خانه | خبر | اخبارایران

واکنش لارس فون تری‌ير به نامه جواد شمقدری

چهارشنبه, 1390-03-04 15:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پس از آن‌که جواد شمقدری در نامه‌ای به مدير جشنواره کن از لارس فون تری‌ير پشتيبانی کرد، اين فيلم‌ساز دانمارکی به شمقدری پاسخ گفت.

به گزارش هاليوود ريپورتر، لارس فون تری‌ير، فيلم‌ساز نامدار دانمارکی در رابطه با اظهارات جنجال‌برانگيزش در باره هيتلر و حکومت نازی در شصت‌وچهارمين دوره جشنواره کن بيانيه‌ای منتشر کرد.

اين بيانيه در پاسخ به نامه جواد شمقدری معاون سينمايی وزير ارشاد جمهوری اسلامی ايران خطاب به ژيل ژاکوب، مدير جشنواره فيلم کن نوشته شده است.

لارس فون تری‌ير در نشست رسانه‌ای فيلم تازه خود «ملانکوليا» در بخش مسابقه شصت‌وچهارمين دوره جشنواره کن گفته بود با هيتلر اظهار «هم‌دردی» می‌کند.

وی در اين نشست گفت: «هيتلر واقعأ آدم خوبی نبود، اما من او را می‌فهمم و کمی با وی اظهار هم‌دردی می‌کنم.»

شمقدری: رفتاری که جشنواره کن با آقای فون تری‌ير انجام داد انسان را به ياد گاليله می‌اندازد

فون تری‌ير افزود: «من فقط می‌گويم که او را درک می‌کنم... فکر می‌کنم او مطلقأ کارهای بدی انجام داده اما می‌توانم او را در پايان زندگی‌اش در پناهگاه حس کنم.»

وی همچنين گفت: «مسلمأ من طرفدار جنگ دوم جهانی نيستم؛ من مخالف يهوديان نيستم... من با آن‌ها هستم اما نه زياد... برای اين‌که اسرائيل واقعأ گند می‌زند.»

او پس از اين نشست از اظهارات خود پوزش خواست اما فردای آن روز مسئولان جشنواره کن با صدور بيانيه‌ای لارس فون تری‌ير را «عنصر نامطلوب» ناميدند و او را به‌شکل رسمی از جشنواره اخراج کردند.

 

جواد شمقدری در پی اخراج فون تری‌ير از جشنواره کن، در نامه‌ای به پشتيبانی از وی برخاست و اين اقدام کن را «نقطه سياهی در تاريخ جشنواره» دانست.

شمقدری نوشت: «رفتاری که جشنواره کن با آقای فون تری‌ير انجام داد و مجبورش کرد که بارها به عذرخواهی بپردازد، انسان را به ياد گاليله می‌اندازد که صاحبان کليساهای قرون وسطايی با تهديد مجبورش کردند نظريه علمی‌اش را که زمين کروی است انکار کند.»

لارس فون تری‌ير: نظرات من در نشست مطبوعاتی جشنواره نابخردانه، مبهم و بی‌جهت آزارنده بود

لارس فون تری‌ير در بيانيه خود که روز گذشته منتشر شده نوشته است: «به اعتقاد من آزادی بيان، به هر شکل آن بخشی از حقوق اوليه انسان‌هاست. با اين حال نظرات من در نشست مطبوعاتی جشنواره نابخردانه، مبهم و بی‌جهت آزارنده بود.»

وی افزود: «نکته‌ای که می‌خواستم به آن اشاره کنم اين است که نيروی بالقوه تمام انسان‌ها از هر مليت، قوميت، رده يا مذهب در بی‌دادگری و يا برعکس آن است. اگر ما فجايع تاريخی را تنها با قساوت فردی توضيح دهيم، احتمال درک ساختار انسانی را از بين می‌بريم، در حالی که برای دوری از هر نوع جنايت‌ عليه انسانيت در آينده، درک اين مسئله ضروری است.»

با وجود اظهارات لارس فون تری‌ير و اخراج وی از جشنواره کن، فيلم او توانست جايزه مهم بهترين بازيگر زن جشنواره را برای کيرستن دانست هنرپيشه اصلی فيلم به ارمغان آورد.

لارس فون تری‌ير در سال ۱۹۹۶ با فيلم «شکستن امواج» جايزه بزرگ جشنواره کن و جايزه سزار بهترين فيلم خارجی را از آن خود ساخت.

 

در سال ۲۰۰۰ نيز فيلم «رقصنده در تاريکی» او که در آن «بيورک» خواننده معروف ايفای نقش می‌کرد نخل طلای کن را به دست آورد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

سلام حال باید دید آقای شمقدری و دوستانش حاضر به چاپ بیاتنیه ایشان هستند یا نه ؟ ایشان که اینگونه به کن میتازد و اظهار همدردی میکند آیا آنچه را در کنارش میگذرد نمی بیند؟ همان کن که او را بخاطر اظهاراتش _ که خودش نابخردانه بودن و ... _ انرا قبول کرده باز به فیلم او جایزه میدهد اما ایا در موسسه ای که جناب شمقدری مسئول ان است اینگونه است؟ اینان مردم را چه و چگونه می بینند؟

اقای فون تری یر /معلوم نیست ان موقع داشت این صحبتهای احمقانه را می کرد نرمال بود یا چیزی مصرف کرده بود و فقط یک عذر خواهی باعث نمی شود از ذهن کسی فراموش شود ایشان چی گفته چون در هر صورت خود را لو داده که دارای چه اعتقاداتی هست. اما موضوع جالب که به جوک شیبه هست نوشتن نامه شمقدری به مدیر جشنواره کن هست واقعا سنگ پای قزوین کم امده در برابر این همه پرروی .جلوی چشم هزاران انسان در جهان ندا در خیابانهای تهران توسط ماموران حکومت کشته شد و هزار جوان به زندان انداخته شدن که بعضی فرزندان همین افراد حکومتی بودن و کشته شدن مورد تجاوز قرار گرفتن .اقای شمقدری در همین ایران هست کور و کر بوده و اظهار نظر نکرده و چندین کارگردان از کار بیکار شدن و به زندان محکوم شدن ایشان بیهوش بودن خبر نداشته اند و ندارند تا اظهار وجود کنند اما ایشان در مقابل جریان فون تریر از بیهوشی خارج شده اند و شجانه به دفاع پرداخته اند . نمی دانم باید خندید ؟!
اینها فکر کرده اند مردم جهان را هم مثل مردم ایران راحت می شود به بازی گرفت.

در متن خبر نیامده است که آقای فن تریه پاسخی به آقای شمقدری داده باشد. به نظر عنوان خبر با متن همخوانی ندارد، و یا دست کم همه ی مطلب آورده نشده است تا نشان دهد بیانیه آقای فن تریه پاسخی به حمایت وزیر ارشاد باشد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما