خانه | خبر | اخبارایران

برگزاری دادگاه دو کوهنورد آمريکايی در ايران

یکشنبه, 1390-05-09 16:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دور تازه محاکمه دو کوهنورد آمريکايی که در ايران در حبس هستند، يکشنبه ۳۱ ژوئيه ۲۰۱۱ (نهم مرداد ۱۳۹۰) در تهران آغاز شده است.

شبکه العالم، تلويزيون عربی‌زبان ايران گزارش داده جلسه محاکمه شين بائر و جاشوا فتال در دادگاه انقلاب اسلامی تهران و پشت درهای بسته برگزار شده است.

رسانه‌های ايران هنوز از نتيجه اين دادگاه خبری اعلام نکرده‌اند.

با اين حال مسعود شفيعی، وکيل اين دو کوهنورد آمريکايی در گفت‌وگو با خبرگزاری رويترز ابراز اميدواری کرده اين دادگاه که در دومين سالگرد بازداشت موکلانش و در آستانه ماه رمضان، «ماه روزه و رحمت و بخشش» برگزار می‌شود، «پايان خوش» داشته باشد و جاشوا فتل و شين بائر آزاد شوند.

شين بائر، سارا شورد و جاشوا فتال، سه کوهنورد آمريکايی هشتم مرداد ماه سال ٨٨ (۳۱ ژوئيه ۲۰۰۹) در منطقه مرزی ايران و عراق به اتهام «عبور غير قانونی از خط مرزی ايران با عراق» بازداشت شدند.

به گفته مقام‌های ايرانی اين سه تبعه آمريکا برای «جاسوسی» وارد ايران شده‌اند، اين در حالی است که خانواده آن‌ها از «ورود اشتباهی» سخن می‌گويند و يکی از اين کوهنوردان، منکر ورود به خاک ايران شده ‌است.

مسعود شفيعی، وکيل دو کوهنورد آمريکايی ابراز اميدواری کرده اين دادگاه که در دومين سالگرد بازداشت موکلانش و در آستانه ماه رمضان، «ماه روزه و رحمت و بخشش» برگزار می‌شود، «پايان خوش» داشته باشد و جاشوا فتل و شين بائر آزاد شوند

از ميان اين سه کوهنورد، سارا شورد ۲۳ شهريور ۱۳۸۹ به دليل «بيماری» با سپردن وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی آزاد شد.

چندی پيش سيندی هايکی، مادر شين بائر در گفت‌وگويی با «راديو زمانه» ابراز اميدواری کرد دادگاه ۳۱ ژوييه، پايانی برای دوره زندانی‌شدن شـين و جاشوا فتال باشد.

وی گفت: «ايران بايد به بازی سياسی با کوهنوردان و خانواده‌های آن‌ها پايان دهد.»

به گفته سيندی هايکی «اين دو نفر از هر جرمی مبرا هستند و نبايد در زندان باشند. شين و جاش هوادار فلسطين و به‌شدت مخالف اشغال عراق از سوی آمريکا هستند. شين از راه فعاليت‌های روزنامه‌نگارانه‌اش در تلاش بوده که برداشت‌های نادرست غرب از خاورميانه را تصحيح کند. با توجه به اين مسايل، زندانی بودن اين دو تن بسيار عجيب است. آن‌ها بی‌گناه هستند و فکر می‌کنم مقام‌های ايران هم می‌دانند که آن‌ها بی‌گناه هستند (بنابراين) آن‌ها بايد آزاد بشوند.»

سارا شورد نيز به «راديو زمانه» گفته است دليل اصلی زندانی شدن خود و دوستانش، داشتن «مليت آمريکايی» و «سی سال دشمنی ميان ايران و آمريکا» است.

به گفته وی «با اين حال، نگه داشتن دو فرد بی‌گناه در زندان به دليل مليت، شوکه‌کننده است. ما هم به دولت آمريکا فشار آورده‌ايم و هم از کشورهای ديگر درخواست کمک کرده‌ايم مانند سلطان عمان که نقش مهمی در آزاد شدن من داشت. ترکيه، برزيل، سنگال و ... نيز کمک‌هايی کرده‌اند و واقعاَ يک کوشش جهانی در جريان است تا شين و جان به خانه بازگردند.»

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما