خانه | خبر | اخبارایران

محمد خاتمی: رهبری و ملت يکديگر را عفو کنند

سه شنبه, 1390-02-27 06:35
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمد خاتمی، رئيس‌جمهور پيشين ايران گفته است: «اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آينده از آن چشم‌پوشی شود و ملت هم از ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است، می‌گذرد.»

 

به گزارش تارنمای شخصی محمد خاتمی، وی در ديدار با شماری از رزمندگان جنگ هشت ساله ايران و عراق گفت: «اگر ظلمی شده است که شده است، همه بياييم عفو کنيم و به آينده نگاه کنيم.»

اشاره خاتمی به حوادث پس از انتخابات جنجالی رياست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ ايران است. در دو سال گذشته صدها نفر از مخالفان در ايران بازداشت شده‌اند و ده‌ها نفر نيز کشته شده‌اند.

محمد خاتمی با ابراز نگرانی از شکل گرفتن فضای «تقابل» در ايران گفته است اين «تقابل» باعث ايجاد «توهم و شيدايی» در يک سو و ايجاد «نفرت» در طرف ديگر شده است و دائماً هم از دو طرف به آن دامن زده می‌شود.

به گفته وی «از اصطکاک ميان شيدايی بی‌حساب و نفرت فزاينده بايد ترسيد و به خدا پناه برد.»
رئيس‌جمهور پيشين ايران گفته است: «برخی از رفتارها دارد نظام را تضعيف می‌کند و چهره انقلاب و اسلام را زشت جلوه می‌دهد.»

محمد خاتمی:‌ ما معتقديم اين نظام بايد بماند و البته که اصلاحات مداوم براساس موازين و معيارهای درست راه تداوم نظام و انقلاب هم هست و راه ديگری نيست

خاتمی افزوده: «ما می‌گوييم اين جو مسموم درمان شود. هر منتقدی برانداز و عامل دشمن به حساب نيايد و اگر فضا تلطيف و تعديل شود بسياری از مسائل حل خواهد شد.»

وی از حکومت ايران خواسته تا فضا باز شود، احزاب و گروه ها کار کنند و عقلا هم ساز و کاری را برای انتخابات در نظر بگبرند تا در آن حرف و حديث نباشد.

پس از انتخابات دهمين دوره رياست‌جمهوری ايران، فعاليت جبهه مشارکت ايران اسلامی و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی، دو حزب اصلاح‌طلب در اين کشور از سوی قوه قضائيه ايران ممنوع اعلام شده است.

شماری از اعضای اين دو حزب نيز بازداشت و به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند. احزاب اصلاح‌طلب با «امنيتی» توصيف کردن فضای کنونی ايران، می‌گويند حکومت جمهوری اسلامی اجازه فعاليت به مخالفان را نمی‌دهد.

محمد خاتمی گفته است:‌ «ما معتقديم اين نظام بايد بماند و البته که اصلاحات مداوم براساس موازين و معيارهای درست راه تداوم نظام و انقلاب هم هست و راه ديگری نيست.»

اما برخی از مخالفان حکومت ايران می‌گويند به اصلاح نظام جمهوری اسلامی، «اميد» ندارند و خواهان تغيير بنيادی هستند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

آقای خاتمی با رای و استقبال مردم آمد و با بدرقه این جناح از پکیج حکومت جمهوری اسلامی از ریاست کنار رفت. او در مدت 8 سال ریاست جمهوری ( اگر بتوان ریاست جمهوری خواند ) گرچه شاید از خشونت فضای اسلامی کاسته باشد ولی با فرصت سوزی و گرایشهای حزب اللهی، مردم را دلسرد کرد و این وضع پیش آمد. اکنون با وقاحت میگوید رهبری مردم را ببخشد! دراین سه دهه سرمایه ها و دارایی های افسانه ای بنیادها و درامدهای نفتی بی حساب و کتاب غارت میشودو مقداری به امثال حزب الله لبنان و حماس و حزب بعث سوریه و ... بخشیده میشود، درهمین دو سال اخیر مردم را بی هیچ رحمی سرکوب کردند، عده ای را زیر شکنجه کشتند، به بسیاری بیرحمانه بارها تجاوز کردند( کاری که اسرائیلی ها با فلسطینی ها نمی کنند، اگر کرده بودند همین جمهوری اسلامی باهزینه مردم در بوق و کرنا کرده بود ) و ...، بگزارش رئیس دیوان محاسبات ( معاون واول کنونی رئیس جمهور ) نیمی از درامدهای نفتی سال 86 ( برای نمونه ای از هزاران ) به خزانه واریز نشده و درامدهای نفتی سال 87 همچنین؛ دارایی ها نجومی و افسانه ای بنیادهای مستضعفان و شهید و 15 خرداد و علوی و ستاد اجرایی فرمان امام و .... مانند 5/18 میلیارد دلاری که در مرز به دست دولت ترکیه افتاده تاراج میشود و .... اینهمه زندانی بیگناه در زندانها رو به مرگ و نیستی هستند و ....؛ ایا جایی باقی مانده که تازه رهبری مردم را عفو کند؟!! آخر وقاحت تاچه اندازه؟!!! تهران - بابک

نظام که هیچ باید وقت فرار اسلامتون هم ببرید

آفای خاتمی شما به چه جرئتی از طرف مردم حرف میزنید؟مگه به رهبری ظلم هم شده

این گفتار و اقدام اقای خاتمی بسیار مفید است و با پشتیبانی از ایشان میتوان راه را برای گفتگو و اعتراضات به حق مردم جهت اصلاحات و بوجود اوردن جو دمکراتیک هموار کرد.اینکه از اقای خامنه ای توقع داشته باشیم که از فردا اعلام اشتی ملی کند،دور از عقل است.اما ایشان این کار را حتما در ماههای اینده میکنند.ایشان خوب میدانند که با رفع تحدید نظای امریکا و رژیم صهیونیستی،دیگر بهانه ای برای سرکوب مردم نیست و نمیتوان ثروت مردم را برای مابله با تحددات دشمن به باد داد و مردم معترض گرسنه را با چماق سرکوب و روشنفکران وطن دوست را با این بهانه که ستون پنجم دشمن هستند،در بند کشید،شکنجه و اعدام کرد.
امیدوارم اقای خاتمی هم فهمیده باشند که همفکری و هم راهی با استعمارگران نتیجه اش جز سرکوب و زندان و تهمت و غیره نیست.ضمنا به تمام ایرانیان وطن دوست هم توصیه میکنم که دنباله روی از افکار و عیده های قرن ١٩، مانع از هرگونه اصلاحات سیاسی در کشور است و این خانمها و اقایان مسئول شکست تمام حرکتهای مردمی جهت رسیدن به مردم سالاری خواهند بود.همبستگی سیاسی،اعتراضات مسالمت امیز نسبت به تبعیض های گوناگون و رانتخواری و پارتی بازیها،راهپیمائی جهت نشان دادن تعداد مخالفین دولت و سیاستهای غلط دولتمردان،ممانعت از ورود سیاسیون فرصت طلب خط دار چپی لائیک،کمونیستها،مجاهدین و نیز کسانی که از فرد خاصی دیگری پیروی می کنند و با شرکت خود و در دست داشتن تصویر رهبر خود تلاش در به انحراف کشیدن اعتراضات مردمی را دارند و یا قصد مصادره اعتراضات را کرده اند.
عدم تکرار شعارهای افراطی و دشمن پسند،عدم تقابل فیزیکی با افراد اجیر شده و یا برخی مامورین افراطی،برخود صحیح و گفتگوی متمدنانه با مامورین انتظامی،سپاهی و بسیجی جهت از بین بردن سوءتفاهم و ندادن بهانه به مخالفین مردم سالاری،تشویق مدام معترضین در مسیر راهپیمائی به خویشتن داری در مقابل هجوم چماقداران به شیوه گاندی،مطمعنا دریچه ای را به سوی دروازه های بزگ مردم سالاری خواهد گشود.مطمعنا از ان پس راه برگشت به دیکتاتوری نه برای دولتمردان و نه برای دمکراسی خواهان خواهد بود.به امید انکه اقای خامنه ای فرصت بدست امده جهت اشتی ملی را از دست ندهند و اقای خاتمی هم قول بدهند که از اجنبی تقاضای حمایت نکنند و اگر روزی در نتیجه حمایت مردم به قدرتی رسیدند،رشنفکران مسلمان و غیر مسلمان ایراندوست را به بند نکشند،شکنجه نکنند،تهمت نزنند و در برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی کوتاهی نفرمایند.به امید ان روز-موفق باشید.

باز این تدارکات چی حرف زد؟! این فقط نقش محلل رو داره اجرا میکنه

واقعا من از شنیدن چنین خبری متاسف شدم و از رای دادن به این آقا در انتخابات ریاست حمهوری پشیمان شدم. واقعا این قابل پذیرش نیست که شما دم از دمکراسی بزنی و در عین حال با دیکتاتور بزرگ هم کاسه باشی. نمی شه هم رفیق دزد باشی و هم شریک قافله. درسته وادی سیاست وادی دروغ و چانه زنی و روابط پشت پرده هست اما هر سیاستمداری به یه حداقلی از پرنسیب باید معتقد باشه تا از بقیه قابل تمایز باشه. آزاد بودن بی دردسر این آقا در مملکت ولی فقیه الان برام کاملا قابل درکه

رامین گرامی
چطور میشه که با سازمان سیا و موساد ، ام ای ٦ و دیگر سازمانهای امنیتی و جنایتکارانی چون صدام،علیه منافع مردم ایران هم کاسه و هم رزم شد،اما نمیشود که با خامنه ای برای بهبود اوضاع کشور و احقاق حقوق حقه ایرانیان سازش و یا اقدام سیاسی درست جهت اشتی ملی کرد.
شمایان مگر خواهان برقراری دمکراسی در ایران نیستید؟اگر اری؟پس باید بدانید که اشتی ملی گام اول برای گشودن باب سخن مابین دلتمردان ومخالفان است و تنها از این راه می توان مردم و دولت را برای انجام انتخابات ازاد اماده کرد.به امید ان روز
ضمنا حضورتان عرض میکنم که چهار گروه از این اقدام درست و به موقع اقای خاتمی ناراحت و عصبانی میشوند؛
اول -سیاسیون متقلب(سیاسیکار) خط دار جا مانده در رویاهای قرن نوزدهم
دوم- نوکران استعمار و صهیونیزم
سوم- مسلمانان جا مانده در قرون وستا و غوطه ور در رویای حوریان بهشتی
چهارم-سیاسیونی که خود راه خروج از بن بست سیاسی را نمی دانند و چون همه گونه از اخوندها بدی دیده و زخم خورده اند،اعتمادی به اخوند ندارند.لذا طبیعی است که مخالفت نمایند.

توجه شود در مورد رهبرگفته است" اگر ظلمی شده! "اما در برابر راجب ملت گفته "و ملت هم از ظلمی که به او و فرزندانش رفته در می گذرد."

کاملا صحیح فرمودند اقای خاتمی ونباید اب به اسیاب دشمنان ایران ریخت

فکر می کنم وقتی سیستم ذ هنی فردی بر پایه ی ایدئولوژی خاصی شکل بگیره تا از اون ایدئولوژی خلاصی پیدا نکنه کاری نمیتونه کنه.....
آقای خاتمی در دوره ی 8 ساله ی ریاست جمهوریش به اندازه ی کافی برای حفظ نظام اسلامی کوشید و فرصت های مردم رو ازشون گرفت.....بنابراین نیازی نیست برای به دست آوردن دل نظام جمله "اگر به رهبری ظلمی شده" رو هم به زبون بیاره......در اوضاع کنونی خیلی از دوستان اقای خاتمی خط رسمیشون رو در عدم وجود نظام کنونی ایران می دونن اما این آقا هنوز هم با محافظه کاری سعی در مصالحه داره..
ضمن این که یادمون نره که اقدامات ایشون و دوستانشون باعث به وجود آمدن شرایط فعلی شده......زیرا اصلا قاطعانه برخورد نکردن......
...
از روز اولی که این نظام به وجود اومده خمینی و بعد هم خامنه ای تا تونستن زور گفتن....اون وقت ما باید بیاییم بگیم "اگر به رهبری ظلم شده" یا این که بیاییم و قاطعانه از آدم هایی مثل خامنه ای اعلام انزجار کنیم؟؟!؟!؟!؟!؟!!؟!!!.....
....
در جواب بعضی طرفداران خامنه ای که کامنت گذ اشتن:
استقلال به حرف زدن نیست...به اینه که هر روز یه کشوری نتونه ادعای جدیدی علیه ایران داشته باشه......نه این که مثل امروز از هر طرف در حال تهدید شدن باشه...
ضمنا اگر کشوری دیکتاتوری با نگاه مدرن و رو به جلویی داشته باشه خیلی بهتر از اینه که دیکتاتور های عقب مونده ی عرب زده ای مثل الان ایران داشته باشه......
به .... خمینی نگاه کنید که حتی نمی تونست فارسی رو درست صحبت کنه!!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما