خانه | خبر | اخبارایران

نامزد‌های سمت گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد ایران معرفی شدند

چهارشنبه, 1390-03-04 15:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

احمد شهيد، وزير خارجه سابق مالديو، روبرتو توسکانو، سفير سابق ايتاليا در ايران و امين مدنی، وکيل حقوق بشر سودانی، با رأی اعضای شورای مشورتی شواری حقوق بشر به‌عنوان سه کانديدای نهايی احراز سمت گزارشگر ويژه حقوق بشر برای ايران تعيين شدند.

قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل در روزهای ۱۶ و ۱۷ ماه ژوئن، طی يک جلسه اداری، يکی از اين سه کانديد معرفی شده را به عنوان گزارشگر ويژه حقوق بشر در مورد ايران برگزيند.

به گزارش تارنمای «عدالت برای ايران» در ميان کانديداهای احراز پست گزارشگری ويژه سازمان ملل، نام نسرين مصفا، رئيس مرکز حقوق بشر دانشگاه تهران و حسن ضيايی‌فر، رئيس مرکز حقوق بشر اسلامی که هر دو از سوی جمهوری اسلامی نامزد شده بودند به چشم می‌خورد.

همچنين پيام اخوان، استاد حقوق بين‌الملل دانشگاه مک‌گيل کانادا نيز از ديگر کانديداها ايرانی احراز اين سمت بود.

به گزارش «عدالت برای ايران»، احمد شهيد، اکنون مشاور نخست‌وزير مالديو در سياست خارجی است. او از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ و نيز ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ وزير امور خارجه مالديو بوده. او از کوشندگان امضای ۹ تعهد بين‌المللی در مورد مسائل حقوق بشری بوده است و برای اجرای اين تعهدات در قوانين داخلی نيز تلاش کرده است.

روبرتو توسکانو در حال حاضر در مرکز تحقيقاتی «وودرو ويلسون» مشغول تحقيق بر روی ايران است؛ وی مدتی نيز سفير ايتاليا در ايران و هند بود. او در دانشگاه پيزا و دانشگاه لوييز رم نيز استاد حقوق بشر بوده است.

امين مدنی هم يک وکيل مدافع حقوق بشر است. او در حال حاضر به‌عنوان وکيل در خارطوم در يک مؤسسه حقوقی مشغول به کار است. او همچنين مشاوره نمايندگان عراق و افغانستان را نيز در سازمان ملل برعهده دارد.

در روز چهارم فروردين ۱۳۹۰، اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو به تعيين گزارشگر ويژه برای بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران رأی مثبت دادند. از اين ميان ۲۲ عضو به تعيين گزارشگر ويژه حقوق بشر در ايران رأی مثبت، ۱۴ عضو رأی منفی و هفت عضو نيز رأی ممتنع دادند.

گروه‌های حقوق بشری و فعالان اين عرصه تعيبن چنين گزارشگری را يک موفقيت بزرگ بين‌المللی قلمداد می‌کنند.

۱۰ روز پيش محمدجواد لاريجانی، دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه ايران در ديداری با سفير ژاپن گفته بود: «ايران همچنان بر موضع سابق خود، يعنی دعوت عام از همه گزارشگران، باقی است و مشکلی با آمدن آن‌ها به ايران ندارد.»

در سال‌های دور، رينالدو گاليندوپل (از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳) و موريس کاپيتورن (از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰) گزارشگران ويژه حقوق بشر سازمان ملل بودند که چند بار به ايران سفر کردند و گزارش‌هايی از وضعيت حقوق بشر در اين کشور تهيه نمودند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

چه لزومی دارد از سایت دیگری این خبر را بگیرید. بخش حقوق بشر سایت خود شما چه کار می کند. سایت مرجع شما هنوز نمی فهمد که گزارشگر ویژه نمی تواند ملیت همان کشور را داشته باشد و یک سری افراد ایرانی را هم به عنوان کاندید معرفی کرده است! اگر هم نقل قول می کنید از یک منبع معتبر استفاده کنید.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما