خانه | خبر | اخبارایران

برگزیده سرمقاله‌های روزنامه‌های بامدادی

دوشنبه, 1389-12-09 05:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

گسترش آسیب‌های اجتماعی و پرونده خیابان فاطمی در دادگاه از موضوع‌های سرمقاله روزنامه‌های بامداد امروز ايران است.

گسترش آسیب‌های اجتماعی
سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان «زير ۱۸ سال» در مورد گسترش آسیب‌های اجتماعی در ایران است.

 

نويسنده سرمقاله ابتکار نوشته است: «هشدارهای متوليان امور اجتماعی و بهداشتی و آموزشی در روزهای گذشته، به مقطع سنی زير ۱۸ سال رسيده است. اگر به ‌عناوين برخی رسانه‌ها و مطبوعات کشور در ماه‌های گذشته نگاه کنيم، همه از يک موضوع خبر می‌دهند: کاهش سن. اين دو کلمه با عبارتی نظير روسپی‌گری، استعمال دخانيات، بزهکاری، موادمخدر، استفاده از لوازم آرايشی، اعتياد و... ادامه می‌يابد. ترکيب همان دوکلمه‌ اول با هرکدام از اين واژه‌ها، خبر از وضعيتی می‌دهد که زير پوست هرکدام از شهرهای ما می‌گذرد.»

 

در بخشی از اين سرمقاله آمده است: «آمارهايی از اين دست، در کشور ما، گاه به خبرهايی محرمانه تبديل می‌شوند که گويی، انتشار آن‌ها امنيت ملی را هدف گرفته است. به‌همين‌جهت، دستگاه‌های کم‌کار يا سعی در پنهان‌کردن آن دارند يا در صورت انتشار از سوی مراجع مستقل، با تکذيبيه شديدالحنی با آن‌ها برخورد می‌کنند و سرانجام، حق شکايت برای دستگاه مربوطه را نيز محفوظ می‌دانند تا آمارها از اين ‌پس، با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه اعلام شود.»

سرمقاله افزوده: «عنوان‌های زير، در برخی رسانه‌های داخلی کشور ديده شده است: کاهش سن روسپيان، زنگ خطر برای مسئولين، کاهش سن ترک تحصيل، کاهش سن استفاده از لوازم آرايش به دبستان، نگرانی‌ها از کاهش سن فحشا در ايران، کاهش سن مصرف دخانيات، کاهش سن ترک تحصيل به دوره راهنمايی، کاهش سن کودکان کار و... . اين موارد فقط تيتر يک خبر برای اطلاع‌رسانی نيست تا خواننده‌ای آن ‌را بخواند و از موضوعی آگاهی حاصل کند؛ بلکه هشداری است که بايد از مردم عادی تا رئيس، مديرکل، وزير، وکيل و سران سه قوه را به تأمل وادارد. آنان بايد بيش از آنکه نگران اطلاع خارجی‌ها از اين موضوع باشند، به فکر رفع معضلاتی باشند که اين آمارها نه علت آن‌ها که، تنها شاخص وضعيت‌هايی است که برخی از حوزه‌ها را مبتلا کرده است.»

 

در بخش ديگری از سرمقاله می‌خوانيم: ‌«اعلام اين آمارها از سوی هر فرد و مرجعی، حتی اگر نشان‌دهنده‌ اغراض سياسی و جناحی هم باشد، بايد در اولين قدم، به تشکيل ستاد بحران در دستگاه‌های مربوطه منجر شود. دراين‌‌صورت، اگر آمار، دروغين و غير قابل استناد باشد، يک پيشگيری انجام شده است و اگر هم، واقعی باشد، دستگاهی آماده و مجهز در کمين آن نشسته است.»

متن کامل سرمقاله

 

پرونده خیابان فاطمی در دادگاه
سرمقاله امروز روزنامه تهران امروز با عنوان «آزمون سخت قوه قضائيه» در مورد رسیدگی قوه قضائیه به پرونده موسوم به «خیابان فاطمی» است.

در اين سرمقاله آمده است: «بالأخره پس از کش‌وقوس‌های فراوان پرونده مشهور به بيمه در دادگاه بازگشايی شد و برای ۵۴ متهم دخيل در اين پرونده کيفر خواست صادر و نماينده دادستان خواستار اشد مجازات متهمان شد. پرونده يادشده که به واسطه ذکر برخی نام‌ها و نشان‌ها در آن به يکی از جنجالی‌ترين پرونده‌های فساد مالی با ارقام درشت تبديل شده بود و حتی برخی نمايندگان مجلس هم به صراحت خواستار احضار تمام متهمان پرونده بدون توجه به موقعيت متهمان آن شده بودند، سايه سنگينی را روی استقلال دستگاه قضايی افکنده بود و همگان منتظر بودند که سر انجام دستگاه قضايی با اين پرونده چگونه برخورد می‌کند و آيا رئيس قوه‌قضائيه همان‌گونه که وعده داده بود، قاطعانه و بدون توجه به عنوان متهمان، اين پرونده را به سرانجام خواهد رساند يا خير؟»

اين سرمقاله افزوده: «با اين وجود اعلام نام اختصاری ۵۴ متهم نشان می‌دهد که قوه‌ قضائيه در مرحله اول پرونده قرار دارد و ايستادگی قضات در رسيدگی مستقلانه و قانونی به اتهام متهمان پرونده نقش به‌سزايی را در تنوير افکار عمومی نسبت به عملکرد دستگاه قضا در مواجهه با فساد مالی ايفا خواهد کرد.»

در بخش ديگری از سرمقاله تهران امروز آمده است: «در اين ميان حمايت‌ها از قوه‌قضائيه برای رسيدگی به پرونده‌های فساد و احضار متهمان به دادگاه در هر مقامی که باشند از جمله وظايف رسانه‌ها به شمار می‌آيد تا قوه قضائيه بداند در ادامه مقابله قانونی و به دور از هياهوهای سياسی با فساد در هر رده‌ای که باشد، تنها نيست.»

نويسنده سرمقاله افزوده:‌ «قوه قضائيه مطمئن باشد در اين راه از حمايت افکار عمومی و نخبگان جامعه برخوردار است و در يک کلام می‌توان گفت مقابله با فساد يک مطالبه عمومی است که تاکنون چندان که شايد و بايد است نتيجه مطلوب و مورد انتظار مردم را نداشته است و تمام اميد افکار عمومی به وعده‌هايی است که آيت‌الله لاريجانی از زمانی‌که به رياست قوه قضائيه رسيده است، برای مقابله با فساد داده است. اکنون قوه قضائيه در معرض داوری جديد مردم قرار گرفته است و همگان در انتظار نتيجه عزم جديد قوه‌قضائيه برای مقابله با فساد در لايه‌های گوناگون نشسته‌اند.»

متن کامل سرمقاله

ساير مطبوعات:
سرمقاله امروز روزنامه آرمان با عنوان «کسی برای قذافی دست به سلاح نمی‌شود»

سرمقاله امروز روزنامه جمهوری اسلامی با عنوان «رمزگشائی از ماجرای امام موسی صدر»

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما