خانه | خبر | اخبارایران

ابراز نگرانی خاتمی از حصرخانگی موسوی و کروبی

شنبه, 1389-12-07 20:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمد خاتمی، رئيس‌جمهور پيشين ايران از ادامه حصرخانگی ميرحسين موسوی و مهدی کروبی ابراز نگرانی کرد.

 

ميرحسين موسوی و مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت به همراه همسرانشان از ۲۶ بهمن ماه گذشته به‌طور کامل در حصر خانگی قرار گرفته‌اند. برخی منابع خبری می‌گويند که آن‌ها به «خانه‌ای در حومه تهران» منتقل شده‌اند.

 

به گزارش تارنمای رسمی محمد خاتمی، وی در ديدار با جمعی از اساتيد دانشگاه و روحانيون گفته است که وجود موسوی و کروبی و ارتباط آن‌ها با مردم و جوانان می‌تواند باعث «مهار غليان‌ها و جلوگیری از سوءاستفاده‌هایی شود که می‌خواهند اعتراض‌ها را متوجه اصل نظام کنند.»

 

اشاره خاتمی به تظاهرات مخالفان در روزهای ۲۵ بهمن و اول اسفند ۸۹ است که در جريان آن معترضان عليه آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران شعارهای تندی سردادند.

 

محمد خاتمی همچنین گفت: «وقتی بنا باشد همه مسئولان طراز اول که مورد تأييد امام، مردم و رهبری بوده‌اند، انسان‌های فاسد، منحرف و ضدانقلاب معرفی شوند، آيا مردم جهان حق ندارند اين شبهه را پيدا کنند که پس حاصل انقلاب، فساد و انحراف بوده است.»

 

ظاهراً اشاره رئیس‌جمهور پیشین ایران به افزایش حملات لفظی برخی از حامیان تندروی حکومت ایران است که موسوی و کروبی را «مفسدفی‌الارض» می‌خوانند و خواهان «اعدام» آن‌ها می‌شوند.

 

رئیس بنیاد گفت‌وگوی تمدن‌ها در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آنچه که «دو سال تنش بی‌جا» نامید، خواهان به‌کار گرفتن «تدبیر و حکمت» برای «گشودن راه همدلی و پیشرفت» در ایران شد.

 

پس از گذشت بیش از ٢٠ ماه از انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری سال ٨٨ ایران، مناقشات سیاسی بین جناح حاکم و مخالفان در ایران فروکش نکرده است.

 

در ٢٠ ماه گذشته، صدها نفر از شهروندان معترض، فعالان سیاسی، دانشجویی، زنان و روزنامه‌نگاران عمدتاً‍ به اتهام «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت» بازداشت و به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.

 

 

رئيس‌جمهور پيشين ايران در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرده که در آستانه سال نوی خورشیدی، حکومت ایران به سمت «رفع حصر و محدوديت، آزادی زندانيان، ايجاد فضای امن و آزاد و ايجاد فضای شايسته که در آن رأی و اراده ملت تعيين کننده باشد» حرکت کند.

 

همچنین امروز شنبه هفتم اسفند، احمد منتظری فرزند آيت‌الله حسین‌علی منتظری خواهان گفت‌وگوی مستقیم آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با رهبران مخالف شد.

احمد منتظری در نامه‌ای سرگشاده به آيت الله خامنه‌ای از وی خواسته تا با يک «تصميم تاريخی» مسائل موجود ايران را حل کند.

وی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ايران نوشته است: «آقايان موسوی، کروبی، خاتمی و هاشمی رفسنجانی و حضرت‌عالی طی اين ٣٠ سال نخست‌وزير و رئيس مجلس و رئيس‌جمهور بوده‌ايد. تشکيل يک جلسه پنج نفره و گفت‌وگوی مستقيم و دوستانه، بسياری از مسائل را حل می‌کند و نور اميدی در قلب همه ملت می‌افکند. اين اقدام قدرت و موقعيت شما را بالا برده و نظر ديگران را نيز نسبت به يک حاکم اسلامی بسيار مساعدتر می‌سازد.»

آیت‌الله خامنه‌ای در طول بیش از ٢٠ سالی که رهبر جمهوری اسلامی ایران است، به نامه‌های سرگشاده مخالفان و منتقدان پاسخ نداده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام و احترام به جناب خاتمی

عالی جناب بایستی این مساله را 32 سال پیش میدیدید که آقای خمینی گفت "جمهوری اسلامی، نه یک گلمه کم و نه یک کلمه زیاد". آری عالی جناب اینست چمهوری اسلامی که مردم را به رای دادن به آن تشویق کردید. اصلا مگر اسلام با جمهوری سنخیتی هم دارد که با ترکیب این دو کلمه متضاد حکومتی را بنیان نهادید که پس از نابود کردن بسیاری از وطن دوستان همچون فروهر ها در طی قتلهای زنچیره ای، حالا دارد فرزندان انقلابش را یکی یکی میبلعد و نابود میکند.

ترکیب جمهوری اسلامی مرا به یاد "شیرخشت و آب گیپو" می اندازد چه این دو متضاد هرگز قرار نبوده دردی را درمان کند که حالا جنابعالی به یاد موسوی و کروبی و حصر خانگی آنها افتاده اید. راستی وقتی شما بر سر هرم قدرت بودید و آقای منتظری در حصر بودند جه کردید. مرحوم منتظری تا میتوانست موضع خودرا حفظ کرد و با حکومت یزیدیان سازش نکرد.

اکنون بر شماست که فردا را مغتنم شمارید و عملا به صف معترضین بپیوندید. بنده فکر میکنم حکومت ظلم و بی شرمی دیگر جایی برای "همدلی و پیشرفت" نگذاشته که شما خواهان آن هستید.

بلی جناب رییس جمهور ما شما را برای دودوره رییس جمهور کردیم و حمایت بی دریغمان را به پای شما ریحتیم. اما شما راه مماشات و مدارا را با این دژخیمان برگزیدید و آنها را بر مردم ایران گستاخ کردید.

پیشنها بنده به شما و دیگر روحانیون میانه رو اینست که با بیرون آمدن و پیوستن به صفوف مردم به دژخیمان سید علی نشان دهید که با مردمید. به این ترتیب شاید شما هم در انقلاب ما مردم سهمی داشته باشید و در بارگاه خداوند آمرزیده شوید. این حکومت وقاحت و بلاهت را به جایی رساده که به نظر بنده دیگر جایی برای همندلی و پیشرفت باقی نمانده است.

باشد که فردا و پس فردا و پسین فردا شما را در صفوف فزاینده مردم ستم دیده ایران ببینیم نه در صفوف آل یزید.

به نام خدا
سلام
من یک گلهء جدی از تمامی سایتهای جنبش سبز دارم و اون هم اینه که دیدگاهها مدام در آنها سانسور میشود بدون اینکه هیچ قانونی برای آن وجود داشته باشد. من در دوره رکود بازار جنبش سبز (اوایل امسال تا یک ماه پیش ) اومدم و تمامی سعی خودم را برای گسترش انگیزه تفکر در این جنبش در سایت کلمه کردم. متاسفانه امروز "من" و نه برخی از دیدگاههای من سانسور میشود بدون توجه به اینکه نظرات من صرفا بر مبنای اولویت با بازبینی رفتارهای خودیها قرار دارد تا با این روش امکان پیشرفت را از دست ندهیم. اگر راه من اشتباه است یک نفر من را توجیح کند و اگر درست است چرا سانسور میشوم ؟ بگذارید همه نظرات خودشان را بگذارند و کنار آن یک علامت سبز یا قرمز به نشانه جنبش سبز و یا گروه مخالف بگذارید. این مخالف یا موافق به چه معنی است ؟

اقای خامنه ای هرگز تن به این وساطت ها نخواهد داد.مگر موسوی،کروبی و خاتمی از کرده خود اضهار ندامت کنند.راه دیگر محکوم کردن اقدامات و اغتشاشات اخیر توسط رفسنجانی است.اگر رفسنجانی اعلام همبستگی با اقای خامنه ای کند،مطمعنا اقای خامنه ای با کمک رفسنجانی راهی جهت اتمام لجاجت ها در پیش روی مخالفان خود می گشاید و تنها در این صورت ازادی زندانیان سیاسی اصلاح طلب(نه مجاهد و نه سلطنت طلب و نه چپی)هم میسر میگردد.
حال باید منتظر تصمیم رفسنجانی بمانیم.به گمان من رفسنجانی چنین کاری را نخواهد کرد،چون ایشان به هر صورت بازنده اصلی است و به هدف اصلی خود،حذف ولی فقیه دست نمی یابد.شاید هم معامله ای مابین خامنه ای و رفسنجانی صورت گیرد که هاشمی رفسنجانی جنبش سبز را رها کند و درعوض، عضوی از اشخاص در گروه خبرگان رهبری باقی ماند.

اسلام دین شمشیر واز میان برداشتن است ....الرعب به انصر ...و انشا نویسی سروش و آه وناله های حاتمی ...چون دیگران هیچ سودی نخواهد داشت

لطفا این رو منتشر کنین تا شاید این آقا محمد خان خاتمی بخونه و یا به گوشش برسه.
این آخوندک مردم رو ول نمی کنه. اون با سازشکاریهاش بزرگترین ضربه ها رو به ملت و مملکت و حتی به موسوی و کروبی زده هنوز هم دلقک وار پارازیت میندازه.

با سلام و ابراز تاسف

جناب خاتمی همین امروز و فردا مردم قرار است به خیابانها بیایند و در مقابل ضحاک ماردوش همچون کاوه آهنگر قد علم کنند. ما میدانیم که این ضحاک به این آسانی مارهای زهراگین خودرا مهارنخواهد کرد. اما باید بدانیدکه اگر شما شخصا روزهای سه شنبه به خیابان نیایید و جبهه مخالفان را هدایت نکنید آنوقت خواهید دید که چگونه این ضحاک دست پروده خود شما هم شما و هم اقای هاشمی و ایل و تبارش را یک جا خواهد بلعید.

آمدن شما دیگر جنبه اختیار ندارد بلکه یک الزام است چون اگر بیایید مردم بیشتری به تاءسی از شما بیرون می آیند و به این ترتیب جان و ناموس شما حفظ خواهد شد. اما اگر نیایید و مردم هم نیایند بعد از موسوی و کروبی نوبت شماست.
دژنیمان رزیم ولایت و اوباشان آنها هم اکنون خیز برداشته اند تا شما و اقای هاشمی و بیات و دستغیب و صانعی و غیره را در یک یا چند جوال کنند و به اوین یا نقطه نامعلومی ببرند.

این دیگر انتخاب شماست اگر بیایید ماهم احساس امنیت بیشتری خواهیم داشت و با بودن شما و به بهانه حضور شما به منیاس بزرگمری دورهم گرد خواهیم امد. اما اگر نیایید و شما را بگیرند و ببرند بازهم ما عدم حضور و وجودشما را دستاویز و دستمایه انقلابمان میکنیم و اگر بعد از ازادی وطن از دست دژنیمان شماها زنده بودید ما آزادتان میکنیم. اما این خیلی بعید است.

به این ترتیب برای شما نیامدن چیزی جز باخت در بر ندارد. توصیه بنده به شما اینست که تا دیر نشده رهبری جنبش را به دست گیرید چون در آینده این امکان از شماها گرفته خواهد شد. میتوانید از مردم اردکان و میبد بخواهید تا به تهران بیایند و از شما محافضت کنند.

به امید دیدار شما از دزدیک در تظاهذات سه شنبه و سه شنبه های دیگر.

باسلام بعضی دوستان هنوط نمتوانند روند فزاینده انقلاب را ببیند و فکر میکنند اگر هاشمی با سید علی اءتلاف کنند مساله حل خواهد شد. در حالیکه جمهوری اسلامی 32 سال پیش وارد قیف دهانگشادی شد و با سرعت به طرف گلوگاه باریک قیف قدم برداشت. هم اکنون این حکومت یزیدی با حذف تمام دگر اندیشان به بن بست رسیده و سید علی نمیخواهد یا نمیتواند از خر شیطان پایین بیاید.

دور بعدی خیره سری های امام سید علی حذف کامل تما روحانیون دگراندیش همچون هاشمی، صادعی، دستغیب و غیره است.

برای این آقایان فقط یکراه باقی مانده و آن اینست که پیشاپیش تظاهرات اعتراضی حرکت کنند و به اینوسیله بقای خود را تا حدودی تضمین کنند. این دودوزه بازیها و کجدار و مریزها ممکن است تا اینجا آنها را آورده باشد اما به قول شاه نعمت الله ولیی از بعد "دور دیگر به کار میبینم"

نیامدن انها به تظاهرات یعنی به دست خود حکم زندان و قتل و تجاوز به جان و ناموس خودشان را امضاء کردن.

اما اگر بیایند و ابتکار عمل را به دست بگیرند جنبش به سرعت این غده سرطانی را جراحی خواهد کرد و بیمار از بیماری مهلک خفقان نجات پیده خواهد کرد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما