خانه | خبر | اخبارایران

پژاک مسئوليت حمله مسلحانه مريوان را پذيرفت

دوشنبه, 1390-01-15 16:48
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

حزب حيات آزاد کردستان (پژاک) مسئوليت عمليات نظامی اخير در دو روستا از توابع مريوان را بر عهده گرفت.

در اطلاعيه‌ای که اين گروه شبه‌نظامی در تارنمای خود منتشر کرده، آورده است که حمله نظامی فوق در پاسخ به اعدام حسين خضری و «فشار بر خلق کرد»، انجام يافته است.

حسين خضری، زندانی سياسی کرد بامداد ۲۴ دی‌ماه ۱۳۸۹ در زندان اروميه اعدام شد در حالی که وکيل و خانواده‌اش از اجرای اين حکم خبری نداشتند.

اتهام وی «اقدام عليه امنيت ملی» ذکر شده بود. تلويزيون ايران نيز اتهام وی را «شرکت در عمليات مسلحانه و کشتن يکی از مأموران نيروی انتظامی در پاسگاه مرزی گل شيخان شهرستان اروميه در سال ۱۳۸۳» عنوان کرده بود اما او اين اتهامات را رد می‌کرد.

پژاک تاريخ اين حمله را ۱۱ فروردين‌ماه جاری اعلام کرده است در حالی که خبرگزاری‌های ايران آن را بامداد ۱۳ فروردين اعلام کرده بودند.

اين اطلاعيه آورده است که در اين عمليات پايگاه نظامی بين آسکول و سياناو در نزديکی مريوان مورد حمله يک تيم چريکی از اين گروه قرار گرفت.

به نوشته پژاک، نيروهای اين پايگاه بخشی از نيروهای مستقرشده در منطقه جهت تدارک «يک عمليات نظامی» عليه چريک‌های اين گروه بودند.

اطلاعيه افزوده است اين نيروها روزانه مواضع پژاک را زير آتش‌بار توپخانه گرفته و نيروهای امنيتی و عوامل آن «به‌طور مداوم در اين پايگاه در تردد بودند.»

حزب حيات آزاد کردستان (پژاک) مدعی شده است که در جريان اين عمليات ۹ تن از نيروهای حکومت ايران کشته، «تعداد زيادی» زخمی شدند و پايگاه مزبور «کاملأ منهدم» شده است.

پژاک گفته است که در حمله مسلحانه فوق آسيبی به نيروهای اين گروه وارد نيامده است.

اين در حالی است که خبرگزاری‌های ايران اعلام کرده بودند در حمله افراد مسلح ناشناس به يک پاسگاه مرزی در روستای سياناو نزديکی روستای کانی‌کبود مريوان يکی از پرسنل کادر و سه سرباز وظيفه کشته و دو سرباز وظيفه ديگر نيز زخمی شدند.

حزب حيات آزاد کردستان (پژاک) در اواخر بهمن‌ماه سال گذشته نيز کشته و زخمی شدن چهار تن از نيروهای انتظامی را در مريوان به عهده گرفته بود.

پژاک یک گروه شبه نظامی و افراطی چپ‌گرا در کردستان ایران است که مدعی است «برای احقاق حقوق ملت کرد در ایران» مبارزه می‌کند.

اين گروه خود را به گروه نظامی پ‌ک‌ک کردستان ترکيه نزديک می‌داند و از سوی حکومت ایران در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دارد.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما