خانه | خبر | اخبارایران

«گاز پارس جنوبی رو به پايان است»

سه شنبه, 1390-05-04 18:06
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در حالی‌ که برداشت گاز قطر از ميدان مشترک پارس جنوبی به دو برابر بيشتر از ايران افزايش يافته است کارشناسان از اتمام گاز پارس جنوبی در بخش ايران اظهار نگرانی کرده‌اند.

به گزارش تارنمای خبرآنلاين برآورد کارشناسان حاکی از آن است که متوسط فشار در ميدان گازی پارس جنوبی در بعضی از چاه‌های واقع در بخش ايران، از هشت تا ۱۰ بار کاهش يافته است.

بنا به اين گزارش اين احتمال وجود دارد که برداشت دوبرابری قطر از اين ميدان باعث تغيير شيب گاز آن شود که با ادامه اين روند از سال آينده ورود فازهای جديد برای به‌دست آوردن گاز بسيار دشوار خواهد بود.

ميدان گازی پارس جنوبی را يکی از بزرگ‌ترين ميدان‌های‌ گازی جهان می‌دانند که در خليج فارس و در آب‌های دو کشور ايران و قطر قرار دارد.

اين ميدان گازی بين ايران و قطر مشترک است و ۹۷۰۰ کيلومتر مربع مساحت دارد که ايران ۳۷۰۰ کيلومتر مربع و قطر ۶۰۰۰ کيلومتر مربع آن را در اختيار دارند.

شيب اين ميدان گازی به سمت قطر است و در صورت برداشت بيشتر گاز از سوی قطر با شيب طبيعی‌ای که وجود دارد گاز ميدان به سمت اين کشور حرکت خواهد کرد.

قطر با حضور شرکت‌های بزرگ نفتی چون شل و توتال در سال آينده توليد خود را به سه برابر توليد فعلی ايران افزايش خواهد داد اما به نظر نمی‌رسد که تا سال آينده هيچ کدام از فازهای پارس جنوبی در ايران وارد مدار شوند

به گزارش خبرآنلاين دليل کارشناسان به خاطر نگرانی از نبود خوراک برای فازهای جديدی که قرار است وارد مدار شود همين مسأله است.

بنا به اين نظر وقتی گاز به سمت قطر حرکت کند فشار برای دست‌يابی به گاز در پارس جنوبی کاهش خواهد يافت و در ادامه اين روند مشکلات متعددی را برای ايران به‌وجود خواهد آورد که در ابتدايی‌ترين شکل آن برداشت گاز در منطقه ايران را با دشواری همراه خواهد ساخت.

اين گزارش با تأکيد بر اين‌که «هنوز مشخص نيست دليل واقعی اين افت فشار چيست»، نوشته است: «کارشناسان معتقدند تنها راه نجات وضعيت فعلی افزايش برداشت گاز و رساندن توليد به ميزان توليد عرب‌ها و حتی بيشتر است که مطمئنأ اين امر تا ۸۰ ماه ديگر غيرممکن خواهد بود.»

گزارش می‌افزايد «آمارها نشان از اين نکته دارد که فازهای در حال توسعه از برنامه عقب هستند و در بهترين شرايط از ۸۰ ماه ديگر بايد منتظر وارد مدار شدن اين فازها باشيم.»

آمارها نشان می‌دهند که در حال حاضر ايران روزانه ۲۱۰ ميليون متر مکعب و قطر ۳۶۰ ميليون متر مکعب گاز برداشت می‌کنند.

بر پايه اين گزارش قطر با حضور شرکت‌های بزرگ نفتی چون شل و توتال در سال آينده توليد خود را به سه برابر توليد فعلی ايران افزايش خواهد داد.

اما به نظر نمی‌رسد که تا سال آينده هيچ کدام از فازهای پارس جنوبی در ايران وارد مدار شوند.

بهره‌برداری از مجتمع بندری پارس، از تيرماه ۱۳۸۹ به کشتيرانی جمهوری اسلامی ايران سپرده شده است و اين شرکت نيز در طول ماه‌های گذشته مورد تحريم‌های گسترده جهانی قرار گرفته است

همچنين تا پايان ارديبهشت‌ماه سال جاری فازهای در حال ساخت با پيشرفت ۵/۱۷ درصدی روبه‌رو بودند در حالی‌ که اين رقم در حالت عادی بايد ۵/۳۱ درصد باشد.

کارشناسان معتقدند بخش بزرگی از پيشرفت، مربوط به تأمين تجهيزات طرح است که همين امر باعث کاهش روند پيشرفت پروژه می‌شود.

بهره‌برداری از مجتمع بندری پارس، از تيرماه ۱۳۸۹ به کشتيرانی جمهوری اسلامی ايران سپرده شده است و اين شرکت نيز در طول ماه‌های گذشته مورد تحريم‌های گسترده جهانی قرار گرفته است.

در يکی از آخرين اقدامات، خردادماه سال جاری آمريکا ۱۰ شرکت وابسته به کشتيرانی ايران را تحريم و سه نفر از مديران آن را متهم به نقل‌وانتقال بيش از ۶۰ ميليون دلار از طريق بانک‌های آمريکايی کرد.
اين تحريم‌ها در رابطه با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ايران صورت می‌گيرند.

کشورهای غربی معتقدند برنامه هسته‌ای ايران پوششی برای دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران اين موضوع را رد کرده و می‌گويد برنامه هسته‌ای خود را برای مقاصد صلح‌آميز استفاده می‌کند.

افزون بر شورای امنيت سازمان ملل که تاکنون با صدور چهار قطع‌نامه، به تحريم‌ها عليه برنامه اتمی ايران و افراد و سازمان‌های مرتبط به آن رأی داده، آمريکا، اتحاديه اروپا و برخی ديگر از کشورها تحريم‌های يک‌جانبه‌ای نيز عليه ايران اعمال کرده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما