خانه | خبر | اخبارایران

بازداشت گسترده معترضان در ايران

چهارشنبه, 1389-12-11 06:09
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

 

منابع حقوق بشری می‌گويند در جريان تجمعات اعترضی سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۸۹، صدها نفر از معترضان توسط نيروهای دولتی در ايران بازداشت شده‌اند.

 

کميته دانشجويی دفاع از زندانيان سياسی گزارش داده صدها تن از شهروندان معترض توسط نيروهای امنيتی و لباس شخصی بازداشت شده‌اند.

 

این گزارش افزوده: «مأموران امنيتی در برخی از خيابان‌های منتهی به ميدان انقلاب و خيابان آزادی تهران بيش از ۲۰۰ تن را بازداشت کرده‌اند.»

 

همچنین خبرگزاری حقوق بشر ايران (رهانا)، گزارش داده است ۳۰ تن از شهروندان نيز در خيابان فلسطين تهران «به‌طور خشونت‌باری بازداشت و مورد ضرب و شتم واقع شدند.»

 

رهانا افزوده: ‌«مأموران ماسک بر صورت، زنان و مردان بازداشت شده را سوار ون‌های مشکی رنگ کرده و آن‌ها را در حال سوار کردن و همچنين داخل ون به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند.»

 

منابع خبری می‌گویند که در شیراز نیز ده‌ها شهروند معترض بازداشت شده‌اند.

 

مخالفان حکومت ایران، روز گذشته در تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد در تجمع‌های غير متمرکز عليه حکومت اين کشور شعار داده‌اند.

مخالفان، در پی فراخوان شورای هماهنگی راه سبز اميد برای اعتراض به بازداشت ميرحسين موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران مخالفان و همسرانشان به خيابان‌ها آمدند.

منابع خبری جنبش مخالفان حکومت ايران (جنبش سبز) می‌گويند که موسوی و کروبی به همراه همسرانشان به زندان نظامی حشمتيه منتقل شده‌اند اما غلام‌حسين محسنی اژه‌ای، دادستان کل ايران انتقال اين دو رهبر مخالفان به زندان حشمتيه را تکذيب کرده است.

 

بنا بر گزارش‌ها مخالفان در تجمعات اعتراضی روز گذشته، شعارهایی علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دادند. «استقلال آزادی، جمهوری ایرانی» یکی دیگر از شعارهای مخالفان بوده است.

 

همچنین تارنمای کلمه شامگاه روز گذشته گزارش داد: «خشونتی که امروز (سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۸۹) از سوی نيروهای امنيتی، لباس شخصی و گارد ضد شورش نسبت به مردم معترض اعمال شد، در مقايسه با تجمع‌های پيشين معترضان شديدتر بوده و خبرنگاران کلمه آن را بسيار خشن و بی‌سابقه توصيف کرده‌اند.»

در همین حال سايت‌های مخالف دولت خبر دادند در جریان تحمعات روز سه‌شنبه، فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر مصطفی تاج‌زاده مشاور ميرحسين موسوی در انتخابات دوره دهم رياست جمهوری و معاون سابق وزير کشور در دوران رياست جمهوری محمد خاتمی که هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برد؛ دستگير شده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام و تشکر برای در ج مطلب

این تعرض ها و کتمان آنها توسط حکومت بیانگر این واقعیت است که جنبشهای اعتراضی مردم از بین نخواهد رفت. قدر مسلم اینست که در روزها و هفته های آینده شاهد افزایش و تداوم جنبش خواهیم بود چه اگر امکان داشت که این نارضایتیها فروکش کند تا به حال چنین شده بود.

همین روزهای آینده از تداوم و اعتراض 24/7مردم خبر خواهد رسید. در اینصورت نیروهای امنیتی فرسوده تر خواهند شد و سرانجام سیدعلی و اوباشانش راهی به جزتسلیم اراده مردم شدن ندارند.

رهبران جنبش و مردم بایستی بدانند تا به صورت مستدام در میدانی یا در خیابانی حاضر نشوند این امر اتفاق نخواهد افتاد.

هیچ گزارشی مبنی بر شهید شدن کسی هم هست یا نه ?

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما