خانه | خبر | اخبارایران

اعتراض گزارشگران بدون مرز به ممانعت از ورود خبرنگاران به کمپ اشرف

شنبه, 1390-01-20 14:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سازمان گزارشگران بدون مرز با صدور اطلاعیه‌ای «مسدود کردن اطلاع‌رسانی و ممانعت از ورود خبرنگاران به کمپ اشرف» را محکوم کرد.
بنا به این اطلاعیه که در وب‌سایت سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر شده، نیروهای نظامی از ورود خبرنگاران به کمپ اشرف جلوگیری می‌کنند.
 
روز گذشته، شنبه ١٩ فروردین، نيروهای عراقی با گردان‌های زرهی به قرارگاه اشرف متعلق به سازمان مجاهدين خلق در اين کشور يورش بردند. به گفته مجاهدين خلق در اين حمله ۲۸ نفر کشته و صدها نفر زخمی شده‌اند.
 
سازمان گزارشگران بدون مرز با «غیر قابل پذیرش» خواندن ممنوعیت اطلاع‌رسانی در این زمینه، می‌گوید که ارتش عراق کسانی را که به فیلم‌برداری و عکس برداری از این درگیری مشغول بوده‌اند، عامدانه هدف قرار داده است.
 
بر اساس این گزارش کمپ اشرف به وسیله‌ کامیون‌ها و خودروهای نظامی محاصره شده است. مقامات حکومت عراق از از تیرماه ١٣٨٨، همزمان با اولین درگیری میان ساکنان کمپ اشرف و نظامیان عراقی، ورود خبرنگاران را به کمپ اشرف ممنوع کردند.
 
مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز گذشته طی بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از این رخداد، از دولت عراق خواست که با ساکنان کمپ اشرف بصورت «بشردوستانه و بر اساس قوانین عراق و تعهدات بین‌المللی» رفتار کند.
 
سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که ارتش عراق کسانی را که به فیلم‌برداری و عکس برداری از این درگیری مشغول بوده‌اند، عامدانه هدف قرار داده است
 

این وزارتخانه با بیان اینکه دولت و ارتش عراق آغازگر این بحران بوده‌اند، گفت که سفارت آمریکا در بغداد، ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در عراق و دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در این کشور مقامات بلندپایه عراق را به «خویشتنداری و پرهیز از خشونت» در برابر ساکنان کمپ اشرف دعوت کرده‌اند.
 
سازمان عفو بین‌الملل نیز خواستار انجام تحقیقاتی مستقل درباره گزارش‌های منتشرشده از کشته و زخمی شدن ساکنان اردوگاه اشرف در پی حمله ارتش عراق شده است.
 
ملکوم اسمارت، مدیر بخش خاور میانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، مقام‌های عراقی را مسئول «تامین امنیت و آسایش» ساکنان اردوگاه اشرف دانسته و می‌گوید که این مسئولیت شامل فراهم کردن «دسترسی فوری و مناسب به امکانات درمانی مورد نیاز» است.
 
سپهبد علی غيدان، فرمانده نیروی زمینی عراق در يک گفت‌وگوی رسانه‌ای گفت دستور حمله نظامی را زمانی صادر کرده که ساکنان کمپ اشرف به پرتاب سنگ و انداختن خود جلوی خودروهای نظامی مبادرت ورزيدند.
 
قرارگاه اشرف، پايگاه نظامی سازمان مجاهدين خلق ايران است که در فاصله ۱۰۰ کيلومتری بغداد و ۸۰ کيلومتری مرز ايران در شرق عراق قرار دارد. اين قرارگاه در سال ۱۳۶۵ خورشيدی و پس از انتقال نيروهای اصلی سازمان مجاهدين خلق به عراق بنياد گذاشته شد. پس از حمله نظامی ایالات متحده امریکا به عراق در سال ١٣٨٢این پایگاه در اختیار نیروهای امریکایی قرار گرفت و نیروهای مسلح آن خلع سلاح شدند. نیروهای عراقی از دی ماه سال ١٣٨٨ کنترل این کمپ را دست گرفته‌اند. 
Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما