خانه | خبر | اخبارایران

جزئيات بيشتر از حادثه پالايشگاه نفت آبادان

چهارشنبه, 1390-03-04 19:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شتاب در راه‌اندازی طرح توسعه فاز سوم پالايشگاه نفت آبادان، عدم رعايت استانداردها و ضوابط ايمنی، تحريم‌ها و حضور برخی از افراد غيرمتخصص در زمان پيش‌راه و راه‌اندازی را عامل اصلی اين حادثه عنوان می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از گذشت بيش از يک روز از حادثه آتش‌سوزی در پالايشگاه آبادان اکنون جزئيات فنی آن بيشتر روشن شده است.

بامداد روز گذشته هم‌زمان با گشايش واحد بنزين‌سازی پالايشگاه آبادان توسط محمود احمدی‌نژاد و هیأت همراه، انفجاری در فاز سوم اين پالايشگاه رخ داد که دست‌کم چهار کشته و بيش از ۲۰ زخمی به‌جا گذاشت.

گروهی از کارکنان زخمی با سوختگی‌های بالا و شديد روبه‌رو شده و به بيمارستان نفت تهران منتقل شده‌اند.

بنا به گزارش خبرگزاری مهر، انفجار در کمپرسور گازکوب شماره ۶۶ اين پالايشگاه که يکی از دو کمپرسور اصلی پالايشگاه آبادان به‌شمار می‌رود، عامل اين حادثه بزرگ بوده است.

اين کمپرسور گازکوب قرار بود گازی که در فلرها سوزانده می‌شد را به گاز مايع تبديل کند اما از آن‌جا که اين کمپرسور آماده راه‌اندازی نبود، پس از راه‌اندازی آن، مخزن با گاز مايع پر می‌شود.

عبدالله کعبی نماينده آبادان در مجلس: سوء تدبير مديريتی در وقوع اين حادثه نفتی محرز است

با پر شدن مخزن از گاز مايع، يکی از مسئولان پالايشگاه دستور تخليه آن را صادر می‌کند و با تخليه گاز مايع موجود در اين مخزن، گاز در جوی‌های اطراف مخزن و پالايشگاه و زمين‌های مجاور مخزن جاری شده و همين امر موجب بروز انفجار و سپس آتش‌سوزی در فاز سوم پالايشگاه آبادان می‌شود.

يکی از مسئولان شرکت ملی پالايش و پخش فرآورده‌های نفتی به خبرگزاری مهر گفته است که کمپرسورهای اين طرح از شرکت زيمنس آلمان خريداری شده بود.

اين مقام مسئول که نام او ذکر نشده، افزوده است: «اين شرکت آلمانی، تحت تأثير فشار برخی از سلطه‌گران غربی حاضر به اعزام کارشناس و راه‌اندازی کمپرسورهای فاز سوم پالايشگاه نفتی آبادان نشد.»

وی گفته است: «با عدم حضور شرکت آلمانی، متخصصان داخلی مسئوليت راه‌اندازی کمپرسورها را بر عهده گرفتند.»

اين مقام مسئول همچنين تأکيد کرد: «کارشناسان قبل از مراسم افتتاحيه، نسبت به نشت گاز از واحد گاز مايع هشدار داده بودند؛ اما مسئولان توجهی به هشدار کارشناسان نکردند.»

عبدالله کعبی نماينده آبادان در مجلس نيز گفت: «تاکنون سه زمان مختلف برای راه‌اندازی اين طرح نفتی اعلام شده بود اما در هر يک از زمان‌های تعيين شده، به دليل آماده نبودن تجهيزات، افتتاح اين طرح نفتی به تأخير افتاد.»

وی اعلام کرد که «سوء تدبير مديريتی در وقوع اين حادثه نفتی محرز است.»

سيدعماد حسينی، سخنگوی کميسيون انرژی مجلس از تشکيل کميته ويژه در اين کميسيون برای بررسی انفجار آبادان خبر داد

نماينده آبادان با بيان اين‌که اين پالايشگاه هفته گذشته برای گشايش در روز سوم خرداد آزمايش شده بود، گفت: «آزمايش هفته گذشته اين پالايشگاه هشداری به مسئولان بوده و به خوبی به آن‌ها ثابت کرده بود که اين پالايشگاه ظرفيت افتتاح شدن را ندارد و نيازمند تکميل شدن بخش‌های فنی آن است، اما مسئولان وزارت نفت در غياب کسی که مسئوليت اداره وزارت نفت را بر عهده داشته باشد، افتتاح اين فاز از پالايشگاه آبادان را در برنامه بازديد رئيس‌جمهوری قرار دادند.»

سرپرستی وزارت نفت را هم‌اکنون محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران خود بر عهده دارد.

سايت «الف»، نزديک به احمد توکلی رئيس مرکز پژوهش‌های مجلس، «ريشه اتفاق روز گذشته» را در همين موضوع ديده و نوشته است: «چند هفته پيش که رئيس جمهور بحث سرپرستی بر وزارت نفت را مطرح کرد، بسياری از رسانه‌ها و نمايندگان و کارشناسان گفتند و نوشتند که با توجه به مشغله‌های فراوان رئيس جمهور اين کار خلاف مصلحت وزارت نفت و کشور است. تا اين‌که شورای نگهبان هم سرپرستی رئيس جمهور را غيرقانونی دانست اما باز هم دولت حاضر به پذيرش رأی تفسيری شورای نگهبان نشد.»

تارنمای «آينده» نيز که گفته می‌شود به مواضع اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نزديک است، در مورد حادثه انفجار پالايشگاه آبادان نوشته است: «اکنون اين پرسش به‌وجود آمده که آيا دفتر رياست جمهوری از آماده نبودن پروژه بنزين‌ساز پالايشگاه آبادان اطلاع داشته؟ و در اين صورت چه اصراری بوده که اين افتتاحيه توسط رئيس جمهور در روز سوم خرداد صورت بگيرد.»

در همين حال سيدعماد حسينی، سخنگوی کميسيون انرژی مجلس از تشکيل کميته ويژه در اين کميسيون برای بررسی انفجار آبادان خبر داد.

اين کميته از دوشنبه هفته آينده با حضور در پالايشگاه آبادان، موضوع را از نزديک پی‌گيری خواهد کرد.

به گفته مسئولان حکومتی ايران با راه‌اندازی طرح توسعه فاز سوم پالايشگاه نفت آبادان قرار بود ظرفيت توليد فرآورده‌های نفتی در اين پالايشگاه ۴۵ هزار بشکه به ظرفيت فعلی آن که حدود ۴۳۰ هزار بشکه است، افزوده شود اما با اين حادثه نه تنها به اين ظرفيت افزوده نشد بلکه گشايش آن برای مدت نامعلومی به تعويق افتاد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

قاتل این 4 نفر کشته شده و عامل زخمی شدن عده ای در پالایشگاه آبادان، شخص رییس جمهور است و بایستی در دادگاه صالحه محکوم و قصاص شود. چوت برای نمایش خودکامگی با افتتاح واحد آماده نبوده، منجر به قتل کارمندان پالایشگاه شده است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما