خانه | خبر | اخبارایران

وزير علوم: شوخی نداريم، معاند نظام نمی‌تواند عضو هيأت علمی دانشگاه‌ها شود

جمعه, 1390-02-23 20:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کامران دانشجو ضمن اعلام شاخص‌های جديد برای مؤسسات آموزشی غيردولتی گفت مخالفان حکومت جايی در دانشگاه‌های ايران ندارند. وی وضعيت حجاب در دانشگاه‌ها را نيز به باد انتقاد گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، کامران دانشجو، وزير علوم جمهوری اسلامی ايران در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غيردولتی غيرانتفاعی با بيان اين‌که « اگر اقدامی در برخورد با مؤسسات غيردولتی صورت می گيرد بر اساس اصول است»، گفت وجود ۳۰۰ مؤسسه آموزش عالی غيردولتی در کشور يک «مشکل و مسئله» است.

کامران دانشجو از ارزيابی و رتبه‌بندی مؤسسات آموزش عالی غيردولتی خبر داد و افزود: «پس از ارزيابی مؤسسات آموزش عالی غيردولتی حتا ممکن است برخی مؤسسات پلمپ هم بشوند. بنابراين وزارت علوم در ارتباط با مؤسسات آموزش عالی غيردولتی بر مبنای ارزيابی و رتبه‌بندی اقدام می‌کند.»

وزير علوم گفت: «برخی شاخص‌هايی که برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها تعيين و جمع‌بندی می‌کنيم با شاخص‌هايی که دنيا دارند بر اساس‌شان رتبه‌بندی می‌کنند متفاوت است البته شاخص‌های آن‌ها را نيز داريم اما شاخص‌هايی که معادل فرهنگ بومی خودمان و جهان‌بينی توحيدی است را نيز در نظر می گيريم.»

دانشجو در بخش ديگری از سخنان خود گفت: «اگر در دانشگاه يا مؤسسه‌ای مشاهده کنيم که افرادی معاند نظام هستند جای اين افراد در دانشگاه نيست.»

وزير علوم: چه کسی گفته آزادی مطلق ارزش است؟ آزادگی ارزش است. آزادی از بند شيطان و عبد خدا بودن ارزش است

وی افزود: «چه کسی گفته آزادی مطلق ارزش است؟ آزادگی ارزش است. آزادی از بند شيطان و عبد خدا بودن ارزش است.»

کامران دانشجو تأکيد کرد نظام جمهوری اسلامی ايران يک طرز تفکر دارد و در توضيح آن گفت: «معاند نظام نمی‌تواند در اين کشور عضو هيأت علمی شود. شوخی هم نداريم و شفاف هم از روز اولی که به وزارت علوم آمدم گفتم. معاند نظام را هم ما تشخيص نمی دهيم بلکه به هر حال مراجعی هستند که اعلام و مشخص می‌کنند.»

 

وزير علوم در اسفندماه سال ۱۳۸۸ نيز اعلام کرده بود پرسنل علمی که «با نظام هم‌سو نيستند» و «التزام عملی به ولايت فقيه ندارند»، اخراج خواهند شد. دانشجو گفته بود: «ما به دانشگاهيانی که تمايلات و فعاليت‌های‌شان با نظام جمهوری اسلامی هم‌سو نيست نيازی نداريم.»

با روی کار آمدن دولت دهم و کامران دانشجو به‌عنوان وزير علوم، روند اخراج استادان دانشگاه در ايران شدت گرفته است.

 

در سال گذشته از جمله محمد شريف، وکيل دادگستری و استاد حقوق دانشگاه علامه طباطبايی؛ مرتضی مرديها، استاد فلسفه در دانشگاه علامه طباطبايی؛ علی‌اصغر بهشتی شيرازی، استاد ارتباطات در دانشگاه علم و صنعت، پروفسور محمد شهری، استاد مهندسی الکترونيک؛ و پروفسور تورج محمدی؛ اخراج شده‌اند.

 

همچنين بيش از ۵۰ استاد دانشگاه به‌شکل اجباری بازنشسته يا اخراج شدند که در ميان اين گروه نيز نام کسانی چون حسن نمک‌دوست تهرانی، اميرناصر کاتوزيان، هادی حکیم شفایی، رحمت‌الله باستانی، کريم مجتهدی، حسین جاودانی، علی شيخ‌الاسلام، حسن بشيريه، محمد عرفانی، ابوالقاسم گرجی، محمد آشوری، جمشيد ممتاز، محمدرضا شفيعی کدکنی و رضا داوری به چشم می‌خورد.

کامران دانشجو در سخنان امروز خود وضعيت حجاب در دانشگاه‌ها را نيز مورد انتقاد قرار داد و آن را «غيرقابل پذيرش» خواند.

وی گفت: «تا زمانی که کامران دانشجو در وزارت علوم است با رفتارهای غير اخلاقی و (عذر می‌خواهم) تبرج و سالن آرايش و ... که اصلاً در شأن دانشگاه نيست برخورد خواهد شد.»

دانشجو گفت: «اين‌ها آزادی نيست بلکه شأن دانشگاه را از بين بردن است. دانشگاه در کجای دنيا "سالن مد" است. ساده‌ترين نوع لباس‌ها را در دانشگاه‌های دنيا می‌پوشند. وقتی ما در نظام اسلامی صحبت از عفاف و حجاب می‌کنيم منظورمان فقط پوشش نيست بلکه حجاب نگاه، حجاب رفتار و حجاب گفتار نيز بايد رعايت شود.»

مسأله حجاب بار ديگر در روزهای اخير به موضوع سخنان مقامات ايرانی تبديل شده است.

روز دوشنبه گذشته سردار احمد روزبهانی، رئيس «پليس امنيت اخلاقی» گفت برخی فکر می‌کنند که اقدامات پليس در رابطه با «امنيت اخلاقی» تعطيل شده در حالی‌که اين طرح با «حضور پررنگ ۷۰ هزار نيروی پليس» در حال اجرا است.

وی افزود: «در طرح امنيت اخلاقی با کسانی که به صورت مانکن‌گونه ظاهر می‌شوند، پليس به صورت قانونی برخورد خواهد کرد.»

 

رئيس «پليس امنيت اخلاقی» گفت: «اين موضوع که حجاب را در خيابان رعايت نکنند يعنی حقوق شهروندی را زير پا گذاشته‌اند.»
 

Share this
Share/Save/Bookmark

باعث تاسف است که چنین فردی که نه از نظر علمی ارزش و ابرویی دارد( به دلیل اخراج از دانشگاه انگلستان, گرفتن مدرک دکتری در رشته ای که در ان زمان وجود خارجی نداشته و چاپ مقالات کپی شده ...) نه از نظر اجتماعی ( رییس ستاد انتخابات کشور در زمان تقلب بزرگ) وزیر علوم است و مقوله علم را با اعتقادات سیاسی خلط میکند و قدرت اعمال این اشتباه بزرگ را هم دارد. 

این مرد ظا هرا اصلا حالش خوب نیست و می خواهد همه را با زور به بهشت ولا یت ببره. البته از ان جا یی که دانشگاههای ایران مال پدریش هست با این لحن امرانه هم حرف میزنه. کامران هر کی هستی با اربابت ولایت از هیتلر و استالین گنده تر نیستی..

این آقا مشکلش اینه که تو ی غارت ثروت عقب افتاده و از ارباب سهم بیشتری میخواد ,
حتما پروژه های نون و آبداری در دست اجرا داره واز هیچ ظلم و خونریزی ابا نداره
که اینجوری تخته گاز میره .

فرار به جلو اینست رسم مدیرانی که حاضر به پاسخگوئی نیستند . آقای وزیر شما معاندان را جدا کنید مالیات از آنها نگیرید سهم منابع ملی اشان را بدون کسورات به آنها بدهید و ... سپس اجازه دارید با سهم خودتان هر کاری که خواستید بکنید . شما باید وزیر همه ی کسانی باشید که حقوق شما را پرداخت می کنند و همه ی مردم حق دارند در مقابل سهمی که در اختیار شما گذاشته اند از شما خدمات بگیرند . و عدم کارآیی شما نشان می دهد که حرفهای شما فرار به جلوست مواظب باشید دست انداز زیاد است .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما