خانه | خبر | اخبارایران

تفکيک جنسيتی در دانشگاه صنعتی شريف آغاز شد

دوشنبه, 1390-04-06 14:12
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئيس دانشگاه صنعتی شريف گفت کلاس‌های جداگانه‌ای برای دانشجويان پسر و دختر سال اول اين دانشگاه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا روستاآزاد، رئيس دانشگاه صنعتی شريف تهران، «تفکيک جنسيتی» را از برنامه‌های وزارت علوم دانست و گفت اين دانشگاه برنامه‌هايی را برای آن در نظر گرفته است.

وی افزود: «زمانی که دانشجويان از محيط دبيرستان وارد محيط دانشگاه می‌شوند، شوکی به آن‌ها وارد می‌شود که اين امر موجب می‌شود که بسياری از خانواده‌ها برای حل اين مشکل به ما مراجعه کنند. از اين رو به‌منظور عادی‌سازی محيط دانشگاه برنامه‌هايی برای دانشجويان سال اول در نظر گرفته شد.»

رئيس دانشگاه صنعتی شريف بدون اشاره به اين «شوک» ادامه داد: «با توجه به فضای دانشگاه و ميزان جمعيت دختران و پسران اقدام به جداسازی کلاس‌های دانشگاه می‌شود.»

وی با بيان اين‌که «بهترين سن ازدواج افراد زمان دانشجويی است» گفت تمهيدات و برنامه‌هايی برای ازدواج دانشجويی در اين دانشگاه پيش‌بينی شده است.

دانشگاه صنعتی شريف يکی از دانشگاه‌های معتبر ايران است که در سال ۱۳۴۴ تأسيس شده است.

طرح موضوع تفکيک جنسيتی در دانشگاه‌ها در روزهای اخير شدت بيشتر يافته است.

روز ۳۰ خردادماه سال جاری، علی کريمی فيروزجايی، عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس از تفکيک جنسيتی کلاس‌های دانشگاه از مهرماه سال جاری خبر داد.

وی گفت: «وزير علوم اعلام کرد در تابستان که فصل تعطيلی دانشگاه‌ها است تحقيقی انجام می‌شود تا ظرفيت دانشگاه‌ها برای تفکيک جنسيتی مشخص شود و دانشگاه‌هايی که امکان جدا شدن کلاس‌ها را داشته باشند از مهرماه تفکيک می‌شوند.»

کريمی فيروزجايی از امکان تفکيک جنسيتی در کلاس‌ها و سلف سرويس دانشگاه تهران خبر داد و همچنين از لباس يک‌شکل دانشجويان در محيط دانشگاه پشتيبانی کرد و گفت زمان اجرای چنين طرحی هنوز مشخص نيست.

کامران دانشجو، وزير علوم ايران اسفندماه سال گذشته از گسترش دانشگاه‌های تک‌جنسيتی در همه استان‌ها سخن گفت.

کامران دانشجو گفت: «اگر از دانشگاه تک‌جنسيتی بيش‌تر استقبال شد در آن صورت تعدادی از دانشگاه‌ها تبديل به دانشگاه تک‌جنسيتی می‌شود.»

به گفته وزير علوم، «اختلاط در دانشگاه‌ها يعنی مناسبات با الگوی غربی، مورد پسند هيچ يک از آحاد ملت، خانواده‌ها و دانشجويان نيست.»

در سال گذشته برخی از دانشگاه‌ها شاهد اقداماتی در راستای طرح تفکيک جنسيتی بودند از جمله مسئولان در دانشکده علوم اقتصادی ديواری در محوطه اين دانشکده برای جداسازی جنسيتی برپا کردند و مسئولان دانشگاه تهران نيز سرويس‌های آمدورفت را زنانه و مردانه کردند اما دانشجويان دختر و پسر هم‌چنان با هم سوار اتوبوس‌ها می‌شدند.

اسلامی کردن دانشگاه‌های ايران يکی از دغدغه‌های اصلی وزارت علوم ايران است که هم در تغييرات بنيادين در درس‌های علوم انسانی، هم در برکناری استادان دانشگاه‌ها و هم در جداسازی دختران و پسران در محيط دانشگاهی خود را نشان می‌دهد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

معمولا وقتی نظری خوشایند آدم نباشه آدم عصبانی می شه...حرصش می گیره و دلش می خواد هرچی از دهنش در میاد بگه.....اما این راه حل نیست
من فقط یک دانشجو هستم، یک مدیر، یا یک مسئول نیستم که مجبور به تصمیم گیری باشم
اما یک دانشجو هستم، کسی که تصمیمات مقام های این کشور به خصوص وزارت علوم روی زندگیش تاثیر عمیقی می گذاره
اگر ایرادی نداره چند تا سوال دارم:
1.راه حل وزارت علوم برای جلوگیری از شوکی که زمان ورود به دانشگاه به ماها وارد می شه(که حقیقت اینه که خبری از شوک نیست) جدا کردن دختر و پسره؟!!
باشه قبول اما وقتی این دانشجو ها وارد محیط کار بشن که معمولا هم مختلطه چی؟!!!! مسئولین برای اون موقع چه تصمیمی دارن؟!! جنسیتی کردن محیط کار؟!!!!
2.به نظرتون تمام دغدغه ی پسر و دختر ازدواجه؟!!!! اصلا پسر و دختری که تازه وارد دانشگاه شدن می تونن کاملا مسئولیت های یه زندگی رو به دوش بکشن که شما براشون فرصت ایجاد می کنید؟!!!
3.مگر تمام دغدغه های این مملکت بهینه سازی نیست؟!!!
تصور کنید 20 دانشجوی پسر داریم و 20 دانشجوی دختر
به نظر شما این منطقیه که وقتی می شه به همه ی دانشجو ها یک کلاس و یک استاد و یک ساعت درسی تخصیص داد ما این ها رو به دو گروه تقصیم کنیم؟!!!! و محبور شیم به استاد مبلغ بیش تری بپردازیم یا کلاس های بیش تری بسازیم یا انرژی بیش تری صرف تاسیسات دانشگاه مورد نظر بکنیم؟!!!
این خلاف صرفه جویی نیست؟!
حرف آخرم اینه که گاهی بد نیست نظر مای دانشجو هم شنیده بشه، گاهی قبل بالا گرفتن یه دعوا می شه مشکل رو با کمی فکر حل کرد، فقط کافیه دو طرف کمی به هم گوش بدن، من فقط یه دانشجوم نه یک مسئول نه یک وزیر
اما اگر مسئولین و وزرا تصمیم غلطی بگیرند این منم که باید هزینه اش رو بدم
مسئولین محترم سایت از شما تقاضا می کنم که نظر من رو منتشر کنین روی سایتتون شاید با کمک شما دو طرف ماجرا(دانشجویان و مسئولین) حرف هم رو درک کنن و حداقل نیم ساعت وقتی که من گذاشتم تلف نمی شه
ممنون

فقط می گم که احساس می کنم حالم داره به هم می خوره. تو همین دانشگاهها ما لیسانس و فوق لیسانس گرفتیم. حالا هم داریم تو بهترین دانشگاههای دنیا دکترا می خونیم دچار هیچ شوکی هم نشدیم. اگه طبق قوانین فعلی بود من که شاگرد اول دوره فوق لیسانس بودم به جرم زن بودن اصلا نمی تونستم تو رشته و دانشگاهی که درس خوندم پذیرفته بشم. به کجا می خواهید برسید آقایان؟ اگه شوکی هست مشکل از مدارسه نه دانشگاهها. چطوره با مختلط کردن دبیرستانها به فکر رفع اصولی مشکل باشید. چون این جور که پیش می رید فقط شوک رو موکول می کنید به زمان اشتغال به کار. فقط فکر خانه نشین کردن زنها رو از سرتون بیرون کنید، که شکمهای گرسنه حتی مردهای متحجر و متعصب رو هم راغب به اشتغال همسران کرده.

با اين كارا فقط و فقط باعث ميشين كه يه مشت جوون عقده اي وارد جامعه بشن!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما