خانه | خبر | اخبارایران

پشتيبانی جمهوری اسلامی ايران از «اصلاحات و مدارا» در سوريه

جمعه, 1390-02-16 11:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران در مورد رويدادهای سوريه بيانيه‌ای منتشر نمود و در آن از «برنامه‌های اصلاحی رهبری سوريه» حمايت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران در بيانيه خود پيرامون تحولات کشور سوريه، ضمن پشتيبانی از دولت اين کشور و نقش آن در مقابله با اسرائيل و آمريکا نوشته است: «تلاش‌های رهبری و مردم سوريه برای اصلاحات در جهت منافع ملی اين کشور مسئوليتی مهم است که ملازمت آن با مدارا هم در بيان مطالبات و هم در پاسخگويی به آن‌ها موفقيت بزرگی را برای سوريه به دنبال خواهد داشت.»

جمهوری اسلامی ايران همچون دولت سوريه اعتراضات دو ماه اخير در سوريه را نتيجه «توطئه و دخالت بيگانگان» می‌داند.

روز گذشته علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران در مورد تحولات سوريه گفت: «ما ميان قيام‌های مردمی که به شکل حداکثری بوده و برای اعلام خواسته‌های شهروندی صورت می‌گيرد با اغتشاشاتی که با تحرک خارجی انجام می‌شود فرق می‌گذاريم‌.»

وزير امور خارجه ايران: ما میان مطالبات مردمی با ایجاد اغتشاش از طریق مداخلات خارجی تفاوت قائل هستیم

وی افزود: «در اغتشاشات سعی می‌شود تا فضا را غير عادی جلوه دهند و اغلب آن‌ها از حمايت بيگانگان برخوردارند.»

بيانيه امروز وزارت امور خارجه ايران از «دسيسه‌های آمريکا و صهيونيسم جهت ضربه زدن به همبستگی مردمی، تماميت ارضی و نقش ممتاز سوريه در محور مقاومت» سخن گفته و اظهار اميدواری کرده است که «در سايه برنامه‌های اصلاحی رهبری سوريه» شاهد ايفای «نقش تاريخی» اين کشور در بين ملت‌های عربی و اسلامی باشد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران نوشته است که سياست‌های دولت‌های ايران و سوريه در برابر اسرائيل و آمريکا نزديک و «هم‌افق» است.

اين بيانيه تلاش‌های آمريکا در قبال نحولات سوريه را «فرصت‌طلبی در حمايت از زياده‌خواهی‌های رژيم صهيونيستی و نوعی فرافکنی برای سرپوش گذاشتن بر عقب‌ماندگی و تناقض‌های سياسی در قبال تحولات منطقه» دانسته است.

اين در حالی است که در روزهای پايانی فروردين،‌ مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، گفته بود اطلاعات موثقی درباره کمک جمهوری اسلامی به سوريه برای سرکوب معترضان در اين کشور در اختيار دارد.

پس از آن هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، گفت، ايران تلاش می‌کند از اعتراض‌ها در خاورميانه برای رسيدن به اهداف خود بهره‌برداری کند.

همچنين نزديک به دو هفته پيش باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا در بيانيه‌ای گفته بود: «آقای بشار اسد، تقصير را به گردن خارجی‌ها می‌اندازد و در عين حال برای سرکوب شهروندان سوريه به دنبال کمک گرفتن از ايرانيان است تا همان تاکتيک‌های وحشيانه‌ای که توسط هم‌پيمانان ايرانی‌اش استفاده شده را به‌کار ببندد.»

وی افزوده بود: «درخواست کمک سوريه از ايران، نشان‌دهنده آن خواهد بود که دولت سوريه برای انجام اصلاحات واقعی، چندان جدی نيست.»

دولت‌های سوريه و ايران اين اظهارات مقامات آمريکايی را رد کرده‌اند. رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران اين سخنان را «ادامه جنگ روانی و رسانه‌ای» دانست که طی سال‌های اخير از سوی آمريکا عليه ايران و با هدف «فرافکنی و انحراف افکار عمومی منطقه و جهان از حمايت‌های رژيم سلطه‌طلب و مداخله‌جوی آمريکا از رژيم‌های وابسته در منطقه ادامه داشته است.»

 

Share this
Share/Save/Bookmark

برنامه‌های اصلاحی رهبری سوريه ؟! بعداز کشتار بيرحمانه مردم توسط رهبری محترم ؟!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما