خانه | خبر | اخبارایران

برگزاری گردهمايی اعتراضی مقابل کنسولگری ایران در اربیل

سه شنبه, 1390-05-04 19:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در ادامه‌ گردهمايی‌های اعتراضی فعالان و شهروندان کردستان عراق نسبت به حملات توپخانه‌ای ایران، بامداد امروز تظاهراتی در شهر اربیل، پایتخت اقلیم کردستان برگزار شد.

به گزارش راديو زمانه، این راهپیمایی که به دعوت کمپین «ایران ایست» متشکل از تعدادی از سازمان‌های مدنی شهر اربیل صورت گرفت، از مقابل استانداری این شهر آغاز، در مسیر خیابان بارزانی ادامه و در برابر ساختمان کنسولگری ایران پایان یافت.

صدها نفر از شرکت‌کنندگان در مسیر راهپیمایی شعارهایی به زبان‌های کُردی و فارسی علیه سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران سر دادند.

معترضان زمانی که به مقابل ساختمان کنسولگری ایران رسیدند خواستار حضور مسئولان کنسولگری در بین تظاهرکنندگان و پاسخ‌گویی آن‌ها در برابر حملات توپخانه‌ای ایران و همچنین قطع آب رودخانه‌ الوند که از مسیر قصرشیرین در استان کرمانشاه وارد خانقین در استان دیالی می‌شود، شدند.

تظاهرکنندگان خواهان «حل مسئله‌ کُرد از طریق راه‌حل‌های مسالمت آمیز و صلح‌طلبانه‌ در هر بخشی از کردستان» و خواستار پایان بخشيدن به «تجاوز کشورهای همسایه‌ و بازگشت آرامش به‌ این مناطق» شدند

مسئولان کنسولگری با وجود ابراز نارضایتی از برگزاری این تظاهرات، حاضر به پذیرش سه نفر از نمایندگان کمپین «ایران ایست» و دریافت نامه‌ اعتراضی آنان شدند.

بلند مصطفی، سخنگوی این کمپین پس از خروج از کنسولگری در بین تجمع‌کنندگان حاضر شد و گفت: «ما مراتب اعتراض و نگرانی خود را از ادامه‌ گلوله‌باران مناطق مرزی کردستان و همچنین مسدود نمودن آب رودخانه‌ الوند از سوی ایران اعلام کردیم و از مسئولان کنسولگری خواستیم ظرف ۷۲ ساعت آینده ضمن پاسخ‌گویی به ما حملات توپخانه‌ای خود را متوقف کنند، در غیر این صورت ما به حرکت‌های اعتراضی خود ادامه خواهیم داد.»

در پایان این گردهمايی بیانیه‌ کمپین «ایران ایست» خطاب به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل از سوی یکی از اعضای آن خوانده شد.

اين بيانيه حملات مرزی جمهوری اسلامی ايران را «حمله به استقلال مرزی اقليم کردستان» عنوان کرده و آن را در تضاد با «معاهده‌های بین‌المللی در مورد تقدس و حفاظت مرزهای دولت‌ها» دانسته است.

همچنين اين بيانيه جمهوری اسلامی ايران را به «استفاده‌ سیاسی» از منابع طبیعی مشترک میان ایران و اقلیم کردستان عراق متهم ساخته، خواهان «حل مسئله‌ کُرد از طریق راه‌حل‌های مسالمت آمیز و صلح‌طلبانه‌ در هر بخشی از کردستان» و خواستار پایان بخشيدن به «تجاوز کشورهای همسایه‌ و بازگشت آرامش به‌ این مناطق» شده است.

اين بيانيه همچنين ضمن درخواست توقف هر چه‌ سریع‌تر گلوله‌باران مناطق مرزی اقلیم کردستان عراق، انعقاد قرارداد سیاسی مشترک میان دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و عراق را برای دستيابی به اطمینان در مورد عدم تکرار گلوله‌باران مناطق مرزی ضروری دانسته است.

طی روزهای اخیر نیز به دعوت کمپین «نه به لشکرکشی و اشغالگری، آری به آشتی و دمکراسی» تجمعی اعتراضی با حضور صدها نفر در پارک آزادی شهر سلیماینه کردستان عراق برگزار شده بود.

گلوله‌باران مناطق مرزی توسط نيروهای ايران بيش از سه هفته است که ادامه دارد.

نيروی زمينی سپاه پاسداران ايران طی اطلاعيه‌ای نوشت شب گذشته در آذربايجان غربی «چندين تيم» از نيروهای پژاک به دست بسيجيان منهدم شدند

جمهوری اسلامی علت گلوله‌باران مناطق مرزی را حضور نيروهای حزب حيات کردستان (پژاک) اعلام می‌کند اما مقامات کردستان عراق حضور نيروهای پژاک را در خاک کردستان عراق رد کرده‌اند.

اين در حالی است که در اين مدت بر اثر چنين حملاتی افراد غيرنظامی نيز جان خود را از دست داده‌اند.

در شامگاه دوم مردادماه حملات توپخانه‌ای ايران باعث کشته شدن دو نفر و زخمی شدن سه تن دیگر از شهروندان مناطق مرزی شد.

هم‌زمان درگيری‌های سنگينی بين نيروهای سپاه پاسداران و پژاک در مناطق مرزی روی داده است.

کميته بين‌المللی صليب سرخ در بیانیه‌ای از آواره شدن صدها تن از ساکنان مناطق مرزی بر اثر درگیری بین نیروهای پژاک و سپاه پاسداران نوشته است.

امروز، سه‌شنبه چهارم مرداد، نيروی زمينی سپاه پاسداران ايران طی اطلاعيه‌ای نوشت شب گذشته در منطقه قنديل و حاجی‌ابراهيم پيرانشهر و دولتو سردشت در آذربايجان غربی «چندين تيم» از نيروهای پژاک به دست بسيجيان منهدم شدند.

سپاه پاسداران مدعی شد که در اين حمله تلفات سنگينی به پژاک وارد شده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

دروغگوییهای سپاه، حد و مرز نداره. اولش گفتن که مقر اصلی پژاک رو فتح کرده اند! پژاک رو تار و مار کردند و از این حرفا... بعد اعتراف کردند فرمانده لشکر علی ابن عبدالمطلب و چند فرمانده دیگرشون کشته شدن. جالب اینکه اونجا هم دست از دروغ بر نداشتند و گفتند که ماشین اینها روی مین رفته! فکر می کنند تمام دنیا مثل خودشون دروغگو و دروغشنو هستند. یکی از اقوامم که رفته بوده منطقه اشنویه می گفت همون هفته اول جنازه بیشتر از صد سپاهی رو دیده که از منطقه نبرد بر می گردوندند.

این خبر خود گویای واقعیت است.تظاهر کنندان و مسؤلین اقلیم کردستان وجود نیروهای پژاک در کردستان را نفی میکنند و همزمان مدعی درگیری سپاه پاسداران و تروریستهای ‌پژاک در مرزها میشوند.دوم اینکه پژاک تحریکات مرزی میکند و تظاهر کنندگان بدون محکوم کردن این تروریستها و حامیان صهیونیست انان،دولت ایران را زیر سؤال برده و تهدید میکنند و خواستار رعایت قوانین بین المللی از مسئولین ج.ا.ا. می باشند،ولی خود و همدستان تروریست شان به هیچ قانون بین المللی پایبند نمی باشند.
من به عنوان یک ایرانی اعمال تروریستهای امریکائی-صهیونیستی پژاک را بدینوسیله محکوم کرده و در رابطه با حفظ امنیت مرزهای ایران با پاسداران،بسیجیان و ارتشیان اعلام همبستگی نموده و موفقیت کامل انان را ارزو دارم و بدینوسیله هم چاپلوسی مسعود بارزانی برای امریکا را شدیدأ محکوم کرده و انرا علیه منافع هموطنان کردم در دو سوی مرز می دانم.ضمنا معتقدم که حتا اگر کردها واقعأ اهدافی چون فدرال و یاکشور مستقل شدن کردستان را دنبال میکنند،این آرزو فقط با اتحاد بین هموطنان ایرانی و پس از برقراری مردمسالاری و جدائی دین از دولت ممکن است.تا زمانی که حکومت ایران حکومتی اسلامی و در راس ان ولی فقیه است،اعمال تروریستی و حرکتهای بر اندازانه با حمایت اجنبی بیهوده می باشد و اگر به علتی هم،اتفاقا ج.ا.ا. سرنگون شود،باز هم نه کرد زبانان ایرانی و نه دیگر اقوام،اجازه تجزیه ایران را به کسی نمی دهند.توجه کنید به زمان بعد از جنگ جهانی دوم با توجه به اینکه ایران اشغال شده بود،امکان جداکردن هموطنان کرد میسر نبود.فدرالیسم در ایران ممکن است و اگر برادران وخواهران کردمان دراین مسیر ،هموطنان فارس خود رایاری کنند،مطمعنا زودتر به نتیجه خواهند رسید.همکاری و همفکری با اجنبی مساوی مرگ سیاسی و حتا خود مرگ است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما