خانه | خبر | اخبارایران

«اسلامی کردن علوم انسانی از رفتن به فضا هم سخت‌تر است»

جمعه, 1390-03-27 10:42
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

معاون پژوهش و فن‌آوری وزير علوم در ايران گفت تحول علوم انسانی به علوم انسانی اسلامی حتا از اعزام انسان به فضا سخت‌تر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، محمد مهدی‌نژاد نوری، معاون پژوهش و فن‌آوری وزير علوم گفت تحول در دانشگاه‌ها، اسلامی کردن دانشگاه‌ها و تحول در علوم انسانی به علوم انسانی اسلامی مطالبه جدی آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است و «علما، فرهيختگان، دانشجويان و متخصصان حوزه علوم انسانی» نيز از آن پشتيبانی می‌کنند.

وی در همين حال گفـت: «اگر اساتيد و دانشجويان به اين اعتقاد نرسيده باشند که اساسأ علوم انسانی و اسلامی داشته باشيم، هيچ حرکتی حاصل نخواهد شد.»

مهدی‌نژاد نوری افزود: «بايد علوم انسانی را در کشور برگرفته از مکتب برحق اسلام و آموزه‌ها و ارزش‌های اساسی دين توسعه داد.»

وی با بيان اين‌که چنين تحولی «دارای پيچيدگی و ابهام زياد» است، تأکيد نمود: «تحول علوم انسانی به علوم انسانی اسلامی حتا از اعزام انسان به فضا سخت‌تر است و چنان‌چه اين هدف برای کشور در نظر گرفته شود دسترسی به فضا امکان‌پذيرتر از تحول در علوم انسانی اسلامی است.»

محمد مهدی‌نژاد نوری: اگر اساتيد و دانشجويان به اين اعتقاد نرسيده باشند که اساسأ علوم انسانی و اسلامی داشته باشيم، هيچ حرکتی حاصل نخواهد شد

مهدی‌نژاد نوری گفت: «تغيير محتوا و تهيه‌ محتوای متناسب با نياز برای جامعه‌ امروز است تا بتوان از آن به بهترين شکل بهره‌برداری کرد.»

معاون پژوهش و فن‌آوری وزير علوم از محققان، دانشجويان تحصيلات تکميلی، استادان دانشگاه و علما خواست تا وارد «حوزه‌ جدی پژوهش برای تحول علوم انسانی» شوند.

وی خاطر نشان کرد پايگاه‌های اطلاعاتی جزئی مؤسسات آموزشی و پژوهشی در اين زمينه بايد در يک پايگاه اطلاعاتی گردآوری شوند تا مديريت در حوزه علوم انسانی به پيش رود.

محمد مهدی‌نژاد نوری، پيش از اين از تشکيل يک گروه برای تغيير محتوای درسی ۳۶ رشته دانشگاهی تا مهر ۱۳۹۰ خبر داده و افزوده بود:‌ «اين کارگروه شامل متخصصان حوزه و دانشگاه هستند که زمينه اصلاح را فراهم می‌کنند و اين روند به تدريج در ساير رشته‌ها ادامه می‌يابد.»

همچنين روز ۲۹ ارديبهشت‌ماه سال جاری رضا عامری، مديرکل دفتر نظارت و ارزيابی وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوری ايران گفت ۴۳ درصد دانشجويان فعلی کشور در رشته‌های علوم انسانی تحصيل می‌کنند و اين آمار بايد به ۳۶ درصد کاهش پيدا ‌کند.

آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران نيز دو سال پيش از تحصيل دو ميليون دانشجوی ايرانی در رشته‌های علوم انسانی انتقاد کرده بود.

در چند سال گذشته علاوه بر انتقاد از شمار دانشجويان علوم انسانی، کتاب‌های درسی اين رشته‌ها نيز مورد انتقاد قرار گرفته است.

وزارت علوم می‌گويد کتاب‌های درسی علوم انسانی بايد بر اساس ارزش‌های اسلامی بازنگری شود.

کامران دانشجو، وزير علوم نيز گفته است بازنگری در علوم انسانی «بی برو برگرد» انجام می‌شود.

همچنين پرويز داودی، رئيس مرکز مطالعات استراتژيک نهاد رياست جمهوری، ماه گذشته از تعيين شاخص‌های علوم انسانی توسط اين مرکز خبر داد.

داودی گفت: «ما در واقع بررسی می‌کنيم که اين شاخص‌ها چقدر متناسب با ارزش‌های اسلامی و مسائل واقعی و بومی در کشور ايران است.»

وی افزود: «خيلی از شاخص‌ها با فرهنگ ايران و مردم ايران نمی‌خواند ولی در حال حاضر از اين شاخص‌ها که بعضاً محتوای ارزش‌های اسلامی در آن وجود ندارد، اخلاق اسلامی در آن نيست و بعضاً يک سری از اخلاق‌های ديگر بر اساس فلسفه‌های مادی‌گرايانه در آن قرار دارد، استفاده می‌کنيم.»

پرويز داودی اعلام کرد در جلسه‌ای با آيت‌الله خامنه‌ای گزارشی در ارتباط با شاخص‌های علوم انسانی ارائه شده و وی از اين اقدام پشتيبانی کرده است.

همچنين وزارت علوم آبان‌ماه سال گذشته اسامی ١٢ رشته‌ای را که تا بازنگری در محتوای آن‌ها، توسعه پيدا نمی‌کنند، اعلام کرد.

«حقوق، حقوق بشر، مطالعات زنان، اقتصاد، جامعه‌شناسی، ارتباطات اجتماعی، علوم سياسی، فلسفه، روان‌شناسی، علوم تربيتی، مديريت و مديريت فرهنگی و هنری» به‌عنوان رشته‌هايی که بايد بازنگری شوند، اعلام شده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

من هر بخش سخنان این برادر را که خواندم کلی مطلب به نظرم رسید. ولی چه کنیم که کوپن ما دراین سایت کمتر ازآن است که همه را بنویسیم. بگفته شیخ محمد یزدی «قلم به دست» هم که نیستیم تا دوستان ما را به جمع خود راه دهند.
ولی باتوجه به این که شرط موفقیت دراین باره را نوشتید که باور داشتن استادان و دانشجویان است، آیا نمی شود که ولی امر مسلمین جهان، اسلامی کردن علوم انسانی را بگذارند کنار و به همان کاری که مشکل کمتری دارد بپردازند؟ یعنی آدم به فضا بفرستند؟ البته مانند روز روشن است که آن آدم باید از پیروان ولایت و حزب اللهی باشد. دراین صورت مشکل بزرگتری پیش رو است، وآن هم پیدا کردن آدم است. زیرا اگر شما آدم بودید یا آدم داشتید که تا کنون کار کشور به اینجا نمی کشید. ایران سی سال پیش کجا بود و چین و مالزی و ترکیه و کره جنوبی و مانند اینها کجا بودند؟ امروز آنها کجا هستند و ایران پس از سی سال حکومت الله (ولی امر مسلمین جهان) و در سایه ولایت فقیه کجاست؟
شهروند درجه سه، از تهران پایمنبر ولایت فقیه

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما