خانه | خبر | اخبارایران

شماری از زندانيان سياسی در ايران به مرخصی آمدند

یکشنبه, 1390-04-26 05:32
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شماری از زندانيان سياسی ايران،  شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۰ در آستانه روز «نيمه شعبان» که از عيدهای مذهبی مسلمانان است، به مرخصی آمدند.

 

به گزارش کلمه، بهاره هدايت و مهديه گلرو دو تن از فعالان دانشجويی در ميان زندانيانی هستند که به مرخصی آمده‌اند. اين دو فعال دانشجويی از زمان بازداشت‌شان در سال ۱۳۸۸ تاکنون به مرخصی نيامده بودند.

بهاره هدايت که دی سال ۱۳۸۸ بازداشت شد، به ۹ سال و نيم حبس تعزيری محکوم شده است. وی با وثيقه ۷۰۰ ميليون تومانی به مرخصی آمده است.

مهديه گلرو، دانشجوی محروم از تحصيل و عضو شورای دفاع از حق تحصيل نيز آبان سال ۱۳۸۸ بازداشت و حکم دو سال حبس وی در دادگاه تجديد نظر تأييد شد. گلرو پيش از اين به يک سال حبس تعليقی محکوم شده بود که با احتساب آن، وی جمعاً به تحمل سه سال حبس محکوم شده است. اين فعال دانشجويی با وثيقه ۱۵۰ ميليون تومانی به مرخصی آمده است.

احمد زيدآبادی، عيسی سحرخيز، مسعود باستانی و مجيد توکلی از جمله زندانيانی هستند که از زمان بازداشت تاکنون نتوانسته‌اند به مرخصی بيايند

بهزاد نبوی، محسن ميردامادی ، فيض‌الله عرب سرخی، عبدالله رمضان‌زاده، جواد امام و مسعود لواسانی از ديگر زندانيان سياسی هستند که به مرخصی آمده‌اند.

تارنمای کلمه افزوده شماری از زندانيان سياسی تاکنون از «حق» مرخصی نتوانسته‌اند استفاده کنند و اين «حق» از آن‌ها «سلب» شده است.

احمد زيدآبادی، عيسی سحرخيز، مسعود باستانی و مجيد توکلی از جمله زندانيانی هستند که از زمان بازداشت تاکنون نتوانسته‌اند به مرخصی بيايند.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران اسفند ۱۳۸۹ در يک نشست خبری گفته بود مرخصی زندانيان امنيتی از يک «الگوی پيشگيری» بهره می‌گيرد که بايد با «هدفمندی» صورت گيرد.

مقامات قوه قضائيه جمهوری اسلامی ايران، وجود زندانی سياسی در اين کشور را رد می‌کنند و از مخالفانی که در زندان هستند با عنوان «زندانی امنيتی» نام می‌برند.

به گفته دادستان تهران «کسانی که در مسير اصلاح گام برداشته‌اند، می‌توانند در حدی که آئين‌نامه اجازه داده از مرخصی استفاده کنند.»

 

اما اين مقام قضايی درباره آنچه که «مسير اصلاح» و «الگوی پيشگيری و مرخصی هدفمند» ناميده، توضيح بيش‌تری نداده است.

 

در حال حاضر صدها نفر از مخالفان سياسی حکومت ايران در زندان‌های جمهوری اسلامی در حبس هستند.

 

اين مخالفان و معترضان عمدتا‍ً در جريان حوادث پس از انتخابات بحث‌برانگيز رياست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ بازداشت و به حبس‌های طولانی محکوم شدند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام

خوب شد توانستند یکبار هم که شده بروند خانواده هاشان را ببیند. همه این بازی ها برای داغ کردن تنور انتخاباته که سید علی دارد سعی میکند به هر شکل که شده دوباره مردم را به پای صندوق ها بیاورد. البته نیازی به رای انها نیست اما ازدهام جمعیت پای صندوق ها برایش خیلی حیاتی است. چه ج.ا. دوباره و چند باره فیلم این تحمع را به دنیا دشان میدهد و از ان بهره گیری سیاسی به نفع خودش حواهد کرد. انکس که معترض دولت است اگر به پای صندوق رای برود به خودش و به همه خیانت کرده است.

به امید بیداری مردم ایران

عزیزم .. مگر تهیه چند فیلم از صندوقهای پر ازدحام کاری داره ؟

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما