خانه | خبر | اخبارایران

نامزد ايران برای دبيرکلی سازمان فائو، دو رأی آورد

دوشنبه, 1390-04-06 15:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در انتخابات روز گذشته دبيرکل جديد سازمان جهانی خواربار و کشاورزی سازمان ملل (فائو)، نامزد ايران تنها توانست دو رأی از مجموع ۱۸۰ رأی را به‌دست آورد.

به گزارش خبرگزاری‌های جهان، در اين انتخابات که روز گذشته در شهر رم برگزار گرديد، نامزدهايی از کشورهای اسپانيا، برزيل، اتريش، اندونزی و عراق شرکت داشتند که در نهايت خوزه گرازيانو داسيلوا از برزيل با ۷۷ رأی به سمت رئيس تازه فائو برگزيده شد.

خوزه گرازيانو داسيلوا پيش از اين وزير امنيت غذايی برزيل و نماينده فائو در امور آمريکای لاتين و دريای کارائيب بوده است.

نامزد جمهوری اسلامی ايران محمدسعيد نوری نائينی، استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه بهشتی بود که در حال حاضر رياست شورای سياست‎گذاری فائو را بر‎عهده دارد.

 

محمدسعيد نوری نائينی، نماينده ايران: متأسفانه اين انتخابات رويکردی سياسی دارد و من فکر نمی‌کنم عادلانه باشد

وی در سال ۱۳۷۳ به عنوان سفير و نماينده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد منصوب گرديد و تا کنون در اين سمت باقی مانده است.

پيش از انتخابات روز گذشته محمدسعيد نوری نائينی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، ايرانی بودن خود را دليلی بر احتمال رأی نياوردن خود دانست و اين انتخابات را «مغرضانه» و «ناعادلانه» خواند.

نماينده ايران گفت: «متأسفانه اين انتخابات رويکردی سياسی دارد و من فکر نمی‌کنم عادلانه باشد.»

نوری نائينی که به نوشته خبرگزاری فرانسه نقش مهمی در اصلاحات فائو داشته است، افزود: «ما اصلاحاتی در فائو انجام داديم و بر پايه اين اصلاحات گفتيم که دبيرکل بايد بر اساس شايستگی برگزيده شود اما اکنون می‌بينيم که چنين نيست. اين انتخابات واقعأ بر پايه شايستگی صورت نمی‌گيرد.»

در انتخابات روز گذشته، عراق شش رأی، اتريش ۱۰ رأی، اندونزی ۱۲ رأی و اسپانيا ۷۲ رأی به‌دست آوردند.

ژاک ديوف اهل سنگال که ۱۸ سال دبيرکل فائو بود قرار است از پايان ماه دسامبر امسال مسئوليت خود را به خوزه گرازيانو داسيلوا واگذار کند.

خوزه گرازيانو داسيلوا تا ماه ژوئيه ۲۰۱۵ در مقام دبيرکلی فائو باقی خواهد ماند.

سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) در زمينه توسعه کشاورزی در جهان فعاليت می‌کند. سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ توسط ۴۴ کشور عضو سازمان ملل متحد تأسيس شد و هم‌اکنون ۱۹۱ عضو دارد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

لابد این دو رای هم یکی از سوریه بوده و یکی دیگر هم از خود ایران. از این جهت برای اقای نایینی که رای بیشتری نیاوردند متاسفم و با حرف ایشان هم تا حدودی موافق که گفته اند این عدم انتخاب وی جنبه سیاسی اش بر جنبه صلاحیتی اش میچربد. بلی درست است اما وقتی کشوری مثل ایران عمل کند سرانجام ماجرا همین میشود که میبینیم. حالا ایران و سوریه و شاید برخی کشورهای دیگر میتوانند به جای عضویت در سازمان ملل متحد خودشان "سازمان ملل غیر متحد" را تشکیل دهند و به هم دیگر رای دهند. در اینصورت نماینده های همه کشورهای این سازمان میتوانند سمت های کلیدی داشته باشند. البته به یاد داشته باشیم از آنجا که دراین سازمان ملل "غیر متحد" از اتحاد و همکاری خبری نیست پس از چند هفته بر سر جزییات امور اجرایی و تصمیم گیری اختلاف نظر بروز میکند و سازمان جند ماه س از تشکیل به دو یا سه سازمان انشعاب پیدا میکند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما