خانه | خبر | اخبارایران

دفن کشته‌شدگان گمنام جنگ ايران و عراق، اين بار در دانشگاه فردوسی مشهد

جمعه, 1390-02-16 12:00
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سايت رسمی دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرده است که در روز دوشنبه نوزدهم ارديبهشت‌ماه سال جاری پيکر دو تن از کشته‌شدگان گمنام جنگ هشت ساله ايران و عراق در اين دانشگاه دفن خواهد شد.

بر اساس گزارش‌های رسيده به راديو زمانه پيش از اين نيز در چند نوبت مسئولان دانشگاه و نهادهای امنيتی در تلاش بودند تا طرح دفن کشته‌شدگان جنگ در محل دانشگاه را که در سال‌های گذشته آغاز شده است در اين دانشگاه به اجرا گذارند اما به دليل مخالفت دانشجويان و بيم ايجاد اغتشاش در دانشگاه از انجام اين کار صرف‌نظر کرده بودند.

روز ۱۳ ارديبهشت‌ماه جاری روابط عمومی «بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی» اعلام کرده بود پيکر ۱۱ تن از کشته‌شدگان گمنام جنگ ايران و عراق وارد فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد شده و مراسم استقبال توسط مقامات و مسئولان استان انجام گرفته است.

دفن پيکر کشته‌شدگان جنگ ايران و عراق در دانشگا‌ه‌های ايران تا کنون همواره با مخالفت گروه‌هايی از دانشجويان روبه‌رو شده است

رضا عطايی، مسئول روابط عمومی اين بنياد در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خراسان، در مورد محل دفن اين کشته‌شدگان گفته بود: «هفت نفر از شهدای گمنام به شهرستان‌ها اعزام می‌شوند و دو شهيد نيز به دانشگاه فردوسی انتقال داده خواهند شد که مراسم وداع با آن‌ها يک‌شنبه شب در مسجد دانشگاه فردوسی برگزار خواهد شد و پس از آن دوشنبه ساعت ۱۰ صبح در دانشگاه دفن خواهند شد.»

گفتنی است در سال‌های اخير طرح دفن کشته‌شدگان جنگ ايران و عراق در چند دانشگاه ايران اجرا شد که با مخالفت دانشجويان و درگيری بين آن‌ها و دست‌اندرکاران برگزاری مراسم همراه بود.

دانشجويان مخالف، چنين طرحی را استفاده ابزاری از مقام کشته‌شدگان جنگ هشت ساله و بهانه‌ای برای ورود گاه و بی‌گاه نيروهای امنيتی و نظامی به محوطه دانشگاه می‌دانند.

 

این در حالی است که موافقان معتقدند که اين اقدام در دانشگاه‌ها، قدردانی از کسانی است که در جنگ جان خود را از دست داده‌اند.

در جريان دفن کشته‌شدگان جنگ ايران و عراق در دانشگاه اميرکبير در اسفند سال ۸۷ و اعتراضات صورت گرفته، ۸۰ تن از دانشجويان اين دانشگاه بازداشت شده بودند. آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران نيز به اين مراسم در دانشگاه اميرکبير پيامی فرستاد که بخشی از آن در مراسم خوانده شد.

دو سال پیش از این ماجرا در دانشگاه اميرکبير، مراسم خاکسپاری سه تن ديگر از کشته‌شدگان جنگ در محوطه دانشگاه صنعتی شریف، با برخورد میان موافقان و مخالفان به خشونت کشیده شد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

بهتر از این نمی شود مردم را از سپاه خونآشام و روحانیت شنیع خونآشام پرور متنفرتر کرد. خیلی خوب است این کارها. مبارک است همچنین برای متنفر شدن از جنگ جانیان در هشت سال جنگ منحوس.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما