خانه | خبر | اخبارایران

قطع گاز ۱۵ نيروگاه برق در ايران

سه شنبه, 1390-04-07 14:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

معاون وزير نيرو گفت ۱۵ نيروگاه برق در حال حاضر بدون گاز مسئوليت توليد برق کشور را به عهده دارند و مخازن سوخت مايع برخی نيروگاه‌ها نيز به انتها نزديک می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، قطع گاز در ۱۵ نيروگاه برق ايران موجب اختلاف ميان وزارت نيرو و شرکت ملی گاز شده است.

محمد بهزاد، معاون وزير نيرو گفت: «هم‌اکنون در تعداد زيادی از نيروگاه‌های کشور گاز قطع است و اگرچه تاکنون وزارت نيرو توانسته کمبودهای شرکت ملی گاز در گازرسانی به نيروگاه‌ها را مديريت کند تا خاموشی بروز نکند، اما در حال حاضر ۱۵ نيروگاه کشور بدون گاز هستند.»

محمد بهزاد افزود: «نيروگاه‌های کاشان، اردبيل، اصفهان از جمله شاخص‌ترين نيروگاه‌هايی هستند که گاز آن‌ها هم‌اکنون قطع است و سوخت مايع آن‌ها نيز به حداقل رسيده است؛ بر اين اساس لازم است وزارت نفت به‌ويژه شرکت ملی گاز ايران وظيفه خود را به درستی انجام دهد.»

يکی از مسئولان شرکت توانير که نامش اعلام نشده نيز به خبرگزاری مهر گفته است: «به دليل عدم تحويل گاز به نيروگاه‌ها، نيروگاه شهيد منتظری تنها تا سه روز آينده قابليت استفاده از سوخت مايع را دارد و حجم مخزن اين نيروگاه به دليل استفاده مکرر از سوخت مايع، به حداقل رسيده است و اگر گاز متصل نشود، اين نيروگاه ظرف روزهای آينده از مدار توليد خارج خواهد شد.»

مجيد نامجو، وزير نيرو از ارسال نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران برای تأمين گاز نيروگاه‌ها خبر داد

محمد بهزاد گفت وزارت نيرو نگران رفتارهای شرکت ملی گاز ايران است چراکه سوخت‌رسانی به نيروگاه‌های برق «وظيفه» وزارت نفت و شرکت ملی گاز است.

معاون وزير نيرو با بيان اين‌که «گاز خوراک اصلی تأمين نيروگاه‌های برق کشور است» از انجام تعميرات پالايشگاهی در پيک مصرف برق و زمان حساس گازرسانی به نيروگاه‌ها انتقاد کرد.

وی گفت: «اين برخورد تاکنون سابقه نداشته است؛ چراکه شرکت ملی گاز تعميرات اساسی پالايشگاه‌های کشور را درست در زمان اوج توليد و مصرف برق انجام داده است که بر اين اساس از ابتدای خردادماه تا اين لحظه، ميزان گاز دريافتی نيروگاه‌های کشور ۲۵ درصد کاهش يافته است.»

محمد بهزاد اعلام کرد که در همين رابطه روز گذشته جلسه‌ای با حضور مديرعامل شرکت ملی نفت ايران و مديرعامل شرکت ملی گاز ايران برای تأمين سوخت مورد نياز نيروگاه‌ها برگزار شده است.

از سوی ديگر، مجيد نامجو، وزير نيرو از ارسال نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران برای تأمين گاز نيروگاه‌ها خبر داد. وی گفت که با سرپرست وزارت نفت نيز در اين‌باره مذاکره خواهد کرد.

در همين حال وزير نيرو از مردم خواست که نگران اين موضوع نباشند. وی گفت: «با هماهنگی‌های به عمل آمده از سوی وزارت نيرو با مجموعه نيروگاهی کشور، هيچ مشکلی در تأمين برق مورد نياز مردم نيست.»

وی افزود: «وزارت نيرو علی‌رغم مشکلاتی که وجود دارد، خاموشی اعمال نخواهد کرد.»

دی ماه سال گذشته پس از سپری شدن نزديک به يک ماه از آغاز اجرای طرح هدفمندی يارانه‌ها که پيش‌بينی می‌شد مصرف گاز را پايين آورد، بر پايه آمارهای شرکت ملی گاز، مصرف گاز ايران به ۵۸۵ ميليون متر مکعب در روز افزايش يافت.

خبرگزاری‌های ايران گزارش دادند که با افزايش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، اعمال محدوديت‌ها برای گازرسانی به نيروگاه‌ها آغاز شده است.

اين در حالی است که جواد اوجی، معاون وزير نفت و مدير عامل شرکت ملی گاز ايران در بهمن‌ماه سال گذشته اعلام کرد ايران مشکل کمبود يا قطع گاز ندارد.

ايران با در اختيار داشتن بيش از ۳۳ تريليون متر مکعب ذخاير و توليد روزانه ۶۰۰ ميليون متر مکعب گاز عنوان دومين کشور گازخيز جهان را دارد اما مصرف سالانه آن بالغ بر ۱۵۰ ميليارد متر مکعب گاز است که آن را به سومين مصرف کننده بزرگ جهان تبديل کرده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما