خانه | خبر | اخبارایران

احمدی‌نژاد برای دو وزارت‌خانه‌ سرپرست تعيين کرد

یکشنبه, 1390-02-25 12:55
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمود احمدی‌نژاد در حالی که روز گذشته سه وزير دولت دهم را برکنار کرده بود امروز سرپرست وزارت‌خانه‌های صنايع و معادن و رفاه و تأمين اجتماعی را تعيين کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ايران، محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران طی دو حکم جداگانه سرپرستی کليه وظايف و اختيارات وزارت صنايع و معادن و وزارت رفاه و تأمين اجتماعی را به ترتيب به مهدی غضنفری، وزير بازرگانی و عبدالرضا شيخ‌الاسلامی، وزير کار و امور اجتماعی سپرد.

اين در حالی است که بر اساس تصويب هيأت وزيران، وزارت نفت، وزارت صنايع و معادن، وزارت راه و ترابری، وزارت رفاه و تأمين اجتماعی، به ترتيب در وزارت نيرو، وزارت بازرگانی، وزارت مسکن و شهرسازی و راه و ترابری؛ و وزارت کار و امور اجتماعی ادغام شده بودند.

از آن‌جا که انتصاب‌های احمدی‌نژاد برای سرپرستی وزارت صنايع و معادن و وزارت رفاه و تأمين اجتماعی ذکر شده است، به نظر می‌رسد دولت ايران از اصرار خود بر ادغام سريع وزارت‌خانه‌ها دست کشيده و قصد دارد اين تغييرات را با تأييد مجلس پيش برد.

به نظر می‌رسد دولت ايران از اصرار خود بر ادغام سريع وزارت‌خانه‌ها دست کشيده و قصد دارد اين تغييرات را با تأييد مجلس پيش برد

روز گذشته نيز روزنامه‌های ايران خبر دادند احمدی‌نژاد نظر مجلس را در مورد ادغام وزارت‌خانه‌ها پذيرفته است.

اين روزنامه‌ها به نقل از احمد توکلی یکی از نمايندگان مجلس اعلام کردند احمدی‌نژاد در نشست مشترکی با علی لاريجانی، رئيس مجلس پذيرفته که «طبق نظر مجلس شورای اسلامی در زمينه ادغام وزارت‌خانه‌ها عمل کند.»

به گفته توکلی، «احمدی‌نژاد تصميم گرفته که در ابتدا، لايحه‌ای را برای ادغام وزارت‌خانه‌ها به مجلس ارائه دهد و پس از بررسی و تصويب مجلس، وزير مربوط را برای وزارت‌خانه جديد به منظور اخذ رأی اعتماد از وکلای ملت به قوه مقننه معرفی کرده و پس از تعيين وزير مربوط از سوی مجلس، ادغام وزارت‌خانه‌ها انجام شود.»

اين گفته‌ها در حالی منتشر شد که روز گذشته احمدی‌نژاد در حکم‌های جداگانه‌ای پايان مأموريت صادق محصولی وزير رفاه؛ مسعود ميرکاظمی، وزير نفت و علی‌اکبر محرابيان وزير صنايع دولت دهم را اعلام کرد.

 

هيأت دولت در تاريخ‌های چهارم و ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ به ادغام وزارت‌خانه‌ها رأی مثبت داد.

 

علی لاريجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی پس از اين تصميم دولت گفت ادغام وزارت‌خانه‌ها بدون تصويب مجلس و رأی اعتماد به وزيران، «غيرقانونی» است.

وی افزود: «وزرای وزارت‌خانه‌های ادغامی به دليل رأی اعتمادی که از نمايندگان ملت گرفته‌اند موظف به ادامه کار خود هستند مگر اين‌که به دستور صريح رئيس جمهور عزل شوند.»

 

محمود احمدی‌نژاد نيز روز چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت در جلسه هيأت دولت، علی لاريجانی را مورد انتقاد قرار داد و گفت رئيس مجلس فکر می‌کند «عين قانون» است.

 

ساعتی پس از اين اظهارنظر رئيس‌جمهور ايران، شورای نگهبان در جلسه روز چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت، اعلام کرد ادغام وزارت‌خانه‌ها بايد به تصويب مجلس برسد.

 

روز گذشته نيز عباس‌علی کدخدايی، سخنگوی شورای نگهبان در مورد ادغام وزارت‌خانه‌ها گفت: «وزارت‌خانه‌های ادغام شده وزارت‌خانه‌ جديد محسوب می‌شوند و بايد وزير آن وزارت‌خانه از مجلس رأی اعتماد بگيرد. اين موضوع از مواردی بود که اعضای شورای نگهبان ترديدی درباره آن نداشتند.»
 

Share this
Share/Save/Bookmark

در سيستم حكومتي كشورهاي حوزه خاورميانه از جمله ايران هر از چند گاهي تنشهاي ساختاري موجود در نظام قدرت كه مشمول محتواي مبني بر اراده معطوف به قدرت هستند را در چشم اندازي مردمي و عاميانه اي ميتوان طبيعتا نوعي بازي سياسي تحليل كرد ، ولي منشا و شالوده نظام ديني و سياسي نامشروع حكومت ايران كه در آن نهضت مسحور حجتيه تعريف شده و تبين ساختار اساسي قدرت است را نبايد فقط يك نوع بازي در هرم نظام حكومتي ديد بلكه بايستي آنرا در پروسه هاي آينده سياسي ايران از جمله پارلمان و فضاي مدني و سياسي احزاب در ديدبان تحليلي قرار داد و چنين نشان ميدهد كه دولت احمدي نژاد از روز اول حكومت مداري خويش براي بدست آوردن كرسي هاي زمامداري ولايت مداري اش هيچ مرزي نميشناسد و از همين امروز به انتظار مسكوت و به انزوا كشاندن تمامي حوزه هاي فعاليت و تحرك اجتماعي بايد نشست، كه در آن صورت هم خوشبختانه پله اي ديگر به سقوط سيستم و نظام نامشروع ايران نزديك تر ميشويم .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما