خانه | خبر | اخبارایران

آمانو: امکان اهداف نظامی در برنامه هسته‌ای ايران پابرجاست

دوشنبه, 1390-03-16 19:09
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يوکيا آمانو، دبيرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که امکان دارد ايران فعاليت‌های مخفی مرتبط با برنامه هسته‌ای خود را که ابعاد نظامی دارند تا چندی پيش نيز ادامه داده باشد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دبيرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، اين سخنان را امروز در جريان نشست مطبوعاتی اجلاس شورای حکام اين آژانس در وين اظهار داشت.

يوکيا آمانو گفت اين سخنان را بر اساس اطلاعات جديدی که آژانس دريافت کرده است بيان می‌کند.

با اين حال ۳۵ کشور حاضر در نشست وين طرح مشخصی چون قطع‌نامه عليه ايران را در دستور کار خود ندارند.

دبيرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی بار ديگر ايران را فراخواند تا به «سئوالات روشنی که در مورد طرح‌های تحقيقاتی و توسعه هسته‌ای اين کشور مطرح است و به‌نظر می‌رسد اهداف نظامی دارند» پاسخ گويد.

يوکيا آمانو گفت ۱۳ خرداد (سوم ژوئن)، نامه‌ای خطاب به فريدون عباسی دوانی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران نوشته و در آن بر «نگرانی‌های آژانس درباره‌ وجود ابعاد نظامی احتمالی» تأکيد است.

رئيس سازمان انرژی اتمی ايران در پاسخ به نامه يوکيا آمانو: آژانس ملزم است به‌شکل رسمی اعلام کند که برنامه کار به طور کامل اجرا شده است و بنابر اين اجرای پادمان‌ها در ايران بايد به شکلی معمول انجام گيرد

او با بيان اين‌که پاسخ ايران «رضايت‌بخش» نبود خواستار «دسترسی فوری به اماکن، تجهيزات، اسناد و مقامات برای کمک به روشن ساختن تحقيقات آژانس» شد.

علی‌اصغر سلطانيه، نماينده دائم ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی روز گذشته از ارسال نامه فريدون عباسی دوانی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران در پاسخ به نامه يوکيا آمانو خبر داد.

فريدون عباسی دوانی، در اين نامه اعلام کرد «آژانس ملزم است به‌شکل رسمی اعلام کند که برنامه کار به طور کامل اجرا شده است و بنابر اين اجرای پادمان‌ها در ايران بايد به شکلی معمول انجام گيرد.»

وی افزود: «پس از اعلام اين موضوع از سوی آژانس، ايران آماده خواهد بود پرسش‌های مربوط به فعاليت‌های هسته‌ای‌اش را دريافت کند و اگر ابهامی باشد درصدد رفع آن برآيد.»

رسانه‌های ايران امروز نسبت به اظهارات دبيرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان دادند و آن را «اتهام‌زنی آمانو به برنامه هسته‌ای ايران» و يا «ادعاهای واهی غرب» عنوان کردند.

در همين رابطه حشمت‌الله فلاحت‌پيشه، عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: «اگر آژانس تاکنون در قبال ايران يک رفتار دوپهلو را پيش گرفته بود، حال سعی‌شان در تأمين خواسته‌های آمريکاست.»

وی افزود: «در حال حاضر اقداماتی عليه ايران صورت می‌گيرد که در تاريخ بازرسی‌ها و گزارش‌نويسی‌های آژانس بی‌سابقه بوده است.»

کشورهای غربی معتقدند برنامه هسته‌ای ايران پوششی برای دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران اين موضوع را رد کرده و می‌گويد برنامه هسته‌ای خود را برای مقاصد صلح‌آميز استفاده می‌کند.

افزون بر شورای امنيت سازمان ملل که تاکنون با صدور چهار قطع‌نامه، به تحريم‌ها عليه برنامه هسته‌ای ايران و افراد و سازمان‌های مرتبط به آن رأی داده، آمريکا، اتحاديه اروپا و برخی ديگر از کشورها تحريم‌های يک‌جانبه‌ای نيز عليه ايران اعمال کرده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما