خانه | خبر | اخبارایران

درگذشت هاله سحابی، در پی حمله نيروهای امنيتی به مراسم خاک‌سپاری پدرش

چهارشنبه, 1390-03-11 11:10
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

هاله سحابی، دختر عزت‌الله سحابی در پی ايجاد تشنج و درگيری در مراسم تشييع پيکر پدرش دچار حمله قلبی شد و جان سپرد. گفته می‌شود نيروهای امنيتی پيکر وی را «ربوده» و برای تدفين به لواسان برده‌اند.

 

تارنمای ميزان، نزديک به نيروهای ملی مذهبی، نوشته است: «يکی از مأموران به شدت عکسی از مهندس سحابی را که هاله سحابی به سينه خود می‌فشرد، کشيد و بر اثر مقاومت، هاله سحابی بر زمين افتاد و ديگر بلند نشد.»

يحيی شامخی، فرزند هاله سحابی در اين‌باره گفت: «موقعی که پيکر مهندس را برای تشييع بيرون آورديم مأموران جلوگيری کردند و اجازه تشييع ندادند، جروبحث شديد شد و فضا متشنج بود. خيلی اذيت کردند و بالاخره جنازه را به زور کشيدند و بردند.»

آقای شامخی افزود: «جنازه را که به زور کشيدند مادرم افتاد. بی‌هوش بود، تا پزشکان علت فوت را ايست قلبی اعلام نمودند.»

يحيی شامخی، فرزند هاله سحابی: جنازه را که به زور کشيدند مادرم افتاد. بی هوش بود، تا پزشکان علت فوت را ايست قلبی اعلام نمودند

يک روزنامه‌نگار که نام وی فاش نشده و در اين مراسم حضور داشته است به کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران گفته است: «هاله سحابی پس از مداخله مأموران لباس شخصی و درحالی که فضای مراسم بسيارمتشنج بود و پس از اين‌که مأموران جنازه پدرش را با خود بردند دچار حمله قلبی شد و به‌دنبال آن پيش از اين‌که به درمانگاه لواسان برده شود درگذشت.»

اين روزنامه‌نگار گفت که لباس شخصی‌ها و مأموران امنيتی بسياری در اين مراسم حضور داشتند و در جريان مراسم ضرب‌وشتم صورت گرفت.

 

در همين حال علی‌رضا جانه، مديرکل امنيتی انتظامی استانداری تهران به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: «علت فوت خانم هاله سحابی، درگيری با نيروهای امنيتی نبوده است؛ چرا که ايشان بيماری قلبی داشته‌اند و به همين علت فوت کرده‌اند.»

وی افزود: «مدارک پزشکی وی نيز موجود است. فوت پدر و گرمای هوا مزيد بر علت و منجر به فوت ايشان شد.»

علی‌رضا جانه همچنين گفت: «خبر منتشر شده از سوی برخی سايت‌های خبری مبنی بر اين‌که نيروهای امنيتی و انتظامی با خانم سحابی درگير شده‌اند، به هيچ وجه صحت ندارد. خانواده‌ ايشان همکاری خوبی با ما داشته‌اند. ما نيز در بحث مراسم تدفين به خانواده‌ی ايشان کمک کرديم.»

اين در حالی است که بر اساس گزارش‌های رسيده، مراسم تشييع پيکر عرت‌الله سحابی رئيس شورای فعالين ملی - مذهبی که سحرگاه روز گذشته درگذشت با درگيری‌های گسترده‌ای همراه بود.

برخی از خبرهای تأييد نشده حاکی از دستگيری گروهی از شرکت‌کنندگان در مراسم تشييع پيکر عزت‌الله سحابی است.

 

خبرگزاری مهر نيز در گزارش خود آورده است: «مراسم تشييع با آرامش برگزار شد و به هيچ عنوان شعار سياسی از سوی تشييع‌کنندگان شنيده نشد.»

اين خبرگزاری در همين حال افزود: «حضور نيروهای انتظامی در اين مراسم کاملاً مشهود بود و تنها در چند مورد درگيری محدود مقابل منزل مرحوم سحابی سه نفر بازداشت شدند.»

خبرگزاری مهر نيز همچون تارنماهای نزديک به اصول‌گرايان حکومتی، علت درگذشت هاله سحابی را بيماری قلبی وی عنوان کرده‌ است.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران (ايرنا) از بازداشت پنج نفر در اين مراسم خبر داد و نوشت: «افراد بازداشت شده، در طول مراسم با سخنان ناشايست و کنايه‌آميز به مأموران انتظامی، سعی در برهم زدن مراسم داشتند.»

ميزان خبر نوشت بعد از ظهر امروز نيروهای امنيتی پيکر هاله سحابی را «ربوده» و به خانواده وی اعلام کرده‌اند که جنازه وی را برای تدفين به لواسان خواهند برد

ايرنا نوشت مأموران «با حوصله و تدبير از بروز تشنج در مراسم جلوگيری کردند.»

اين خبرگزاری نيز علت مرگ هاله سحابی را «عارضه‌هايی چون فشار بالای خون و قند» عنوان کرد و نوشت خانم سحابی «دچار هيجان روحی زياد» شد.

 

از سوی ديگر فريدون سحابی، برادر عزت‌الله سحابی که در مراسم تشييع حضور داشت در گفت‌گو با تارنمای جنبش راه سبز (جرس) از حمله شديد مأموران امنيتی به مردم خبر داد و گفت درگذشت هاله سحابی بر اثر ضربات مأموران به وی و ايست قلبی او بوده است.

فريدون سحابی گفت در مراسم امروز نزديک به ۳۰ نفر بازداشت شده‌اند.

 

ميزان خبر بعدازظهر امروز خبر داد که نيروهای امنيتی پيکر هاله سحابی را «ربوده» و به خانواده وی اعلام کرده‌اند که جنازه وی را برای تدفين به لواسان خواهند برد.

اين تارنما نوشت پس از درگذشت هاله سحابی «پزشک قانونی با حضور در منزل و حبس افراد خانواده در اتاق‌ها به درخواست نيروهای امنيتی به سرعت مجوز دفن صادر نموده و اکنون نيز امبولانس ويژه زير نظر نيروهای امنيتی در حال انتقال پيکر هاله سحابی به لواسان برای تدفين شبانه است.»

سايت ندای آزادی، از سايت‌های مخالف دولت پس از انتشار اين خبر نوشت «پیکر هاله سحابی جهت تدفین به لواسان منتقل شده است.»

هاله سحابی در جريان رويدادهای دهمين دوره رياست جمهوری در روز ۱۴ مردادماه ۸۸ در ميدان بهارستان و در تجمعی که در مخالفت با برگزاری مراسم تحليف محمود احمدی‌نژاد در خيابان‌های اطراف مجلس، برگزار شده بود بازداشت شد.

 

پس از مدتی بازداشت، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اقدام عليه امنيت ملی» به تحمل دو سال زندان و پرداخت جريمه نقدی محکوم گشته و طی روزهای اخير موفق شده بود برای ديدار با پدر بيمارش مرخصی بگيرد.

تا هنگامی که آقای سحابی به کما نرفته بود هاله سحابی موفق به مرخصی و حضور در بيمارستان نشده بود.

عزت‌الله سحابی، روز گذشته در سن ۸۱ سالگی در بيمارستان مدرس تهران درگذشت.

وی ارديبهشت‌ماه سال جاری در پی عمل جراحی به دليل شکستگی استخوان، دچار خونريزی مغزی شد و از آن زمان در حال اغما قرار داشت.

 

فيلم کوتاهی از آخرين ساعات زندگی هاله سحابی بر سر پيکر پدرش را با کليک اينجا ببينيد

 

Share this
Share/Save/Bookmark

خامنه ای شخصا دستور قتل هاله را صادر کرده بوده. و شما زمانه ایها بگویید از کدامینید. هاله درنگذشته، او را کشتند. باور کنید. مرگ بر این ولایت اسلامیون نامرد. مرگ بر این دژخیم آدمخوار. و معلوم نیست که این ملت تاکی صبر خواهد کرد...

اميدوارم يك روز خامنه‌اي بميره و به مجتبي اجازه ندن پدرش رو ببينه و اون موقع بفهمند چي دارن به روز اين مردم ميارن.

مرگ هاله قطعا در اثر فضای متشنج شده توسط ماموران امنیتی و کشمکش با انها بر سر جنازه پدرش روی داده.هرچند که هاله خودسابقه بیماری داشته است اما کشمکش با ماموران امنیتی نقش بیشتری در مرگ او داشته است. پیش تر میرویم بی شرمی حکومت ایران بیشتر میشود.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما