خانه | خبر | اخبارایران

وزير علوم: طرح تفکيک جنسيتی وجود ندارد

سه شنبه, 1390-04-14 16:16
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کامران دانشجو، وزير علوم ايران گفت واژه تفکيک جنسيتی نه از ما است و نه در وزارت علوم مدون شده است اما اختلاط زن و مرد حرام است.

به گزارش خبرگزاری‌های ايران، کامران دانشجو امروز در برابر رؤسای دانشگاه‌های ايران اعلام کرد: «در وزارت علوم و دانشگاه‌هایمان طرحی به‌عنوان طرح تفکيک جنسيتی به صورت مدون وجود ندارد.»

دانشجو در همين حال افزود: «اختلاط حرام است حال مرتب بروند روانشناس بياورند و اختلاط زن و مرد را توجيه کنند.»

وزير علوم تأکيد کرد: «اسلامی شدن دانشگاه‌ها را بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و آيين‌نامه حدود شئونات اسلامی دنبال می‌کنيم.»

وی با بيان اين‌که «چه کسی گفته که ما می‌خواهيم [بين دختران و پسران] ديوار بکشيم؟»، افزود: «جدا کردن دختران و پسران در کلاس‌های عمومی و در کلاس‌هايی که تعداد دختران و پسران به حدی است که بتوان جدای‌شان کرد چه اشکالی دارد. آن‌ها که ناراحت‌اند آيا می‌ميرند؟»

دانشجو گفت: «از حرکت به سمت اسلامی‌تر شدن دانشگاه‌ها عقب‌نشينی نخواهيم کرد حال هر چه می‌خواهند جو بسازند.»

کامران دانشجو: اختلاط حرام است حال مرتب بروند روانشناس بياورند و اختلاط زن و مرد را توجيه کنند

وزير علوم ادامه داد: «در اسلامی شدن دانشگاه‌ها اصل بر اسلامی شدن محتواست اما از آن‌جا که عمده مسئوليت‌مان آن‌قدر نيست که بگوييم اول محتوا را درست می‌کنيم و بعد به ظواهر و نمادها می‌رسيم، لذا هم‌زمان با اسلامی‌کردن محتوا در زمينه اسلامی شدن نمادها و ظواهر نيز ورود پيدا می‌کنيم.»

دانشجو در توضيح طرح وزارت علوم گفت: «کاری که می‌خواهيم بکنيم اين است که دانشجويان زن و مرد در کلاس‌های درس در دو رديف جداگانه بنشينند؛ پس ديوار نمی‌خواهيم بکشيم.»

وی گفت طرح جداسازی کلاس‌های دختران و پسران در دانشگاه‌ها در صورتی اجرا می‌شود که «مشکلی از نظر بودجه و کيفيت تحصيل ايجاد نکند» و اگر دانشگاهی اين امکانات را داشت کلاس‌ها جدا می‌شوند.

وزير علوم در پاسخ به کسانی که می‌پرسند اگر در دانشگاه دختران و پسران را جدا می‌کنيد کوچه و خيابان و پارک را چه می‌کنيد، گفت: «مگر من متولی کوچه و خيابان و پارک هستم و اصلأ چرا دانشگاه را با کوچه و خيابان و پارک مقايسه می‌کنند.»

 

از سوی ديگر خبرگزاری‌های ايران گزارش دادند غلام‌رضا خواجه‌سروی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزير علوم نيز امروز از رسانه‌ها خواست تا «اصطلاح تفکيک جنسيتی را به کار نبرند و فضاسازی بر روی تفکيک جنسيتی صورت نگيرد.»

خواجه‌سروی گفت: قانون داريم و کاری نداريم که چه کسی خوشش می‌آيد و چه کسی بدش می‌آيد. بحث عفاف و حجاب در دانشگاه بايد در داخل خود دانشگاه حل‌وفصل شود.»

معاون فرهنگی و اجتماعی وزير علوم: رسانه‌ها اصطلاح تفکيک جنسيتی را به کار نبرند و فضاسازی بر روی تفکيک جنسيتی صورت نگيرد

وی مخالفان «جلوگيری از اختلاط زن و مرد در دانشگاه‌ها» را سه طيف «ضد انقلاب داخل کشور و خارج‌نشين»، «رقبای سياسی که خيلی دنبال عفاف و حجاب نيستند و يا دنبال رأی‌اند يا دنبال قدرت» و «استحاله‌طلبان فرهنگی» دانست.

اين سخنان مسئولان وزارت علوم در حالی بيان می‌شود که کامران دانشجو در روز ۱۹ بهمن ماه سال گذشته گفته بود «تفکيک جنسيتی در دانشگاه‌ها مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.»

 

وی در مورد اين‌که عده‌ای می‌گويند تفکيک جنسيتی توهين به استاد و دانشجو است، تصريح کرده بود: «چه کسی می‌گويد توهين است، آيا حرف زدن توهين است؟ آيا حق انتخاب دادن توهين است؟»

 

وزير علوم افزوده بود: «می‌گويند در زمينه تفکيک جنسيتی بايد قانون باشد، آيا عکس اين موضوع قانون است يا قانون الزام کرده است؟ اگر فرد می‌خواهد سر کلاس راحت‌تر باشد اين توهين است؟ اين‌که خانم‌ها در يک گروه باشند توهين است؟»

 

برخی از مراجع دينی شيعه، از جمله آيت‌الله صافی گلپايگانی و آيت‌الله مکارم شيرازی نيز بر تفکيک جنسيتی در دانشگاه‌ها تأکيد کرده‌اند.

بر پايه گزارش‌های رسمی منتشرشده، طرح تفکيک جنسيتی در دانشگاه‌های صنعتی شريف تهران و دانشگاه مازندران به اجرا گذاشته شده است.

 

رئيس دانشگاه صنعتی شريف گفت کلاس‌های جداگانه‌ای برای دانشجويان پسر و دختر سال اول اين دانشگاه برگزار می‌شود و احمد احمدپور، رئيس دانشگاه مازندران گفت در کلاس‌های عمومی اين دانشگاه طرح تفکيک جنسيتی به اجرا در خواهد آمد و همه دانشجويان ورودی سال ۹۰ نيز تفکيک جنسيتی خواهند شد.

 

اسلامی کردن دانشگاه‌های ايران يکی از دغدغه‌های اصلی وزارت علوم ايران است که هم در تغييرات بنيادين در درس‌های علوم انسانی، هم در برکناری استادان دانشگاه‌ها و هم در جداسازی دختران و پسران در محيط دانشگاهی خود را نشان می‌دهد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

بله! در جمهوری اسلامی بودن زن و مرد در دانشگاه و در کلاس درس حرام است ولی تجاوز به زن و مرد و دختر وپسر در بازداشتگاه های نظام اسلامی ثواب هم دارد! ولی نباید گفته شود که وهن نظام مقدس است! یعنی انجام این کار خوب است ولی گفتن و اعلام کردنش بد است که وهن نظام میشود! بنابراین خودشان هم قبول دارند که کارهایشان مایه ننگ و آبروریزی است و اگر کسی بفهمد مایه ریختن آبروی نداشته اشان میشود! حتی تجاوز دستجمعی هم هیچ حساسیت بر نمی انگیزد، ولی درس خواندن زن و مرد در یک کلاس حرام است. غارت دارایی های مردم هم بی اشکال است، ثواب هم دارد. ..... دیگر چه بگویم!؟ شهروند درجه سه از تهران، پایمنبر نظام مقدس

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما