خانه | خبر | اخبارایران

بازداشت ۱۲۰ نفر از متهمان موسوم به «اراذل و اوباش»

یکشنبه, 1390-05-09 15:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پلیس تهران بامداد امروز، یکشنبه نهم مرداد ماه بیش از ۱۲۰نفر از افرادی را که «اراذل و اوباش» معرفی کرده، بازداشت کرد.

 
به گزارش خبرگزاری‌های ایران، حسین ساجدی‌نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ این دستگیر‌ها را در راستای اجرای «طرح امنیت محله محور» اعلام کرد و گفت: «جرم این افراد مزاحمت نوامیس، سرقت مسلحانه و توزیع مواد مخدر بوده است.»
 
وی در رابطه با «نگرانی شهروندان از بازگشت دوباره این افراد به سطح شهر» گفت: «این مورد درست است که شاید اراذل پس از مدت کمی طی محکومیت به سطح شهر بازگردند اما پلیس قصد و نیت‌اش این است که طرح دستگیری اراذل را متوقف نکرده و حتی اگر اراذل آزاد هم شوند، باز در طرح‌های بعدی آن‌ها را دستگیر کند.»
 
فرمانده پلیس تهران هدف این طرح بازداشت «تمامی اراذل و اوباش سابقه‌دار و شرور» دانست.
 
بنا به این گزارش یکی از ماموران پلیس در جریان عملیات امروز که از ساعت ۴تا ۷بامداد انجام شد،در اثر حمله یکی از افراد تحت تعقیب مجروح شده و در بیمارستان بستری است.
 
حسین ساجدی‌نیا می‌گوید این افراد از سوی «مردم» شناسایی شده‌اند و پلیس بر اساس قولی که به مردم داده است در صورت اقدامی از سوی بازداشت‌شدگان، با آنان برخورد خواهد کرد.
 
فرمانده انتظامی تهران بزرگ در حاشیه اعلام خبر این بازداشت‌ها گفت که تهران «در سطح خوبی از امنیت» قرار دارد.
در ماه‌های گذشته خبرهای گوناگونی از ناامنی‌های اجتماعی، قتل و تجاوز در ایران منتشر شده است. تجاوزهای گروهی به چند زن در استان‌های خراسان، گلستان و اصفهان، قتل دو دختر در ملاعام در تهران و قتل دو تن از ورزشکاران سر‌شناس از جمله اخبار منتشر شده در ماه‌های اخیر است.
 
فرمانده انتظامی تهران بزرگ این دستگیر‌ها را در راستای اجرای «طرح امنیت محله محور» اعلام کرد و گفت: «جرم این افراد مزاحمت نوامیس، سرقت مسلحانه و توزیع مواد مخدر بوده است»

 
مجلس شورای اسلامی در چهارم مرداد ماه مسئله «امنیت اجتماعی در ایران» را در صحن علنی و با حضور اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی بررسی کرد. فرمانده نیروی انتطامی در این جلسه «حضور ابرقدرت‌ها» در منطقه را عامل ترویج جرایمی همچون مواد مخدر، سکس و خشونت در ایران دانست. وی با بیان اینکه «آمریکا و دشمنان انقلاب همواره درصدد القای ناامنی در ایران بوده‌اند» از رسانه‌ها خواست که اقدام به «القای ناامنی» نکنند.
 
بازداشت افراد موسوم به «اراذل و اوباش» بخشی از طرح «امنیت اجتماعی» است که در سال‌های اخیر از سوی نیروی انتظامی اجرا می‌شود. دوشنبه ۱۳تیرماه جاری نیز پلیس تهران از بازداشت ۱۰۲نفر «اراذل و اوباش» خبر داده بود.
 

در سال ۱۳۸۶بازداشت گسترده و همراه با اعمال خشونت این افراد و انتقال آنان به بازداشت‌گاه کهریزک واکنش فعالان حقوق بشر را در پی داشت. بنا بر گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها این افراد در هنگام بازداشت به صورت علنی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و در بازداشتگاه کهریزک نیز تحت شرایط سخت و خشونت‌آمیز نگهداری و شکنجه شده بودند. همچنین گزارش‌هایی از کشته شدن شماری از این افراد در کهریزک منتشر شده بود. 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما