خانه | خبر | اخبارایران

موج جدید بازداشت دانشجویان و تشدید حکم دانشجویان زندانی

سه شنبه, 1390-02-13 17:41
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اخبار بازداشت و احضار دانشجويان زندانی به دادگاه در روزهای گذشته حاکی از تداوم فشارها بر فعالين دانشجويی منتقد در ايران است.

در شرايطی که هم‌اکنون نزديک به ۷۰ دانشجو با اتهامات امنيتی در زندان‌های ايران به‌سر می‌برند و فعاليت تمامی تشکل‌های دانشجويی منتقد در دانشگاه‌های اين کشور نيز با محدوديت‌های اعمال شده توسط مسئولان دانشگاهی و نيروهای امنيتی تعطيل شده است، در روزهای گذشته کماکان فشار بر دانشجويان افزايش يافته است.

اشکان ذهابيان، فعال دانشجويی دانشگاه فردوسی مشهد و عضو شورای عمومی دفتر تحکيم وحدت روز گذشته برای سومين بار پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در سال ۸۸ بازداشت شد.

به گزارش تارنمای دانشجونيوز، بامداد روز دوشنبه ۱۲ ارديبهشت‌ماه جاری، اشکان ذهابيان توسط مأموران اداره اطلاعات استان مازندران دستگير و به زندان اداره اطلاعات ساری (شهيد کچوئی) منتقل شد.

پيش از اين مأموران امنيتی چندين بار به منزل اين فعال دانشجويی مراجعه و وسايل شخصی وی را با خود برده بودند.

حکم بهاره هدايت، مجيد توکلی و مهديه گلرو افزايش يافت

بنا به گزارش‌های منتشر شده، بر اثر فشارهای ناشی از هجوم شبانه مأموران امنيتی به منزل اين دانشجو، وضعيت جسمی و روحی مادر وی وخيم شده و به بيمارستان منتقل گرديده است.

ذهابيان در شرايطی برای سومين بار بازداشت شده است که پيش از اين در تجمع دانشجويان دانشگاه مازندران در اعتراض به وقايع پس از انتخابات توسط مأموران اداره اطلاعات استان مازندران بازداشت و پس از يک ماه سلول انفرادی زندان اداره اطلاعات ساری و زندان متی کلای بابل از زندان آزاد گرديد.

وی پس از مدتی در تاريخ ۱۱ آبان‌ماه ۸۸ برای بار دوم به اتهام «اقدام عليه امنيت ملی» دستگير و سپس با قرار وثيقه ۳۰ ميليون تومانی آزاد شده بود.

در تهران نيز منزل پدرام رفعتی اسکويی، دانشجوی دانشگاه اميرکبير طی دو روز گذشته مورد هجوم مأموران امنيتی قرار گرفت اما به‌دليل عدم حضور اين دانشجو در منزل، مأموران موفق به بازداشت وی نشدند.

رفعتی پيش از اين، يک بار در سال ۸۶ توسط وزارت اطلاعات و بار ديگر پس از راهپيمايی ٢۵خرداد سال ۸۸ توسط سپاه پاسداران بازداشت شده بود.

وی در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب به رياست قاضی صلواتی به دو سال حبس تعزيری محکوم گرديد که اين حکم در دادگاه تجديد نظر تأييد شد.

در گزارش ديگری که دانشجونيوز منتشر نمود از افزايش حکم بهاره هدايت عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت، مجيد توکلی از فعالان سرشناس دانشجويی و مهديه گلرو، عضو شورای دفاع از حق تحصيل خبر داد.

 

اين سه دانشجو که هم‌اکنون دوران محکوميت خود را در زندان سپری می‌کنند، بار ديگر از زندان اوين به دادگاه انقلاب منتقل شده و در رابطه با اتهامات جديد محاکمه و بلافاصله پس از دو روز هر سه به شش ماه حبس تعزيزی محکوم شدند.

محاکمه اخير اين دانشجويان به دليل انتشار پيام به‌مناسبت روز دانشجو از داخل زندان خطاب به دانشجويان ايران بوده است.

بهاره هدايت در نيمه‌شب دهم دی ماه ۱۳۸۸ در جريان اعتراضات پس از انتخابات رياست جمهوری برای پنجمين بار طی چهار سال اخير توسط وزارت اطلاعات بازداشت و روانه زندان اوين شد. دادگاه انقلاب وی را به ۹ سال و نيم زندان محکوم کرده بود که با افزودن حکم جديد مدت محکوميت وی به ۱۰ سال افزايش يافت.

همچينين مجيد توکلی دانشجوی دانشگاه اميرکبير تهران نيز که پس از بازداشت در ۱۶ آذر سال ۸۸ با حکم هفت سال و نيم حبس تعزيری در زندان رجايی‌شهر کرج به‌سر می‌برد با صدور حکم جديد به تحمل هشت سال زندان محکوم شده است.

مهديه گلرو فعال دانشجويی محروم از تحصيل و دبير انجمن اسلامی دانشکده اقتصاد علامه طباطبايی نيز روز يازدهم آذرماه سال گذشته بازداشت و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به دو سال زندان محکوم شده بود.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

..رژيم ديکتاتوری خطر را زير دندانش احساس ميکند و تا آخرين لحظه کارنامه خود را سياهتر ميکند..

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما