خانه | خبر | اخبارایران

برگزیده سرمقاله‌های روزنامه‌های بامدادی

چهارشنبه, 1389-12-18 11:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پس‌لرزه‌‌های انتخابات برای هاشمی رفسنجانی و فواید استیضاح از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ايران است.

پس‌لرزه‌های انتخابات برای هاشمی رفسنجانی
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «يک مرد و هزار و يک بزنگاه» در مورد انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری است که اکبر هاشمی رفسنجانی در آن کاندیدا نشد.

 

نويسنده سرمقاله ابتکار نوشته است: «ديگر بايد عنوان رئيس مجلس خبرگان را از جلوی نام اکبر هاشمی‌رفسنجانی برداشت، همان‌گونه‌که در طول ماه گذشته، در رسانه‌ها از او با عنوان امام جمعه موقت تهران نامی برده نشد. هاشمی‌رفسنجانی ديروز و در بزنگاهی ديگر از سال‌های پس از انقلاب سال ايران، تصميمی تاريخی گرفت تا عرصه برای اختلاف‌افکنان بيش از اين، باز و فراهم نماند.»

 

در بخشی از اين سرمقاله آمده است: «هاشمی هم‌اکنون فقط رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام و عضويت معمولی در مجلس خبرگان را يدک می‌کشد و طی يک‌دهه‌ گذشته، دو تجربه‌ متفاوت از مواجهه و برخورد سياسی تندروهای برنده در انتخابات رياست‌جمهوری را از سر گذرانده است. او زمانی آماج انتقادات بی‌امان طيف راديکال جناح چپ در سال‌های پس از انتخابات دوم‌ خرداد۷۶ شد و با القابی نظير عاليجناب فلان‌رنگ‌پوش از او ياد شد و کوتاه‌زمانی پس از اين ماجراها، از سوی عوامل طيف تندروی جناح راست مورد هجمه قرار گرفت؛ طيفی که سرمست از پيروزی‌های انتخاباتی بعدی بودند و او را به عناوينی متفاوت، نظير پدرخوانده‌ مافيای اقتصادی و محور فتنه و... ملقب کردند. تندروهای راست او را پدر معنوی چپ و راهبر پشت صحنه اصلاحات می‌ناميدند و چپ‌های راديکال او را به جرم همراهی با راست شماتت می‌کردند. در اين ‌بين، جرم وی اين بود که هيچ‌وقت عنان ميانه‌روی را رها نکرد و راه نگهداشتن نظام در مسير واقعی را فقط در اعتدال جست‌وجو می‌کرد.»

سرمقاله افزوده: «پايين‌آمدن هاشمی را از رأس خبرگان، می‌توان تازه‌ترين اما نه آخرين پس‌لرزه‌ انتخابات برای هاشمی و خانواده‌اش تلقی کرد. کما اينکه با وجود همه‌ انکارها و انگاره‌ها استعفای محسن هاشمی، پسر بزرگ وی، از مديريت مترو و همچنين هتک دخترش در حرم مطهر شاه‌عبدالعظيم، توسط عده‌ای را نيز می‌توان پس‌لرزه‌های کوچک‌تر زلزله‌ انتخابات گذشته دانست.»

 

در بخش ديگری از سرمقاله می‌خوانيم: ‌«نکته تأمل‌برانگيز ماجرا اين است که با وجود تبليغات يکی‌دوماهه مبنی بر شکل‌گيری جنگ جديد قدرت بين بزرگان نظام، هاشمی نشان داد که دورانديش‌تر و هوشمند‌تر از تئوری‌پردازان نزديک بين سپهر جديد سياست در کشور است و همچون سه‌ دهه‌ گذشته، ارزيابی‌ها و تفاسير معطوف به قدرت در قاموس چهره‌ دلسوزی مانند وی راهی ندارد.»

متن کامل سرمقاله

 

فواید استیضاح
سرمقاله امروز روزنامه مردم‌سالاری با عنوان «موهبت استيضاح» در مورد فواید استیضاح وزرا در مجلس شورای اسلامی است.

در اين سرمقاله آمده است: «علی‌رغم آنکه بسياری استيضاح وزير نيرو را بی‌فايده قلمداد کردند اما نگارنده معتقد است هيچ استيضاحی در هيچ مجلسی نه تنها بی‌سود نبوده بلکه موهبت و فوايد بسياری داشته است. راز اين موهبت هم در لسان موافقان استيضاح نهفته است. زيرا نمايندگان طراح استيضاح سخنانی را بر زبان جاری می‌سازند که شايد در هيچ تفسير، تحليل و مصاحبه‌ای نتوانيد مثال آن را پيدا کنيد. اظهارات و نکته‌هايی که همچون زيرخاکی، ارزشمند و پرسود و حتی گره‌گشا هستند.»

اين سرمقاله افزوده: «اگر به سخنان موافقان استيضاح وزير نيرو نيک بنگريد، مشاهده خواهيد کرد که ناگفته‌ها از سوی نمايندگان بسيار است اما به هر دليل مطرح نمی‌شده است. فی‌الواقع در بندبند سخنان نمايندگان موافق، نکاتی مطرح شده که پاسخ به بسياری از سوالات بی‌جواب مانده است و همچنين برای هر کدام از اين نکته‌ها می‌توان تفاسير مختلف نوشت. در جلسه استيضاح نامجو يکی از نمايندگان مجلس در موافقت با طرح فوق نکته‌ای را بيان کرد که در همين راستا است. اين نماينده مجلس در بخشی از نطق خود اين چنين گفت: يکی از معاونان نامجو به صراحت به بنده گفت که هيچ اعتقادی به مصوبات سفرهای استانی دولت ندارد چرا که کارشناسی نيست.»

در بخش ديگری از سرمقاله مردم‌سالاری آمده است: «علاوه بر اين غالب موافقان استيضاح بر اين موضوع اتفاق‌نظر داشتند که وزير نيرو آن‌چنان که بايد باشد بر زيردستان خود از جمله معاونان، احاطه ندارد. يکی از نمايندگان هم گفته بود که آيا می‌دانيد در حوزه وزارت نيرو به دليل عدم مديريت وزير، عوامل زير مجموعه از سطوح شهرستانی و استانی تا معاونت‌ها هر کدام ساز خود را می‌زنند؟ بی‌گمان تنها همين دو اظهارنظر پاسخ بسياری از سوالات است. مطمئناً عدم تسلط وزير بر معاون خود و عدم همراهی آنان با سياست‌های دولت عيب کوچکی نيست. وقتی معاونان وزيری به سفرهای استانی اعتقادی ندارند و آن را کارشناسی نمی‌دانند، چگونه می‌خواهند پروژه‌های وعده داده شده به مردم را به سرانجام برسانند.»

نويسنده سرمقاله افزوده:‌ «البته اختلاف‌نظر در هر مجموعه‌ای از جمله وزارت‌خانه نيرو طبيعی و لازم است اما اينکه معاونی در برابر درخواست‌های نماينده مجلس برای عدم تحقق يکی از وعده‌های استانی ساز مخالف دولت می‌زند نگران‌کننده است. در حقيقت توجيه نبودن يک مسئول در مورد فوايد سفرهای استانی و چگونگی تصويب مصوبات در حين اين سفرها يک مسأله است و از اساس قبول نداشتن اين رويکرد دولت و کارشناسی ندانستن تصميمات اتخاذ شده، مسأله‌ای ديگر است. اگر دولت وظيفه خود نمی‌داند که به کارشناسان و منتقدان نحوه تصميم‌گيری در سفرهای استانی را توضيح دهد، حداقل می‌تواند زيردستان خود و بدنه دولت را در اين باره توجيه کند.»

متن کامل سرمقاله

ساير مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه دنيای اقتصاد با عنوان «روند تغييرات تورم در دو سال آينده»

سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «افراطی‌گری و تندروی»

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما