خانه | خبر | اخبارایران

کشته شدن هفت سرباز ايرانی بر اثر انفجار مين

جمعه, 1390-03-27 13:14
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سخنگوی نيروهای امنيتی حکومت اقليم کردستان عراق گفت روز پنج‌شنبه ۲۶ خردادماه بر اثر انفجار مين هفت سرباز ايرانی در خط مرزی کردستان عراق کشته شدند.

ژنرال جبار ياور، سخنگوی نيروهای امنيتی حکومت اقليم کردستان عراق به زمانه گفت: «روز گذشته، خودرو نيروهای مرزی ايران وارد يکی از ميدان‌های مين در منطقه چومان در مرز عراق و ايران شده و هفت سرباز ايرانی کشته شدند.»

جبار ياور تصريح کرد، اين انفجار در خاک ايران روی داده است و ميدان مين توسط خود نيروهای ايران به‌تازگی برای حفاظت از پايگاه‌شان در خط مرزی کار گذاشته شده و به اشتباه وارد آن شده‌اند.

سخنگوی نيروهای امنيتی اقليم کردستان گفت: «اين انفجار هنگام تعويض دسته‌ای از نيروهای مرزی ايران در آن پايگاه روی داده است.»

پيشتر رسانه‌های کردستان عراق از ورود نيروهای ايرانی به خاک کردستان عراق خبر داده بود.

جبار ياور با رد اين موضوع گفت: «حکومت اقليم کردستان در خاک خود هيچ‌گونه مينی کار نگذاشته و اگر مينی هم باقی مانده مربوط سال‌های جنگ ايران و عراق است.»

سخنگوی نيروهای امنيتی حکومت اقليم کردستان علت مين‌گذاری مناطق مرزی توسط نيروهای ايرانی را برای جلوگيری از ورود «افراد مسلح» و «قاچاقچيان» به خاک ايران عنوان کرد

مقامات امنيتی کردستان عراق می‌گويند در سال‌های اخير چندين پايگاه نظامی توسط نيروهای ايران در مناطق مرزی ايجاد شده است.

جبار ياور علت مين‌گذاری مناطق مرزی توسط نيروهای ايرانی را برای جلوگيری از ورود «افراد مسلح» و «قاچاقچيان» به خاک ايران عنوان کرد.

در سال‌های گذشته مناطق مرزی ايران و عراق شاهد درگيری‌هايی بين نيروهای حزب حيات آزاد کردستان (پژاک) و نيروهای دولتی بوده است.

گفته می‌شود نيروهای پژاک در مناطق مرزی کردستان عراق و ايران مستقر هستند و در سال‌های گذشته جمهوری اسلامی ايران برای مقابله با آنان اين مناطق را مورد حملات توپ‌خانه خود قرار داده است.

بر اثر اين حملات تاکنون چندين تن از شهروندان کردستان عراق کشته و ساکنان اين مناطق ناچار به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

مقامات رسمی ايران واکنشی به کشته شدن اين هفت سرباز نشان نداده و کنسول‌گری ايران در اربيل کردستان عراق ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

فعالان حقوق بشر در ايران می‌گويند: «در سال ۱۳۸۸ بر اثر انفجار مين‌های ضد نفر ۱۳ نفر کشته و بيش از ۱۰ نفر در مناطق مرزی کردستان زخمی شدند.»

بنا به آمارهای رسمی، ايران با داشتن ۱۶ ميليون مين ضد نفر پس از کشور مصر بيشترين مين‌های ضد نفر را دارد.

طبق گزارش‌های منتشر شده، بيشتر مين‌های ضد نفر در پنج استان خوزستان، کردستان، آذربايجان غربی، ايلام و کرمانشاه کار گذاشته شده که کاشت بخش عمده آن به هشت سال جنگ ايران و عراق و جنگ‌های کردستان باز می‌گردد.

بر پايه آمار، در چهار استان کردستان، آذربايجان غربی، ايلام و کرمانشاه بيش از ۱۲ ميليون و ۸۰۰ هزار مين کار گذاشته شده که با به‌شمار آوردن آمار ساکنين اين استان‌ها برای هر يک شهروند بيش از يک مين آماده انفجار وجود دارد.

بر اساس پيمان اتاوا، دولت‌ها موظف‌اند پس از گذشت ۱۰ سال از پايان جنگ کليه کشتزارها و مزارع را از مين‌ها پاک‌سازی کنند.

جمهوری اسلامی ايران تاکنون از پذيرش عضويت در پيمان اتاوا که به پيمان جهانی ممنوعيت استفاده از مين‌های زمينی شناخته شده، خودداری کرده است.

پيمان اتاوا توسط ۱۵۸ کشور جهان امضا شده است.

از بين همسايگان ايران کشورهای عراق، افغانستان و کويت عضو پيمان اتاوا هستند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما