خانه | خبر | اخبارایران

تجاوز در دانشگاه فردوسی مشهد و اعتراضات دانشجويی

چهارشنبه, 1390-03-18 16:29
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پس از انتشار خبر تجاوز به يکی از دانشجويان دختر دانشگاه فردوسی مشهد، اين دانشگاه دو روز صحنه اعتراضات دانشجويان بود.

بر اساس گزارشات منتشر شده پس از آن‌که روز دوشنبه خبری مبنی بر تجاوز و ضرب‌وشتم يکی از دانشجويان دختر دانشگاه فردوسی مشهد در ميان دانشجويان پخش شد، اين دانشگاه شاهد برگزاری نخستين تحصن و اعتراض دانشجويان دختر دانشگاه فردوسی مشهد بود.

در نتيجه عدم پاسخ‌گويی و عدم حضور مسئولان و همچنين اوج‌گيری خشم دانشجويان حدود ساعت ۱۱.۳۰ شب همان روز اين دانشجويان اقدام به شکستن درب خوابگاه‌های پرديس و خروج از خوابگاه برای رساندن صدای اعتراض خود نمودند.

به گزارش يک منبع خبری که نخواست نامش فاش شود به محض اطلاع دانشجويان پسر از موضوع، حرکت از خوابگاه‌های فجر آغاز شد و دانشجويان پسر ساکن خوابگاه فجر نيز به تجمع دختران پيوستند.

گزارش‌ها از دانشگاه فردوسی مشهد حکايت از آن داشتند که دانشجويان از اين موضوع بسيار متأثر شده و با سر دادن شعارهايی به پشتيبانی از دانشجوی قربانی پرداخته و خواستار پاسخگويی سريع مسئولان شدند.

به هيچ يک از نمايندگان دانشجويان که از سوی مسئولان دانشگاه برای ملاقات با دانشجوی مضروب به «بيمارستان امدادی کامياب» فرستاده شدند اجازه ملاقات داده نشد

بنا بر اين گزارش‌ها، شعارهايی نظير «عاشوری (رئيس دانشگاه) حيا کن؛ دانشگاه را رها کن»، «عاشوری استعفا استعفا»، «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، دانشجوی باغيرت صاحب عزاست امروز»، «حراست بی‌غيرت خجالت خجالت؛ تجاوز، جنايت، مرگ بر اين حراست»، «خواهر معصوم من ما همه با تو هستيم»، «دانشجو می‌ميرد ذلت نمی‌پذيرد»، «حراست کجا بود خواهرم تنها بود»، «گر دختر خودت بود بازم حرف‌ات همين بود» و... از سوی دانشجويان سرداده شد.

در ادامه اين گزارش‌ها آمده است، بيشتر معترضان حراست دانشگاه را مسئول اين واقعه دانسته‌ و گفته‌اند با توجه به سخت‌گيری‌های بيش از حد حراست دانشگاه بر عليه دانشجويان و نصب دوربين‌های مخفی در جای‌جای محيط دانشگاه فردوسی مشهد، چطور می‌شود تمهيداتی برای اين «فاجعه وحشتناک» انديشيده نشده و چگونه چنين حادثه‌ای در دانشگاه رخ داده است.

لازم به ذکر است که حراست دانشگاه فردوسی از جمله حراست‌های دانشگاه‌های ايران است که اعمال محدوديت بر نحوه پوشش و ارتباط بين دختران و پسران را با جديت پی‌گيری می‌کند و مسئولان آن از دوربين‌های مجهزی برای کنترل روابط و همچنين تجمعات دانشجويان استفاده می‌کنند.

همچنين، گروه‌هايی که در پی کسب اطلاع از صحت و سقم اخبار رسيده از دانشجوی قربانی قصد ملاقات با دوستان و شاهدان ماجرا را داشته‌اند با بسته بودن اتاق اين دانشجو در خوابگاه روبه‌رو گشته و متوجه شده‌اند که دوستان اين دانشجوی قربانی در ايام امتحانات به شهرهای محل سکونت خويش فرستاده شده‌اند.

همچنين به هيچ يک از نمايندگان دانشجويان که از سوی مسئولان دانشگاه برای ملاقات با دانشجوی مضروب به «بيمارستان امدادی کامياب» فرستاده شدند اجازه ملاقات داده نشد و گفته می‌شود از آن‌ها خواسته شده در يک حرکت هماهنگ ماجرا را «يک سرقت ساده» جلوه دهند.

شاهدان تجمع دانشجويی گفته‌اند دوشنبه شب گروهی از دانشجويان منتسب به بسيج دانشجويی قصد «مصادره و آرام کردن اين حرکت دانشجويی به نام بسيج» و... را داشتند که دانشجويان تلاش آنان را ناکام گذاشتند.

گفتنی است تجمع دانشجويان تا ساعت چهار صبح ادامه داشته و در اين مدت هيچ مسئولی برای پاسخگويی در جمع دانشجويان حاضر نشد. گزارش‌ها حاکی از آن است که تنها رئيس حراست با حضور در محل بدون هيچ‌گونه پوزشی بابت کوتاهی در اين امر، اقدام به «پاک کردن صورت مسئله و تغيير دادن جای محکوم و متهم» نمود که دانشجويان با شعار «مسئول بی‌کفايت استعفا استعفا» توضيحات او را نپذيرفتند.

در پايان اين تجمع با توجه به نزديک بودن صبح قرار بر اين شد که دانشجويان تا روشن شدن عاملان و آمران اين واقعه و رسيدن به خواسته‌هايشان در روزهای بعدی به تحصن اعتراضی خود ادامه دهند.

دانشجوی دختری که شامگاه ۱۵ خرداد‌ماه جاری وقتی پياده از دانشگاه فردوسی مشهد به سمت خوابگاهش در حرکت بود مورد تجاوز و ضرب‌وشتم قرار گرفت، ورودی سال ۸۶ رشته الهيات اين دانشگاه است و هنوز هويت وی روشن نشده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما