خانه | خبر | اخبارایران

واکنش فرانسه به نصب سانتريفيوژهای جديد در ايران

چهارشنبه, 1390-04-29 08:47
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

فرانسه نصب سانتريفيوژ‌های جديد در ايران را «تحريک‌‌کننده» نامیده و از این کشور خواسته فعالیت‌های «حساس» اتمی‌اش را به حال تعلیق درآورد.

 

به گزارش سی‌ان‌ان، وزارت خارجه فرانسه، اين اقدام ايران را «محکوم» کرده و افزوده دولت ايران قصد دارد به رفتارهای «تحريک‌آميز» دست بزند.

رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران روز سه‌شنبه ۲۸ تير۱۳۹۰ از نصب نسل جديد سانتريفيوژهايی در تأسيسات اتمی اين کشور خبر داده بود که «سرعت بيشتری» دارند.

وزارت خارجه فرانسه در بيانيه‌ای اعلام کرده رفتار ايران، نظر آژانس بين‌المللی انرژی اتمی را که می‌گويد برنامه اتمی ايران «صلح‌آميز نيست»، تأييد می‌کند.

فناوری سانتریفیوژ عمدتاً برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌شود.

وزارت خارجه فرانسه در بيانيه‌ای اعلام کرده رفتار ايران، نظر آژانس بين‌المللی انرژی اتمی را که می‌گويد برنامه اتمی ايران «صلح‌آميز نيست»، تأييد می‌کند

ايران می‌گويد حق دارد به تکنولوژی صلح‌آميز هسته‌ای دست پيدا کند اما آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گفته است نمی‌تواند تأييد کند که برنامه هسته‌ای تهران صلح‌آميز باقی بماند.

طرح «گام به گام» روسيه
برنامه اتمی ايران همواره موضوعی بحث‌برانگيز بوده است. روسيه با هدف «حل مناقشه اتمی ايران» به تازگی يک طرح «گام به گام» برای تشويق ايران به پاسخگويی به پرسش‌ها درباره برنامه اتمی‌اش ارائه کرده است.

در طرح گام به گام، ايران در هر مرحله که به سوالات و نگرانی‌های آژانس بين‌المللی انرژی اتمی پاسخ دهد، گام‌های متقابلی از سوی جامعه جهانی مانند کوتاه شدن دوره برخی تحريم‌ها يا تعليق آن‌ها برداشته خواهد شد.

هدف از اين طرح، آغاز دوباره مذاکرات درباره برنامه اتمی ايران که مورد سوءظن غرب است، اعلام شده است.

علاالدين بروجردی، رييس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ايران در واکنش به این طرح گفته است: «بازگشت به نقطه اول نمی‌تواند راه درستی باشد اما اينکه يک‌بار ديگر کشورهای غربی پاسخ سوالات آژانس را مرور کنند به حافظه آن‌ها کمک می‌کند تا به صلح‌آميز بودن برنامه هسته‌ای ايران پی ببرند.»

 

همچنين محمد کرمی‌راد از اعضای کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس، طرح روسيه را «عرض اندام» اين کشور ناميده و افزوده شروط جديد برای از سرگيری مذاکرات قابل قبول نيست.

اما رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران گفته: «اين طرح هنوز به دست ما نرسيده و بعد از دريافت آن را بررسی می‌کنيم.»

اصرار ايران به ادامه برنامه اتمی‌اش باعث شده علاوه بر شورای امنيت سازمان ملل که تاکنون با صدور چهار قطعنامه، به تحريم‌ها عليه برنامه اتمی ايران و افراد و سازمان‌های مرتبط به آن رأی داده، آمريکا، اتحاديه اروپا و برخی ديگر از کشورها تحريم‌های يک‌جانبه‌ای نيز عليه ايران اعمال کنند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با توجه به نقش فرانسه در مورد سرهنگ قذافی، این بیانیه جدی است!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما