خانه | خبر | اخبارایران

مهمان‌پرست: موشک‌های آزمايش‌شده قادر به حمل کلاهک اتمی نيستند

پنجشنبه, 1390-04-09 08:38
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران گفت موشک‌هايی که به تازگی توسط سپاه پاسداران آزمايش شده‌اند، قادر به حمل کلاهک اتمی نيستند.

وی اين سخنان را به خبرگزاری رويترز و در واکنش به اظهارات ويليام هيگ، وزير خارجه بريتانيا گفته است.

ويليام هيگ گفته بود ايران موشک‌هايی را آزمايش کرده که می‌توانند کلاهک اتمی حمل کنند.

سپاه پاسداران ايران روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ششم و هفتم تير ۱۳۹۰ در رزمايش اعظم شش چندين موشک را از نوع زلزال، شهاب يک، شهاب دو و شهاب سه آزمايش کرد.

سرتيپ اميرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نيروی هوا فضای سپاه پاسداران، موشک‌های سجيل و شهاب سه را دارای برد دو هزار کيلومتری معرفی کرده است.

به گفته سرتيپ حاجی‌زاده، اين موشک‌ها از نوع «موشک‌های زمين به زمين، دوربرد و هوشمند هستند که با حجم انبوه و قدرت تخريب بالا مورد آزمايش قرا گرفتند.»

سپاه پاسداران ايران روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ششم و هفتم تير ۱۳۹۰ در رزمايش اعظم شش چندين موشک را از نوع زلزال، شهاب يک، شهاب دو و شهاب سه آزمايش کرد

ايران در سال‌های اخير چندين موشک جديد را توليد و آزمايش کرده‌است، موشک زير دريايی «فجر ۳» در سال ۱۳۸۵، موشک شهاب ۳، اولين موشک بالستيک ميان‌برد ايران در سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۷، موشک ميان‌برد «سجيل» و موشک دريايی «نصر ۲» در سال ۱۳۸۷ و موشک «سجيل ۲» در سال ۱۳۸۸ از جمله موشک‌های آزمايش شده در سال‌های اخير هستند.

آزمايش‌های موشکی ايران در چند سال گذشته، نگرانی جامعه جهانی را به دنبال داشته است.

کشورهای غربی نگران هستند ايران تحت پوشش برنامه صلح‌آميز هسته‌ای و آزمايش موشکی، به دنبال «توليد سلاح هسته‌ای» باشند.

يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی نيز به تازگی گفت احتمال دارد ايران در حال ساخت «کلاهک اتمی» برای نصب روی موشک شهاب سه باشد.

در آخرين قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد که خرداد سال گذشته عليه ايران به تصويب رسيد، فروش ادوات سنگين نظامی از جمله سيستم‌های ضد هوايی موشکی مندرج در فهرست سلاح‌های متعارف سازمان ملل، به ايران ممنوع شده‌ است.

با اين حال ارديبهشت ۱۳۹۰ خبرگزاری رويترز به نقل از يک سند محرمانه سازمان ملل گزارش داد ايران و کره شمالی با ناديده گرفتن تحريم‌های شورای امنيت در حال مبادله فن‌آوری‌های موشکی هستند.

 

اين گزارش افزوده بود مبادلات موشکی بين ايران و کره شمالی از طريق يک «کشور سوم» انجام می‌شود. رويترز به نقل از ديپلمات‌ها، از چين به عنوان «کشور سوم» نام برده بود.

 

اين سند از سوی «کميته کارشناسان مستقل» که توسط شورای امنيت سازمان ملل برای نظارت بر اجرای تحريم‌های تصويب شده عليه کره شمالی تعيين شده‌اند، تهيه شده است.

اما چند روز پس از انتشار اين گزارش، سرتيپ احمد وحيدی، وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح ايران، مبادله تسليحات موشکی جمهوری اسلامی و کره شمالی را رد کرد.

به گفته وی «ايران در عرصه صنعت دفاعی کاملاً خودکفاست و نيازی به کشورهای ديگر ندارد و هيچ چيز در اين حوزه بين ما تبادل نشده است.»

کشورهای غربی پس از هر آزمايش موشکی ايران واکنش‌های تندی نشان داده و نسبت به عواقب فعاليت تسليحاتی جمهوری اسلامی ايران در منطقه هشدار داده‌اند.

اما مقامات ايران، هدف از گسترش تجهيزات موشکی و نظامی اين کشور را «ايجاد بازدارندگی» در مقابل حضور نظامی آمريکا در خاورميانه اعلام می‌کنند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

چون هر چیزی که شما ها بگید عکسش درسته، نتیجه میگیریم که قادر به حمل کلاهک اتمی هستند!

خوب پس یک مجموعه دیگه موشک هست که قابلیت رو داره ... برو کلک!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما