خانه | خبر | اخبارایران

۱۷ سال زندان برای فرح واضحان، از معترضان به نتايج انتخابات

چهارشنبه, 1389-12-11 19:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به گزارش خبرگزاری حقوق بشر ايران (رهانا)، فرح واضحان، پس از لغو حکم اعدامش از سوی دادگاه به ۱۷ سال حبس تعزيری و تبعيد به زندان رجايی‌شهر کرج محکوم شد.

فرح واضحان، ۴۹ ساله، ۸ دی‌ماه ۱۳۸۸، دو روز پس از رويدادهای روز عاشورای تهران، در منزل خود همراه با همسرش علی معماری و دو فرزندش، يسنا و مهدی معماری بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوين و سلول‌ انفرادی منتقل شد.

خانواده فرح واضحان پس از يک ماه از زندان آزاد شدند اما وی بيش از ۴۰ روز در سلول‌های انفرادی ماند و سپس به بند زنان زندان اوين منتقل شد.

فرح واضحان که از بیماری رنج می‌برد، در ۱۸ شهریورماه امسال به دليل ناراحتی قلبی به بيرون از زندان اوین و بيمارستان مدرس تهران منتقل گرديد. او از ۱۶ آبان‌ماه امسال به همراه زنان زندانی سیاسی ديگر در زندان اوين به بند متادون این زندان انتقال يافت.

بند متادون محل نگهداری مجرمان خطرناک و معتادان به مواد مخدر است و زندانيان در طول روز کم‌تر از يک ساعت می‌توانند از هوای آزاد استفاده کنند.

استفاده از کتاب و کتاب‌خانه و حق استفاده از تلفن برای همه زندانيان اين بند امکان‌پذير نيست و آن‌ها تنها اجازه دارند به صورت کابينی خانواده خود را ملاقات کنند.

فرح واضحان ۱۳ مردادماه امسال در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب توسط قاضی صلواتی به اعدام محکوم شد.
 

اتهامات وی شرکت در اعتراض‌های خیابانی و «محاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق» اعلام شد که وی در دادگاه این اتهامات را رد کرد.

حکم اعدام وی در دادگاه تجدید نظر تأیید و سپس در دی‌ماه ۱۳۸۹ در دیوان عالی کشور لغو و به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب فرستاده شد.

در رويدادهای پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران برخی از بازداشت‌شدگان که اعضای خانواده‌های آنان عضو سازمان مجاهدين خلق بودند به همکاری با اين سازمان متهم شدند.

علی صارمی، جعفر کاظمی و محمدعلی حاج‌آقايی، سه زندانی سياسی در ايران بودند که در سه ماه اخير به جرم همکاری با سازمان مجاهدين خلق، اعدام شدند. اعضای خانواده آن‌ها نيز با مجاهدين خلق در ارتباط بودند.

حميرا واضحان، خواهر فرح واضحان نيز از اعضای سازمان مجاهدين خلق است که در خارج از ايران زندگی می‌کند و به گفته خانواده او به همين خاطر اين زندانی سياسی به همکاری با اين سازمان متهم شده است.

فرح واضحان سال‌ها در خارج از ايران زندگی می‌کرد و به خاطر بيماری سرطان غدد لنفاوی فرزندش يسنا معماری به اين کشور بازگشته بود.
 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما