خانه | خبر | اخبارایران

نگرانی آژانس از احتمال ارتباط برنامه اتمی ایران با فعالیت‌های نظامی

شنبه, 1389-12-07 13:12
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مدیر کل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی از احتمال وجود فعاليت‌های نظامی در برنامه اتمی ايران خبر داده است.

 

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود که نسخه‌ای از آن توسط خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) منتشر شده است، اعلام کرده «نشانه‌هايی وجود دارد که ايران برخی از فعاليت‌های نظامی مربوط به برنامه هسته‌ای را بعد از سال ۲۰۰۴ ادامه داده است.»

 

مديرکل آژانس گزارش ۱۲ صفحه‌ای خود درباره ايران را بعدازظهر روز گذشته در اختيار ۳۵ عضو شورای حکام قرار داد. قرار است اين گزارش در نشست هفته آينده شورای حکام مورد بررسی قرار گيرد.

 

در بند ۳۷ گزارش آمانو آمده: «آژانس بر مبنای اطلاعاتی که به‌دست آورده است، هم‌چنان درباره وجود احتمالی فعاليت‌های فاش نشده قبلی يا فعلی مربوط به برنامه هسته‌ای با مشارکت سازمان‌های مرتبط نظامی از جمله فعاليت‌های مربوط به توليد خرج هسته‌ای برای يک موشک نگران است.»

 

در این گزارش از ايران خواسته شده تا «درباره اين مسائل با آژانس تعامل کند و بدون تأخير بيش‌تر به آژانس اجازه دهد از همه سايت‌های مربوطه ديدن کند، به همه تجهيزات و اسناد مربوط دسترسی داشته باشد و اجازه داشته باشد با همه اشخاص مربوطه مصاحبه کند.»

 

به گفته آژانس «تعامل اساسی و جدی ايران برای آن که آژانس بتواند در راستی‌آزمايی صحت و کامل بودن اعلاميه‌های ايران پيشرفت حاصل کند، ضروری است.»

 

برنامه اتمی ايران همواره موضوعی بحث‌برانگيز بوده است. آمریکا و کشورهای غربی می‌گويند اين احتمال وجود دارد که برنامه هسته‌ای ايران در جهت «مقاصد نظامی» باشد.

 

بر همین اساس، علاوه بر شورای امنيت سازمان ملل که تاکنون با صدور چهار قطعنامه، به تحريم‌ها عليه برنامه اتمی ايران و افراد و سازمان‌های مرتبط به آن رأی داده، آمريکا، اتحاديه اروپا و برخی ديگر از کشورها تحريم‌های يک‌جانبه‌ای نيز عليه ايران اعمال کرده‌اند.

 

اما ايران می‌گويد که برنامه هسته‌ای‌اش، صلح‌آميز است. ايران برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی‌اش، مدتی پیش سفرا و نمايندگان برخی از کشورهای خارجی را برای بازديد از تأسيسات هسته‌ای، دعوت کرد.

 

همچنین ایران و گروه ۱+۵ بهمن ماه گذشته در استانبول ترکیه دور تازه مذاکرات هسته‌ای را برگزار کردند. با این حال پس از پایان این مذاکرات دو روزه، کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا و مذاکره کننده ارشد از سوی گروه ۱+۵ گفت ۱+۵ از موضع ايران در گفت‌و‌گوها «دل‌سرد‌» شده است.

 

آمريکا، روسيه، بريتانيا، فرانسه، چين و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند که در رابطه با برنامه هسته‌ای ايران فعالیت می‌کنند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما