خانه | خبر | اخبارایران

«پژاک تا دو ماه دیگر تسلیم می‌شود»

پنجشنبه, 1390-05-27 22:40
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک فرمانده سپاه پاسداران امروز پنج‌شنبه ۲۷ مردادماه گفت، تا دو ماه ديگر حزب حيات آزاد کردستان (پژاک) تسليم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار مسجدی که رسانه‌های حکومتی از آن به عنوان «کار‌شناس مسائل استراتژيک» نام می‌برند در نشست «بررسی کار‌شناسی گروه‌های ضد انقلاب، شرارت‌ها و اقدامات پژاک و پ.ک.ک» گفت تا دو ماه ديگر پژاک تسليم شده و اوضاع مناطق مرزی به طور کامل در آرامش قرار می‌گيرد.

اين فرمانده سپاه همچنين افزود، برخورد با «ضد انقلاب» در دستور کار سپاه قرار گرفته است.

سردار مسجدی در اين نشست به کشته شدن ۱۷ تن از نيروهای سپاه در چند ماه گذشته اشاره کرد.

در هفته‌های اخير درگيری‌هايی بين نيروهای سپاه پاسداران و پژاک در مناطق مرزی کردستان روی داد که دو طرف درگير می‌گويند، تاکنون ده‌ها نفر را از يکديگر کشته‌اند.

روز گذشته چهارشنبه ۲۶ مردادماه، حميد احمدی يکی ديگر از فرماندهان سپاه در نشستی خبری گفت، نام ۴۰ تا ۵۰ تن از نيروهای پژاک را در اختيار دارند که توسط نيروهای سپاه کشته شدند.

ارتش ترکيه اعلام کرده است اواخر روز چهارشنبه گذشته ۶۰ هدف نيروهای پ.ک.ک را در مناطق مرزی کردستان عراق مورد حملات هواپيماهای جنگی خود قرار داده است

مسئولان پژاک هم می‌گويند در اين درگيری‌ها سپاه ضربه سنگينی متحمل شده و تاکنون بيش از ۲۰۰ تن از آنان را کشته و زخمی کرده‌اند.

اين در حالی است که سردار مسجدی گفت در درگيری‌های اخير، پژاک دست‌کم ۱۰۰ کشته داشته است و «در بيمارستان‌های کردستان عراق نيز مجروحان آن‌ها بستری هستند.»

سردار مسجدی در ادامه افزود: «در بحث راهبرد مشترک با دولت عراق بايد روابط ادامه پيدا کند و در مسير توسعه قرار گيرد، اما در موضوع برخورد با گروهک‌های تروريستی، ايران نمی‌تواند دست روی دست بگذارد و به نظاره بنشيند.»

پيش از آغاز درگيری‌ها يک «مقام بلند پايه نظامی» ايران حکومت اقليم کردستان عراق را به واگذاری زمين به پژاک متهم کرده بود.

روز گذشته نيز سردار حسين ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی ناجا گفت: «حکومت اقليم کردستان عراق توان کنترل مرز‌ها را ندارد بنابراين از دولت مرکزی عراق خواستاريم که از تحرکات تروريستی اين گروهک عليه ايران جلوگيری کند.»

حسين ذوالفقاری افزوده بود: «ايران هيچ‌گونه ورودی به داخل خاک عراق نداشته است و چنين خبرهايی را برخی رسانه‌های عراقی مطرح می‌کنند و به آن دامن می‌زنند.»

اين در حالی است که در نخستين روز درگيری‌ها احمد دنيس، سخنگوی حزب کارگران کردستان ترکيه (پ.ک.ک) در گفت‌وگو با زمانه از ورود نيروهای ايران به خاک کردستان عراق خبر داد.

همچنين پيش‌تر نيز روزنامه کيهان، در سرمقاله يکی از شماره‌های خود تأکيد کرده بود که عمليات اخير سپاه عليه پژاک «در نوار مرزی سردشت و در عمق چند کيلومتری خاک عراق» صورت گرفته است.

از سوی ديگر بنا به گزارش‌های منتشرشده، ارتش ترکيه اعلام کرده است اواخر روز چهارشنبه گذشته ۶۰ هدف نيروهای پ.ک.ک را در مناطق مرزی کردستان عراق مورد حملات هواپيماهای جنگی خود قرار داده است.

حمله هوايی نيروهای ارتش ترکيه پس از کشته شدن هفت سرباز ارتش ترکيه توسط نيروهای پ.ک.ک در استان هکاری اين کشور صورت گرفت.

به گزارش منابع کردستان عراق، سه هواپيمای جنگی ارتش ترکيه تا بعد از ظهر امروز در مناطق کوهستانی قنديل ديده شده‌اند.

گفته می‌شود حملات ارتش ترکيه خسارت جانی به دنبال نداشته، اما باعث قطعی برق و تخريب خانه‌های مردم روستانشين مناطق مرزی کردستان عراق شده است.

هم‌زمان با درگيری بين نيروهای سپاه و پژاک مناطق مرزی کردستان عراق به مدت بيش از يک ماه مورد هدف توپخانه‌های جمهوری اسلامی قرار گرفت.

مقامات کردستان عراق می‌گويند، بر اثر گلوله‌باران‌ها صد‌ها خانوار آواره شده‌اند.

گلوله‌باران مناطق مرزی واکنش‌های مختلفی به دنبال داشته است.

در تازه‌ترين واکنش‌ها جان مک‌کين، سناتور جمهوری‌خواه و سناتور جو ليبرمن، سناتور مستقل آمريکايی در بيانيه مشترکی خواستار توقف گلوله‌باران به مناطق مرزی کردستان عراق شده‌اند.

اين دو سناتور گفته‌اند: «درگذشته حکومت‌های ديکتاتوری و گروه‌های افراطی عزم و اراده آمريکا را دست‌کم گرفتند. رهبران ايران عاقل باشند و چنين اشتباهی را تکرار نکنند.»

تاکنون مقامات کردستان عراق به حملات هواپيماهای جنگی ارتش ترکيه واکنشی نشان نداده‌اند.
پيشتر نيز در شهرهای سليمانيه، اربيل، چومان و خانقين کردستان عراق تجمعات اعتراضی به منظور پايان دادن به حملات توپخانه‌ای ايران برگزار شده بود.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

تنها راه تجزیه طلبان پ.ک.ک و پژاک کنار گذاشتن جنگ مسلحانه و ترور است.در غیر اینصورت هم هموطنان کردمان و هم محافظین مرزها کشته شده و تجارت در منطقه ازاد کردستان نیز غیر ممکن میگردد.در غیر این صورت، بیشترین ضرر را مردم فقیر کرد خواهند نمود.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما