خانه | خبر | اخبارایران

«ايران ماهواره رصد را در مدار زمين قرار داد»

پنجشنبه, 1390-03-26 12:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

جمهوری اسلامی ايران اعلام کرد که ماهواره رصد را با موفقيت به مدار زمين فرستاده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ايران ماهواره رصد «نخستين ماهواره تصويربرداری ايران است که تمامی مراحل طراحی، ساخت، تجميع، تست و آماده‌سازی آن در داخل کشور و توسط متخصصان داخلی صورت گرفته است.»

بنا به اين گزارش‌ها «برقراری ارتباط با ايستگاه‌های زمينی، تصويربرداری از زمين و ارسال تصاوير به همراه اطلاعات تله‌متری به ايستگاه‌های زمينی» از مهم‌ترين مأموريت‌های اين ماهواره است.

به نوشته منابع داخلی ايران «به سيستم‌های مديريت توان، پانل‌های خورشيدی، کنترل وضعيت، محموله اکتيکی، GPS، مديريت داده و فرامين روی بورد، گيرنده و فرستنده روی بورد، فرستنده رنجينگ و کنترل دما» از جمله زيرسيستم‌های اصلی اين ماهواره هستند.

اين گزارش‌ها حاکی از آن است که کليه مراحل پرتاب اين ماهواره با موفقيت انجام شده است.

ماهواره رصد در دانشگاه مالک اشتر تهران ساخته شده که گفته می‌شود از مراکز علمی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

احمدی‌نژاد: امروز ايران به لحاظ سرعت پيشرفت علمی در رده اول جهان قرار دارد

پرتاب ماهواره رصد پيش از اين برای پايان تابستان سال گذشته برنامه‌ريزی شده بود.

حميد فاضلی، سرپرست سازمان فضايی ايران در گفت‌وگو با شبکه دوم تلويزيون دولتی ايران گفت: «ماهواره هم‌اکنون در مدار پيش‌بينی شده قرار گرفته است و هر ۹۰ دقيقه يک بار به دور زمين می چرخد.»

وی افزود: «ماهواره رصد دارای ارتفاع ۲۶۰ کيلومتر از زمين در حضيض و اوج ۳۵۰ کيلومتری با عمر ۴۵ روز است که احتمالأ تا چند ماه ارتباط حفظ خواهد شد.»

سرپرست سازمان فضايی ايران ماهواره‌های بعدی برای پرتاب را کاوشگر پنج حامل ميمون در مردادماه؛ ماهواره فجر در مهرماه و ماهواره نويد علم و صنعت در بهمن‌ماه امسال اعلام کرد.

محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران نيز بهمن‌ماه گذشته از پرتاب چندين ماهواره ايرانی تا دو سال آينده خبر داده بود.

ايران در زمستان سال گذشته برای نخستين بار راکت کاوشگر سه را با محموله‌ای زيستی شامل لاک‌پشت، کرم، موش و نمونه‌های سلولی به فضا فرستاد.

کشورهای غربی معتقدند امکان دارد فعاليت‌های فضائی ايران که در زمستان ۱۳۸۸ با پرتاب موشک سفير دو آغاز شد اهداف نظامی داشته باشد.

با وجود آن‌که جمهوری اسلامی ايران اين موضوع را رد کرده است اما کشورهای غربی همچنان جمهوری اسلامی را متهم می‌سازند که در راه دستيابی به سلاح‌های اتمی و موشک‌های دوربردی که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای هستند، تلاش می‌کند.

محمود احمدی‌نژاد بهمن‌ماه گذشته اعلام کرد که جمهوری اسلامی تا ۱۰ سال ديگر انسان به فضا خواهد فرستاد.

احمدی‌نژاد روز سه‌شنبه ۲۴ خرداد در حاشيه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای در شهر آستانه، پايتخت قزاقستان، در ديدار با ايرانيان مقيم اين کشور گفت: «ايران از توانايی بالايی برای مديريت جهان برخوردار است.»

وی با تأکيد بر اين‌که «در تمام ايران حتا يک نفر وجود ندارد که محتاج نان شب باشد»، افزود: «امروز ايران به لحاظ سرعت پيشرفت علمی در رده اول جهان قرار دارد.»
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما