خانه | خبر | اخبارایران

علی لاريجانی: قدرت‌گيری قوه مجريه زمينه‌ساز ديکتاتوری است

چهارشنبه, 1390-03-04 21:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئيس مجلس ايران گفت «اين‌که قوه مجريه بگويد نياز دارم قوه مقننه در دستم باشد افتخار نيست و اين زمينه ديکتاتوری است.»

به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاريجانی، رئيس مجلس ايران عصر امروز در همايش تاريخ مجلس به رابطه دولت (قوه مجريه) و مجلس (قوه مقننه) پرداخت و گفت در تاريخ ايران هرگاه قدرت در قوه مجريه افزايش يافته کشور به سوی ديکتاتوری رفته است.

وی گفت در دوران حکومت پهلوی «تلاش می شد تمرکز قدرت در قوه مجريه باشد و مجلس بی‌خاصيت شود.»

لاريجانی «اشتباه استراتژيک مصدق» را نيز «انحلال مجلس» عنوان کرد که به گفته وی با اين اقدام «زمينه کودتا فراهم شد.»

 

رئيس مجلس گفت: «در آن زمان هم مجددأ بحث آبادانی کشور و تمرکز قدرت در قوه مجريه يک اصل شد و به همين دليل قوه مقننه حاشيه‌نشين شد.»

وی گفت: «در دوره پهلوی با تئوری آرامش و امنيت قصد داشتند مجلس فرمايشی شود و اختياری نداشته باشد.»

 

لاريجانی: هر کشوری که در اين زمينه‌ها اشتباه کند دچار انقلاب يا کودتا می‌شود

به گفته وی «اگر در عصر مشروطه و فضای پس از سال ۱۳۲۰، چارچوب قانون در فراهم کردن بستر آزادی رعايت می‌شد و حالت گسستگی در مطبوعات و احزاب نداشتيم بستر احساس نياز به امنيت و آرامش هم به‌وجود نمی‌آمد.»

لاريجانی دولت ابوالحسن بنی‌صدر در سال‌های نخست انقلاب ايران را نيز در همين چارچوب ارزيابی کرد و گفت بنی‌صدر «تصور می‌کرد چون می خواهد کشور را آباد کند اختيار ديگر قوا بايد در دست او باشد.»

لاريجانی با اشاره به تحولات کشورهای منطقه تأکيد کرد: «هر کشوری که در اين زمينه‌ها اشتباه کند دچار انقلاب يا کودتا می‌شود.»

 

رئيس مجلس ايران گفت: «وقتی قوه مجريه می‌گويد بايد برای آبادانی کشور قدرت را در دست گيرم چارچوب قانونی آن توسط مجلس بايد حفظ شود تا گرفتار ديکتاتوری به مانند رضاخان و پهلوی نشويم که هر دو به بهانه آبادانی کشور مجلس را بی‌خاصيت کردند.»

 

وی با بيان اين‌که «اگر قوه مجريه بگويد نياز دارم قوه مقننه در دستم باشد افتخار نيست» افزود: «اگر قوه مجريه توسط قوه مقننه کنترل شد اين افتخار است چرا که زمينه ديکتاتوری هميشه وجود دارد.»

علی لاريجانی در حالی اين سخنان را ايراد می‌کند که در دولت دهم اختلافات مجلس و دولت ايران بر سر اختيارات قانونی افزايش کم‌سابقه‌ای يافته است.

لاريجانی: اگر قوه مجريه توسط قوه مقننه کنترل شد اين افتخار است چرا که زمينه ديکتاتوری هميشه وجود دارد

در يک سال گذشته اختلافات مجلس و دولت برای مثال در تعداد تغيير وزيران دولت که از انقلاب ايران تاکنون بی‌سابقه بود؛ در عدم اجرای مصوبه‌های مجلس توسط دولت؛ در ارائه ندادن به‌موقع لوايح به مجلس؛ در اعتراض به تغييرات نمايندگان در لوايح مصوب دولت؛ در ادغام وزارت‌خانه‌ها و غيره همواره وجود داشته است.

محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران در شهريورماه سال گذشته در گفت‌وگو با روزنامه ايران قوه مجريه را «قوه اول کشور» خوانده و گفته بود: «بعضی‌ها يک جمله حضرت امام را متعلق به زمانی که نظام ما پارلمانی بوده برجسته می‌کنند، آن‌زمان رئيس‌جمهور مسئول اداره کشور نبوده بلکه نخست‌وزير مسئول اداره کشور بوده که از طريق مجلس انتخاب می‌شده است. آن موقع مجلس بالا‌ترين بود. اکنون در قانون اساسی قوه مجريه بار اصلی اداره کشور را بر دوش دارد و قوای ديگر بايد کمک‌اش کنند.»

احمدی‌نژاد، بهمن‌ماه سال گذشته در نامه‌ای تند خطاب به نمايندگان مجلس نوشت که دولت در راه «خدمت‌گزاری برای تعالی و عمران و آبادانی کشور» آماج «فشارهای غيرقانونی و مخرب» است.

وی همچنين روز ۲۱ ارديبهشت‌ماه سال جاری پس از آن‌ که رئيس مجلس اقدام دولت وی در تصويب ادغام هشت وزارت‌خانه را غير‌قانونی خواند، در انتقاد به اين اظهارات گفت: «رئيس محترم مجلس ظاهرأ فکر می‌کنند عين قانون هستند.»

اختلافات مجلس و دولت ايران با وجود تدابيری که آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران اتخاذ کرد و حل اختلافات را به شورای نگهبان و کارگروه رسیدگی به اختلافات مجلس و دولت سپرد، همچنان ادامه دارد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

این برادران لاری جانی یکی از دیگری وقیح ترند. من نمی دانم آیت الله لاریجانی چه آدمی بوده که اینها از او برجای ماندند! هرچه باشد او هم آخوند بوده. این بی شرف جوری حرف میزند انگار در کشور آزادی است و این مجلس برآمده از رای و اراده ملی است! گویی اینها نوکران و جیره خواران و دست نشاندگان آقای خامنه ای نیستند! از تاریخ هم گونه ای حرف میزند که گویی ازآن درس گرفته و میتواند به دیگران اندرز بدهد!
نمی گویم که احمدی نژاد و رحیم مشائی آدمهای خوبی هستند، ولی با همه بدی، سگشان بر برادران لاری جانی شرف دارد. دیگر ببینید اینها چه هستند! آقای خامنه ای که دیگر پیشوا و الگوی اینهاست. تهران - بابک

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما