خانه | خبر | اخبارایران

آزادی چند زندانی سياسی در آستانه نوروز

جمعه, 1389-12-27 13:50
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

هفت زندانی سياسی، از جمله يدالله اسلامی، نماينده سابق مجلس و علی کروبی، فرزند مهدی کروبی، باقر اسکويی، مشاور کروبی، از زندان آزاد شدند.

علی کروبی، فرزند مهدی کروبی؛ يدالله اسلامی، دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار مجلس و مدیرمسئول روزنامه توقیف شده فتح؛ باقر اسکويی، مشاور مهدی کروبی و رئيس سازمان جوانان و دانشجويان حزب اعتماد ملی؛ مينا رضايی‌فرخ، احسان قشقايی و امين روغنی، سه تن از شهروندان معترض به نتايج انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در ايران از زندان آزاد شدند.

تارنمای کلمه گزارش داد، يدالله اسلامی عصر روز جمعه ٢٢ بهمن‌ماه سال جاری، با مراجعه مأموران امنیتی، بازداشت و به اوین منتقل شده بود.

بازداشت وی در حالی رخ داد که دو روز پیش از آن، مجمع نمایندگان ادوار مجلس، بیانیه‌ای در پشتيبانی از راهپیمایی ۲۵ بهمن مخالفان صادر کرده بود. دليل دستگیری آقای اسلامی و اتهامات وی به شکل رسمی اعلام نشده است.

علی کروبی نيمه‌شب دو‌شنبه دوم اسفندماه سال جاری به همراه همسرش نفيسه پناهی بازداشت شد. همسر او پس از چند ساعت آزاد گرديد اما علی کروبی در زندان ماند.

علی کروبی سال گذشته نيز در رخدادهای پس از انتخابات در روز ۲۲ بهمن چند روز بازداشت شده بود.

تارنمای «امروز» خبر داد باقر اسکويی، مشاور مهدی کروبی و رئيس سازمان جوانان و دانشجويان حزب اعتماد ملی، پس از گذراندن ۳۱ روز بازداشت در سلول انفرادی، روز گذشته با سپردن وثيقه آزاد شد.

بنا به اين گزارش، وی ۲۵ بهمن‌ماه سال جاری در منزل خود بازداشت شد و تمام مدت بازداشت در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوين به‌سر می‌برد و تحت بازجويی‌های شديد قرار داشت. وی در اين مدت از ملاقات و تماس تلفنی با خانواده خود نيز محروم بود.

باقر اسکويی از فعالان سابق دفتر تحکيم وحدت است که دبيری انجمن اسلامی دانشجويان دانشگاه علم و صنعت ايران، منتخب مديران مسئول نشريات دانشجويی سراسر کشور در کميته نظارت بر نشريات دانشگاهی وزارت علوم در زمان تصدی دکتر مصطفی معين، دبيری کميته دفاع و صيانت از دانشگاهيان و تشکل‌های دانشجويی، رياست ستاد دانشجويی کل کشور مهدی کروبی در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری ايران و رياست سازمان جوانان و دانشجويان حزب اعتماد ملی و مشاورت مهدی کروبی در امور جوانان و دانشجويان را در کارنامه خود دارد.

تارنمای رهانا، خبرگزاری حقوق بشر ايران نيز خبر داد، مينا رضايی‌فرخ‌، از شهروندان معترض به نتايج انتخابات سال ۸۸، آزاد شده است.

رهانا نوشت روز چهارشنبه مأموران امنيتی با خانواده‌ خانم رضايی‌فرخ تماس گرفته و از آنان خواسته بودند تا با مراجعه به زندان اوين فرزند خود را تحويل بگيرند اما با وجود مراجعه‌ خانواده‌ به اوين خبری از آزادی وی نشد تا اين‌که وی روز گذشته از زندان آزاد شد.

مينا رضايی‌فرخ در بهمن ماه سال گذشته در خانه خود بازداشت شده بود. وی ۱۲ روز را در سلول‌های انفرادی زندان اوين سپری کرده و سپس با قيد قرار وثيقه آزاد شد و در دی‌ماه ۱۳۸۹ برای گذراندن دوران محکوميت خود بازداشت و به زندان منتقل گرديد.

رضايی‌فرخ پيش از اين به يک سال حبس تعزيری محکوم شده بود که پس از اعتراض به ۱۰۵ روز زندان کاهش يافت.

چند روز پيش نازنين خسروانی و مهسا امرآبادی دو روزنامه‌نگار زندانی نيز از آزاد شدند.

آزادی اين گروه از زندانيان در حالی صورت می‌گيرد که برخی ديگر از زندانيان سياسی از داشتن مرخصی نوروزی محروم مانده‌اند. عمادالدين باقی، بهاره هدايت و مهديه گلرو از جمله زندانيانی هستند که با مرخصی نوروزی آنان مخالفت شده است.

تارنمای کلمه نوشته است با وجود درخواست خانواده‌های زندانيان سياسی به‌نظر می‌رسد شرايط چندان اميدبخش نيست و بسياری از زندانيان سياسی بهار امسال را نيز پشت ديوارهای بلند و به دور از خانواده‌های‌شان بگذرانند.

 

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما