خانه | خبر | اخبارایران

اعدام ۲۶ زندانی ديگر در مشهد

سه شنبه, 1390-04-07 07:53
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

۲۶ زندانی ديگر در تاريخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۰ در زندان وکيل‌آباد مشهد اعدام شده‌اند.

به گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، اين ۲۶ زندانی به صورت «گروهی» و به اتهام «حمل، نگه‌داری و خريد و فروش مواد مخدر» اعدام شده‌اند.

کمپين در گزارش‌هایی که سال گذشته منتشر کرد از اعدام پنهانی «صدها زندانی ديگر» در زندان وکيل‌آباد مشهد طی سال‌های ۸۸ و ۸۹ خبر داده بود.

محمود ذوقی، دادستان عمومی و انقلاب مشهد چند روز پيش گفته بود: «رسانه‌های بيگانه در مورد اعدام قاچاقچيان مواد مخدر در زندان وکيل‌آباد مشهد بزرگ‌نمايی می‌کنند.»

اين نخستين واکنش يک مقام قضائی ايران در مورد اعدام‌های صورت گرفته در مشهد است.

کمپين بين‌المللی حقوق بشر بار ديگر از مقامات قضايی ايران خواسته است به روند «وحشتناک اعدام‌های پرتعداد اعلام نشده» در زندان وکيل‌آباد مشهد و ديگر زندان‌های ايران پايان دهند

به گفته دادستان عمومی و انقلاب مشهد «طبق قانون مبارزه با مواد مخدر، حمل و نقل، نگه‌داری و خريد و فروش بيش از ۳۰ گرم هروئين، مجازات اعدام دارد و اين در حالی است که ميزان ورود اين ماده مخدر به استان خراسان رضوی بالاست و طبيعتاً اجرای حکم اعدام نيز بالا خواهد بود.»

کمپين بين‌المللی حقوق بشر سخنان اخير دادستان مشهد را «سند» اعدام‌های «گسترده، پنهانی و دسته‌جمعی» در زندان وکيل‌آباد مشهد دانسته و بار ديگر از مقامات قضايی ايران خواسته است به روند «وحشتناک اعدام‌های پرتعداد اعلام نشده» در زندان وکيل‌آباد مشهد و ديگر زندان‌های ايران پايان دهند.

در اطلاعیه کمپین همچنین آمده است: «مقامات قضايی ايران از سياست‌های خشن و مرگ‌آور برای مبارزه با مواد مخدر استفاده می‌کنند. کمپين به همراه بسياری ديگر از سازمان‌های حقوق بشر به دليل غيرقابل بازگشت بودن مجازات اعدام، خواستار کنار گذاشتن اين حکم از احکام صادر شده در دستگاه قضايی ايران است.»

افزايش بی‌سابقه‌ موج اعدام‌ها در ايران در سال ۱۳۸۹ واکنش‌های بين‌المللی را نيز به دنبال داشته است.
بان کی‌مون، دبير کل سازمان ملل متحد اسفند ۱۳۸۹ طی گزارشی از «نگرانی‌های بين‌المللی» نسبت به شرايط زندانيان در زندان وکيل‌آباد مشهد خبر داد.

سازمان عفو بين‌الملل نيز در گزارش سالانه خود اعلام کرد ايران پس از چين، بيش‌ترين اعدام‌های سال ۲۰۱۰ ميلادی را به خود اختصاص داده است.

عفو بين‌الملل در ژانويه ۲۰۱۱ خبر داد که در سال جديد ميلادی هر هفته به طور ميانگين ۲۰ نفر در ايران اعدام شده‌اند.

هم اکنون دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل، يعنی ۱۳۰ کشور، حکم اعدام را کنار گذاشته‌اند، اما در ۶۲ کشور همچنان مجازات اعدام اجرا می‌شود که جمهوری اسلامی ايران يکی از اين کشور‌ها است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

سپاسگذارم اگر نظر بنده منعكس گردد:
جنبش سبز مي خواست بلايي كه خميني سال 57 بر سر ما آورد را تكرار كند كه خدا را شكر برآورده نشد. بسياري از نيروهاي اپوزيسيون در سال 57 با اشتباهي فاحش رفتند زير چتر خميني و همه فكر كردند عجب "جنبش كثرت گرايي" تحت رهبري خميني... بعد از انقلاب خميني همه را يكي يكي پس زد و نابود كرد. اين قضيه در مورد جنبش سبز هم صدق مي كند. اگر توجه كرده باشيد رهبران اين جنبش كه خود را دنباله رو مردم مي دانستند و مدعي رهبري نبودند مي گفتند جنبش سبز يك جنبش كثرت گرا است و همه در آن سهيم هستند...خدا را شكر كه اين جنبش ناكام ماند وگرنه اگر برويد سايتهاي آنها را بخوانيد متوجه مي شويد كه اين نيز يك "خدعه" بود. به سايت جنبش سبز برويد و ببينيد كه اين سايت پاتوق چه كسي است؟! وزير اطلاعات سابق دوره خاتمي كه دارد تاريخ را تحريف مي كند و حتي تجاوز به زندانيان كهريزك را به گردن مجاهدين مي اندازد!
http://www.rahesabz.net/story/39238/

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما