خانه | خبر | اخبارایران

مرخصی نوروزی؛ دغدغه خانواده‌های زندانيان سياسی

سه شنبه, 1389-12-24 13:48
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در آستانه فرارسيدن نوروز با مرخصی عمادالدين باقی، بهاره هدايت و مهديه گلرو مخالفت شد.

خانواده‌های زندانيان سياسی ايران در آستانه سال نو دغدغه مرخصی نزديکان خود را دارند.
 

به نوشته تارنماهای کلمه و جنبش راه سبز (جرس) در اين روزهای نزديک به نوروز خانواده‌های زندانيان سياسی با مراجعه به مقامات قضائی درخواست مرخصی چند روزه برای اعضای زندانی خانواده خود را داده‌اند.

فاطمه کمالی، همسر عمادالدين باقی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر که هم‌اکنون دوران محکوميت خود را در زندان می‌گذراند؛ به جرس گفته است با مرخصی همسرش مخالفت شده است.

وی گفت: «به دنبال پی‌گيری ما جهت مرخصی در ايام نوروز، از دفتر دادستانی شنيديم که با مرخصی آقای عمادالدين باقی "مخالفت" کرده‌اند اما وقتی که دليل اين مخالفت را پرسيديم فقط پاسخ شنيديم که حتما صلاح نمی دانند ايشان به مرخصی بيايند.»

فاطمه کمالی افزود: «اين‌که انتخاب افراد برای مرخصی چه معياری دارد نمی‌دانم و اين‌که چه مقدار بر اساس قانون است يا تدابير و سليقه شخصی نيز اعمال می‌گردد قابل تأمل است. ما درباره باقی نگران "دخالت‌های" غير قانونی و شخصی هستيم.»

همسر باقی ادامه داد: «در ابتدای سال نو و در حالی که انتظار داشتيم او از حق مرخصی بهره‌مند باشد نه تنها از مرخصی خبری نيست بلکه ديدار ۲۰ دقيقه‌ای کابينی و از پشت شيشه و با گوشی تلفن هم نداريم. حداقل انتظار اين است که با ورود به سال جديد تلفن‌های اين بند وصل شود و بتوانيم لااقل مکالمه تلفنی داشته باشيم.»

خانم کمالی گفت: « باقی سال گذشته هم نوروز را در زندان و در بازداشت موقت و تحت شرايط سخت در بند ۲۴۰ وزارت اطلاعات به‌سر برد و بعدأ متوجه شديم که حال او وخيم شده و دچار حمله تنفسی شده و در بيمارستان بستری شده بود.»

عمادالدين باقی به هفت سال زندان و پنج سال محروميت از حقوق مدنی و رسانه‌ای و سياسی محکوم شده است. وی پيش از اين نيز چهار سال و نيم زندان را در سه نوبت گذراند.

از سوی ديگر به گزارش کلمه، خانواده‌های بهاره هدايت و مهديه گلرو، دو فعال دانشجويی، با مراجعه به دادستانی متوجه شده‌اند که آن‌ها از مرخصی نوروزی و ملاقات حضوری با خانواده‌شان محروم هستند.

اين دو زندانی سياسی يک سال و نيم است که در زندان به‌سر می‌برند و در اين مدت هيچ‌گاه به مرخصی نيامده‌اند.

هدايت و گلرو اکنون سه ماه می‌شود که حتا از ملاقات کابينی با همسران و خانواده‌شان محروم هستند. بهاره هدايت به ۹ سال و نيم حبس قطعی و مهديه گلرو به سه سال حبس قطعی محکوم شده است.
 

سايت کلمه همچنين نامه‌ای از همسران ابراهیم همت و حمید باکری، دو تن از کشته‌شدگان جنگ ايران و عراق خطاب به دادستان انقلاب منتشر کرده که طی آن خواسته شده است تا به زندانیان سیاسی مرخصی نوروزی داده شود.

آن‌ها در نامه خود نوشته‌اند: «در شرایطی که مجرمین خطرناک و سابقه‌دار و قاچاقچیان مواد مخدر از مرخصی نوروزی برای دیدار با خانواده‌های‌شان بهره‌مند می‌شوند، شایسته نیست که زندانیان سیاسی که بعضی از آن‌ها از رزمندگان دفاع مقدس و جان‌بازان جنگ تحمیلی بوده‌اند از این حق مسلم یک زندانی محروم باشند.»

کلمه نوشته است با وجود درخواست خانواده‌های زندانيان سياسی به‌نظر می‌رسد شرايط چندان اميدبخش نيست و بسياری از زندانيان سياسی بهار امسال را نيز پشت ديوارهای بلند و به دور از خانواده‌های‌شان بگذرانند.

بر اساس اين گزارش برای اعطای يک مرخصی کوتاه به يک زندانی سياسی، نهادهای مختلف از جمله وزارت اطلاعات و سپاه و از همه اين‌ها بالاتر بازجويان زندانی بايد موافقت کنند.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما