خانه | خبر | اخبارایران

احضار معلمان به دادگاه در آستانه روز معلم

یکشنبه, 1390-02-04 12:16
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
شماری از معلمان شهر همدان در آستانه ۱۲ اردیبهشت، روز معلم به دادگاه انقلاب این شهر احضار شدند.
 
تارنمای جرس به نقل از منابع خبری نزدیک به تشکل‌های صنفی معلمان  از احضار علی نجفی، محمد خانی و سعید جهان‌آرا از فعالان صنفی معلمان به شعبه اول دادسرای دادگستری همدان خبر داده است.
 
این افراد سال گذشته نیز پس از انتشار بیانیه «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» به همراه تعدادی دیگر از معلمان تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بازداشت شده بودند.
 
پس از وقایع انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ۸۸ در ایران که منجر به بازداشت شمار زیادی از فعالان مدنی و سیاسی شد، بسیاری از فعالان صنفی حوزه معلمان نیز توسط نهادهای امنیتی بازداشت و تعدادی نیز با محکومیت‌های سنگین از سوی محاکم قضایی مواجه شدند.
 
علی اکبر باغانی، محمود بهشتی، رسول بداقی، علی رضا هاشمی، اسماعیل عبدی، هاشم خواستار، عبدالله مومنی و محمد داوری از جمله معلمانی هستند که پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شدند.
 
عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان دانش‌آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت)۳۱خرداد ۸۸ در دفتر «ستاد شهروند آزاد» از ستادهای حامی مهدی کروبی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با حکم چهار سال و ۱۱ ماه جبس تعزیری دربند ۳۵۰ زندان اوین به سر می‌برد.
 
علی نجفی، محمد خانی و سعید جهان‌آرا از فعالان صنفی معلمان در همدان به شعبه اول دادسرای دادگستری این شهر احضار شدند
محمد داوری روزنامه نگار و سردبیر سایت سحام نیوز (سایت رسمی حزب اعتماد ملی) نیز در تاریخ ۱۷ شهریور ۸۸ پس از انتشار نامه‌ مهدی کروبی به رئیس سابق مجلس خبرگان پیرامون «شکنجه و آزار زندانیان سیاسی در بازداشت‌گاه کهریزک» دستگیر شد. برخی گزارش‌های منتشر شده حاکی از این است که وی در این مدت بار‌ها برای اقرار علیه اظهارات مهدی کروبی در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران تحت «شکنجه و فشار جسمی و روحی» قرار گرفته است. دادگاه انقلاب وی را به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.
 
این دو معلم زندانی چندی پیش با انتشار نامه‌ای از داخل زندان اوین خطاب به مسئولین کشور اعلام داشتند: «برخوردهای قهرآمیز که منجر به دستگیری تعدادی از فعالان عرصه صنفی معلمان در حوادث پس از انتخابات خرداد ۸۸ شد، پرده از نیات شوم کسانی که آموزش و پرورش را بستری برای اعمال نظرات و سلیقه‌های باندی و سیاسی و تحقق اهداف ایدئولوژیک خود می‌دانند، برداشت.»
 
هاشم خواستار عضو کانون صنفی معلمان مشهد نیز در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ دستگیر و بعد از یک‌ماه‌ونیم با وثیقه‌ی‏ ۳۵ میلیون تومانی آزاد شد.
 
این معلم زندانی   روز ۲۵ شهریور‌‌ همان سال نیز برای بار دوم  دستگیر و به زندان وکیل‌آباد منتقل شد. دادگاه بدوی وی را به شش سال حبس، محکوم کرد و این حکم در دادگاه تجدید نظر به دوسال زندان تعزیری کاهش یافت

 

«فرزاد کمانگر» معلم اهل کامیاران که در ۱۹ ازدی‌بهشت سال گذشته اعدام شد نیز عضو کانون صنفی معلمان کردستان بود. 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما