خانه | خبر | اخبارایران

ادامه بازداشت و صدور حکم زندان برای فعالان مدنی و سیاسی

یکشنبه, 1390-01-21 19:05
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
بازداشت فعالان مدنی و سیاسی مخالف دولت و صدور احکام زندان برای آنان همچنان ادامه دارد و در روزهای گذشته دو فعال مدنی بازداشت و برای شماری دیگر از آنها احکام زندان و شلاق صادر شده است.
محمد جواد مظفر، عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از حقوق زندانیان و مدیر انتشارات کویر، روز گذشته، شنبه ۲۰ فروردین  به زندان اوین فراخوانده شد. به گزارش  کلمه، وی در پی دریافت احضاریه از شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب برای سپری کردن حکم یک سال حبس تعزیری به زندان اوین بازگشت. محمد جواد مظفر دی‌ماه ۸۸ به دنبال وقایع پس از انتخابات  دهمین دوره ریاست جمهوری دستگیر شده بود. دادگاه بذوی وی را به دوس تا حبس تعزیری محکوم کرده بود.
  
جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی نیز از بازداشت سارا محبوبی، دانشجوی محروم از تحصیل بهایی خبر داده است.سارا محبوبی شنبه، بیستم فرودین ماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات ساری بازداشت شد. این دومین بازداشت این دانشجوی بهایی در یک سال گذشته است.
 
وی سوم تیر ماه سال گذشته نیز در پی احضار به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در ساری بازداشت شد و مدت ۲۴ روز در زندان بود. حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری روز ۱۸ فرودین ماه سال جاری به وی ابلاغ شده است. «عضویت در سایت ضد انقلاب فیسبوک» یکی از جرائم ذکر شده در این حکم است. ماموران امنیتی ساری  روز گذشته همچنین با مراجعه به منزل درسا سبحانی، دانشجوی محروم از تحصیلی بهایی و فعال حقوق زنان  قصد بازداشت وی را داشتند که به دلیل حضور نداشتن وی موفق به دستگیری‌اش نشدند.
 
  ژیلا کرم‌زاده مکوندی و لیلا سیف‌الهی، دو تن از حامیان مادران عزادار  به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند

 
 
درسا سبحانی ۱۶ اسفند ۱۳۸۸  نیز دستگیر شد و  ۴۵ روز در زندان اوین در بازداشت اطلاعات سپاه بود. شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب درسا سبحانی را به یک سال حبس تعزیری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از طریق «عضویت در فرقه ضاله بهاییت، دسترسی به سایت‌های مربوط به فرقه ضاله بهاییت، عضویت در مجموعه فعالان، شرکت در نشست کمیته حق تحصیل، امضای کمپین یک میلیون امضا» محکوم کرده است.
 
برخی سایت‌های خبری نیز از صدور حکم زندان برای  ژیلا کرم‌زاده مکوندی و لیلا سیف‌الهی، دو تن از حامیان مادران عزادار (مادران پارک لاله)  خبر داده‌اند. شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه این دو فعال مدنی را  به ۴ سال زندان محکوم کرده است. روز شنبه ۲۰ فروردین ماه، ۲ تن از حامیان مادران پارک لاله به شعبۀ ۲۸ دادگاه انقلاب احضار شده و حکم ۴ سال زندان توسط محمد مقیسه‌ای به ایشان ابلاغ شد.
 
لیلا سیف‌الهی و ژیلا کرم‌زاده مکوندی به همرا الهام احسنی و فاطمه رستگاری‌نسب دو تن دیگر از حامیان مادران عزادار (مادران پارک لاله)   ۱۹ بهمن ماه سال ۱۳۸۸ دستگیر شدند و به مدت ۴۰ روز را در بند ۲۰۹ زندان اوین بازداشت بودند.
 
به گزارش وب سایت جرس، حکم سه سال حبس و هفتاد و پنج ضربه شلاق برای جواد وفایی بصیر، دبیر تشکیلات حزب جامعه مدنی نیز چهارم فروردین ماه جاری به وی ابلاغ شده است. بنا به این گزارش قاضی قادری نسب رئیس شعبه دوم دادگاه انقلاب همدان تنظیم  وی را به «اهانت به رهبری»، «اهانت به رئیس جمهور»،«دعوت از عناصر گروهک معاند جهت سخنرانی»، «تهیه و توزیع نشریه» و «نگهداری ماهواره» متهم کرده است.
 
جواد وفایی بصیر، در پی وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ٨٨ نیز به همراه سه تن از اعضای حزب جامعه مدنی  بازداشت و  به شش ماه حبس تعلیقی تا پنج سال، محکوم شده بود. وی همچنین  در آستانه عاشورای سال هشتاد و نه برای دومین بار بازداشت شد و به مدت یک هفته در زندان مرکزی همدان نگهداری شده بود.
 
ماموران امنیتی کرمانشاه صبح امروز یکی از شهروندان این شهر را در منزلش بازداشت کردند. سامانه خبری «خانه حقوق بشر ایران» نیز از بازداشت پیمان قیامی ساعت در روز ۱۹ فروردین  خبر داده است. وی از سوی مأموران اطلاعات  شهر کرمانشاه  در منزل شخصی‌اش دستگیر شده است.
 
در دوسال گذشته پس از اعتراضات به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران هزاران نفر از مخالفان دولت بازداشت و بسیاری از آنها به احکام حبس، تبعید، شلاق و اعدام محکوم شدند. در حال حاضر صدها نفر از معترضان در زندان‌های ایران در انتظار حکم دادگاه  و یا در حال سپری کردن مدت محکومیت خود هستند.

  

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما