خانه | خبر | اخبارایران

کاردار سفارت ایران از بحرین اخراج شد

یکشنبه, 1389-12-29 18:45
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

خبرگزاری العربيه در خبری فوری به نقل از تلويزیون العربيه گزارش داد بحرين، امروز کاردار سفارت ايران را از اين کشور اخراج کرده است.

 

العربيه جزييات بيش‌تری در باره اين خبر اعلام نکرده است.

 

خالد بن احمدالخليفه، وزير خارجه بحرين روز گذشته گفته بود: «موضع ايران در قبال تحولات بحرين دوستانه نيست و با اصول همسايگی و روابط دوجانبه تناسبی ندارد.»

 

خالد بن احمدالخليفه در واکنش به سخنان محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری ايران در مورد بحرين گفت: «سخنان احمدی‌نژاد درباره بحرين پذيرفتنی نيست و ما انتظار داريم ايران در مواضع خود تجديد نظر کند.»

محمود احمدی‌نژاد روز ۲۵ اسفندماه جاری در واکنش به وقايع بحرين گفته بود: «امروز در بحرين شاهد صف‌آرايی در مقابل توده‌های مردم هستيم که کار بسيار زشتی است.»

وی خطاب به حاکمان بحرين گفت: «مگر شما نمی‌خواهيد حکومت کنيد؟ وقتی اکثريت مردم را تحت فشار قرار می‌دهيد بر چه کسانی می خواهيد حکومت کنيد؟»

 

احمدی‌نژاد با بيان اين‌که «ايستادن مقابل مردم با تفنگ، مسلسل، بالگرد و توپ و تانک هيچ نتيجه‌ای نخواهد داشت» افزود: «به برخی‌ها هم که قوای نظامی در بحرين آورده‌اند متذکر می‌شوم که در گذشته نيز برخی در منطقه بودند که به کشور همسايه لشکرکشی کردند و بايد از سرنوشت صدام عبرت بگيرند.»

 

اشاره محمود احمدی‌نژاد به ورود هزار سرباز عربستان سعودی به بحرين در روز دوشنبه ۲۳ اسفندماه در قالب نيروهای شورای همکاری خليج فارس است که به گفته مقامات بحرينی برای «محافظت از ساختمان‌ها و تأسيسات دولتی» اين کشور اعزام شده‌اند.

 

وزارت امور خارجه ايران در اعتراض به اعزام نيروهای نظامی عربستان سعودی به بحرين، سفرای عربستان، سوئيس، به‌عنوان حافظ منافع آمريکا در ايران و کاردار بحرين در تهران را فراخواند و «هرگونه اقدام نيروهای خارجی در مواجهه با مطالبات مسالمت‌آميز مردم بحرين» را غيرقابل قبول اعلام کرد.

 

در پی اين اقدام، دولت بحرين با احضار سفير جمهوری اسلامی در منامه، نسبت به آن‌چه که «دخالت آشکار در امور داخلی بحرين» می‌خواند واکنش نشان داد و سفير خود را از تهران فراخواند اما وزير امور خارجه بحرين در گفت‌و‌گو با العربيه گفت که اين اقدام تنها برای «مشورت» بوده و به معنی قطع رابطه با جمهوری اسلامی ايران نيست.

 

اعتراضات يک ماه اخير در بحرين با هدف پيشبرد اصلاحات سياسی آغاز گرديد اما در ادامه، از آن‌جا که بيش‌تر مخالفان را شيعيان تشکيل می‌دادند به مخالفت با حکومت اقليت سنی مسلمان در اين کشور تبديل شد.

 

شيعيان بحرين ۷۰ درصد جمعيت اين کشور را تشکيل می‌دهند، اما حاکمان اين کشور اهل تسنن و نزديک به عربستان سعودی هستند.

 

در همین حال امروز خبرگزاری فارس از تجمع عده‌ای مقابل دفتر سازمان ملل در تهران خبر داد که خواهان اعزام «نيروهای مردمی داوطلب» به بحرين بودند.

 

بنا به این گزارش «تجمع کنندگان با سردادن شعارهايی سعودی جنايت می‌کند، UN حمايت می‌کند، سازمان ملل ننگت باد، مرگ بر شورای بی‌امنيت و ... با پرتاب گوجه‎فرنگی و تخم‌مرغ به ساختمان سازمان ملل، به سمت در ورودی اين ساختمان حرکت کردند که با ممانعت نيروی انتظامی روبه‎رو شدند.»

 

Share this
Share/Save/Bookmark

باید ادعای ا ضی را دوبا ه مطرح کنیم.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما