خانه | خبر | اخبارایران

آزادی دو تبعه آلمانی از زندان تبریز

یکشنبه, 1389-12-01 00:16
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
هم‌زمان با سفر وزیر امور خارجه آلمان به ایران دو تبعه زندانی آلمانی از زندان تبریز آزاد شدند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، مالک اژدر شریفی، رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی با اعلام این خبر گفت که شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تبریز با اعلام پایان رسیدگی به پرونده دو تبعه آلمانی، آنان را مستحق تخفیف در مجـازات و بـرخورداری از رأفت اســلامی تشخیص داده است.
 
بر اساس این حکم  حبس تعزیری این دو تبعه آلمانی به پرداخت جزای نقدی تبدیل شد.
 
رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی درباره اتهام یکی از متهمان آلمانی مبنی بر جمع‌آوری اطلاعات طبقه بندی شده، گفت: «اطلاعات مد نظر وی شامل اطلاعات طبقه‌بندی شده نبوده و متهم نیز موفق به بدست آوردن آن اطلاعات نشده بود و به علت فقدان عنصر مادی جرم و براساس قانون آیین دادرسی دادگاه ‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری، حکم برائت و آزادی صادر شد.»
 
ماموران وزارت اطلاعات ایران  ۱۸مهرماه  جاری سجاد قادرزاده، پسر سکینه محمدی آشتیانی، زن محکوم به سنگسار در ایران، هوتن کیان، وکیل سکینه محمدی آشتیانی و دو«خبرنگار آلمانی» که برای مصاحبه به منزل سجاد قادرزاده رفته‌ بودند، را در تبریز بازداشت کردند.
 
سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه این دو شهروند آلمانی از سوی یکی از «افراد فراری در یکی از کشورهای بیگانه» با خانواده سکینه محمدی تماس گرفته بودند، گفته بود: «فردی که  به این دو تبعه مشکوک شده  بود، موضوع را به مراجع رسمی اعلام کرده و در جریان بررسی‌ها مشخص شده که این دو نفر خبرنگار نیستند یا حداقل مدرکی که دلالت بر خبرنگار بودن آن‌ها باشد ندارند»
 
غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان تهران نیز اعلام کرده بود: «بررسی‌های ابتدایی نشان می‌دهد که این افراد به عنوان توریست وارد کشور شده‌اند و با هماهنگی آن فرد فراری، مطالب مورد نظر خود را که عمدتا سوالاتی القائی بوده از فرزند سکینه محمدی پرسیده‌اند.»
 
خبرگزاری‌های آلمان در آن زمان اعلام کردند که دو فرد بازداشت شده در ایران احتمالاً یک خبرنگار و یک عکاس روزنامه عامه‌پسند آلمانی «بیلد آم زونتاگ» هستند.
 
پیش‌تر وزیر خارجه آلمان در حاشیه اجلاس دوستان پاکستان در بروکسل در دیدار با وزیر امور خارجه ایران خواستار آن شد که دو تبعه آلمانی دستگیر شده توسط دولت ایران هر چه سریع‌تر آزاد شوند.
 
به نظر می‌رسد سفر اخیر وزیر امور خارجه آلمان پایانی بر مناقشه دیپلماتیک بین دو کشور بر سر پرونده قضایی این دو تبعه زندانی بوده است.
 
گیدو وستروله امشب در شرایطی وارد تهران شد که شهریور ماه گذشته رسانه‌های دولتی در ایران با انتشار خبر «همجنسگرا» بودن وزیر امورخارجه آلمان وی را مورد نکوهش قرار داده و به «فساد اخلاقی» متهم  کردند.
 
برخی رسانه‌های دولتی ایران در آن زمان اعلام کردند: «گیدو وستروله ۴۸ساله که وزیر خارجه و رئیس حزب دموکرات آزاد آلمان است از سال ۲۰۰۳با مایکل مرونز مرد ۴۳ساله‌ای که مدیر ورزشی است رابطه جنسی داشت تا اینکه تصمیم به ازدواج گرفتند.»
 
گفته می‌شود وزیر امور خارجه آلمان مستقیماً از فرودگاه به منظور گفت‌وگو با علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور کشورمان عازم محل ملاقات شد.
 
خبرگزاری‌های دولتی ایران می‌گویند وی قصد دارد در این سفر پیرامون موضوعات فیمابین دو کشور از جمله راه‌های توسعه روابط دو جانبه و نیز تحولات منطقه‌ای به رایزنی و تبادل نظر با مقامات جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.
Share this
Share/Save/Bookmark

پس پیگیری فراوان و بی وقفه دولت آلمان وحمایت بی حد مرزآنان از شهروندان خود دو تبعه آلمانی آزاد شدن در حالیکه
اینجانب یوسف پیرزاده که درتاریخ 4/12/84 به اتهام واهی و بی اساس خرید لوازم نظامی برای جمهوری اسلامی در کشور آلمان دستگیر علاوه برتحمل 18ماه بازداشت غیر قانونی وانواع فشار های جسمی و روحی ، خسارات مادی زیادی را متحمل ، پس از تحمل شرایط سخت وپرونده سازی ،در تاریخ 7/5/1386 آزاد وبه کشور باز گشتم علی رغم تبلیغات رسانه ای ومحکومیت غیر قانونی در دادگاه کشورآلمان وپیگیر ی های متعدد صورت گرفته ازسوی اینجانب در خصوص احقاق حقوق فردی وملی از دست رفته بموجب تابعیت ایران ، از مسئولین نظام بواسطه اتهام های وارده وغیر مستند و منتسب به دولت ظرف 42ماه گذشته تقاضای کمک ومساعدت داشتم که دراین خصوص با ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر احمدی نژاد و مشاور ورئیس محترم دفتر ریئس جمهورجناب آقای مهندس مشایی دیدار ومراجعه داشتم که تاکنون هیچ اقدام موثری جز نامه نگاری وارجاع دربخش های متعدد صورت نگرفته ودر نهایت مسئولین مسئله من را یک مسئله شخصی تلقی کرده ونسبت به پیگیری در محاکم بین المللی واحقاق حقوق مسلم اینجانب عکس العملی نشان نمی دهند. با این شرایط هر ایرانی در خارج از کشور درخطر است و دولتهای دیگر با سوء استفاده از این شرایط ایرنیان را متهم ،دستگیر ،بازداشت ومحکوم می نمایند.شایسته است دولت به سوالات ذیل توجه نموده ودر صورت وجود پاسخ صریح ، شفاف سازی واطلاع رسانی نموده وازحقوق اینجانب ودیگرافراد مشابه بعنوان یک ایرانی دفاع نماید

چه مرجع ونهادی مسئولیت دفاع از حقوق اتباع کشور را در صورت بروز مشکل حقوقی یا اتهاماتی مشابه اینجانب را بعهده دارد؟
بنا براظهار بیشترمسئولین عدم وجود بودجه جهت استخدام وکیل در خارج از کشور مانع از تعقیب پرونده اتباع ایرانی گردیده آیا واقعاٌ بودجه ای در خصوص دفاع از حقوق ایرانیان تخصیص نیافته ؟
آیا دولت فقط بصورت نمادی وشعار گونه ازحقوق اتباع ایرانی دفاع می کند وقادر به حمایت واحقاق حقوق آنان در خارج کشور نبوده ؟
در خصوص ایرانیانی که در 5سال گذشته مورد تعرض وآسیب قرار گرفته اند ومظلومانه محکوم ویا در بازداشت بسر می برند چه تصمیمی اتخاذ گردیده است ؟
از بیش ازحدود 40 پرونده مفتوح که تاکنون بلاتکلیف بوده ودر شورای عالی ایرانیان وشورای صیانت ازحقوق شهروندی تشکیل پرونده داده اند ، برای حل وپیگیری ویا دلجویی ازآنان برنامه ای وجود دارد؟
آیا دولت قصد شناسایی وبرخورد با مدیران وافرادی که مرعوب بیگانگان هستن و با بی توجهی سعی در تقویت دشمن وتضعیف روحیه مردم ایران وبی ارزش نمودن ملیت و تابعیت ایران که یکی ازاهداف بیگانگان نیز محسوب میگردد را دارد.؟
آیا تاکنون دولت توانسته در یک دادگاه بین المللی از حقوق اتباع خود دفاع کند؟

چرا مسئولین از پاسخ گویی مستقیم وارائه گزارش عملکرد خود به آسیب دیدگان وخانواده های افراد دربند بیم داشته واین گروه را در مشکلات تنها گذارده ؟
یوسف پیرزاده

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما