خانه | خبر | اخبارایران

«بی‌نظمی مهم‌ترین ویژگی جشنواره سینمایی فجر است»

پنجشنبه, 1389-11-28 17:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ناصر صفاريان، منتقد فيلم و مستندساز با توجه به سياست‌گذاری‌های بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر، به ناهماهنگی‌ها و نابسامانی‌های اين جشنواره سينمايی در ايران اشاره می‌کند. او می‌گويد مهم‌ترين ويژگی جشنواره فجر بی‌نظمی است.

 

به گزارش بخش فرهنگی راديو زمانه، ناصر صفاريان، منتقد و مستندساز شناخته‌شده در ايران در مقاله‌ای که در نشريه «روزنگار»، چاپ تهران منتشر کرده، ناهماهنگی‌ها و نابسامانی‌های بيست و نهمين جشنواره سينمايی فجر را برمی‌شمرد.

 

اهميت اين نقد در اين است که از برخی لحاظ نمايانگر بحث‌های پشت پرده در جريان برگزاری اين جشنواره سينمايی در ايران است.

صفاريان يکی از مهم‌ترين مشکلات جشنواره فجر در طول تاريخ را «نبود قاطعيت در بستن برنامه و نپذيرفتن فيلم‌هايی که دير‌تر از موعد مقرر آماده نمايش می‌شوند» می‌خواند و می‌نويسد: «جالب اين‌جاست که تماشاگران جشنواره فجر هم اين مسأله را به‌عنوان يک اصل بديهی پذيرفته‌اند و هر سال زمانی که بليت‌ها را پيش‌خريد می‌کنند، اصلاً نمی‌دانند قرار است چه فيلم‌هايی ببينند، چون اصلاً هيچ اسمی اعلام نشده و تماشاگر فقط می‌تواند سالن سينما و ساعت تماشا را انتخاب کند. بعد بايد روز اول جشنواره برای ديدن فيلم به سالن برود و آن‌جا بفهمد در روزهای بعد چه چيزی نشان می‌دهند.»

 

ناصر صفاريان در ادامه اين نوشته از جابه‌جايی و جای‌گزينی برخی فيلم‌ها به جای فيلم‌های اعلام شده در برنامه جشنواره سينمايی فجر گزارش می‌دهد و می‌نويسد: «دراغلب مواقع کوچک‌ترين ظرافتی در جای‌گزينی رعايت نمی‌شود و به جای اثری که به جشنواره نرسيده، هر فيلم دم‌دست ديگری را جای‌گزين می‌کنند.»

اين منتقد و سينماگر اين‌گونه نابسامانی‌ها را ناشی از چگونگی مديريت جشنواره فيلم فجر می‌داند و می‌نويسد: «جالب اين‌جا بود که می‌شد مسأله بی‌نظمی را قبل از شروع جشنواره فهميد، آن‌جا که دبير جشنواره در جلسه مطبوعاتی‌اش اعلام کرد: «بهترين روش، آزمون و خطاست». به اين ترتيب، مدير جشنواره منکر چيزی به نام علم مديريت و اصول مديريتی شد، و از‌‌ همان‌جا می‌شد فهميد امسال اوج «شيوه دور همی» و «شيوه هيأتی» است و قرار نيست کسی مديريت کند.»

 

صفاريان در ادامه انتقاد از شيوه مديريت بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر می‌نويسد: «همين می‌شود که اسامی هیأت انتخاب و داوران تا روزهای آخر قطعی نيست و اعلام نمی‌شود. همين می‌شود که ناگهان دو سه روز مانده به شروع جشنواره اعلام می‌کنند تعداد فيلم‌های بخش مسابقه سينمای ايران از ۲۲ به ۳۵ افزايش يافته. همين می‌شود که داوران بخش مسابقه سينمای ايران تعدادشان زوج است نه فرد و هيچ‌کس به اين خطای بزرگ اهميت نمی‌دهد. همين می‌شود که جشنواره‌ای که عنوان بين‌المللی دارد و از ۱۶ تا ۲۶ بهمن برگزارمی‌شود، اختتاميه بخش بين‌الملل را روز ۲۰ بهمن برگزار می‌کند، در حالی‌که نمايش فيلم‌های همين بخش هم مانند بخش داخلی قرار است تا ۲۶ بهمن ادامه داشته باشد. همين می‌شود که وسط جشنواره و چند روز مانده به پايان، ناگهان اعلام می‌کنند اختتاميه به جای ۲۶ بهمن روز ۲۷ بهمن برگزار خواهد شد، در حالی که همه اين اصل بديهی را می‌دانند که تاريخ اعلام شده يک رويداد رسمی، به ويژه بين‌المللی را همين‌طوری يک شبه تغيير نمی‌دهند.»

 

ناصر صفاريان سپس گزارشی از يکی از تجربه‌های شخصی‌اش از چنین بی‌نظمی‌هایی به‌دست می‌دهد و در پانويس اين مقاله انتقادی، فهرست‌وار به تبعيض‌هايی که در حق برخی فيلم‌هايی که به گفته نويسنده از فيلم‌های تحسين‌شده سينمای معاصر ايران هستند،اعمال شده است، اشاره می‌کند بدون آن‌که از آن فيلم‌ها و سينماگران‌شان به‌طور مشخص نام ببرد.

بيست و نهمين جشنواره‌ فيلم فجر، شامگاه چهارشنبه ۲۷ بهمن به پايان رسيد. فيلم‌های مسعود کيميايی و اصغر فرهادی بيشترين جايزه‌ها را از آن خود کردند.

 

در بيست و نهمين جشنواره فجر، فيلم «جدايی نادر از سيمين» ساخته‌ اصغر فرهادی پنج سيمرغ بلورين را به خود اختصاص داد و به‌ اين ترتيب موفق‌ترين فيلم اين دوره از جشنواره‌ فيلم فجر شناخته شد.

فيلم «جرم» ساخته مسعود کيميايی جايزه بهترين فيلم بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر را از آن خود کرد.

جشنواره بين‌المللی فيلم فجر جشنواره‌ای سينمايی است که از سال ۱۳۶۱ در دهه فجر هر سال در تهران برگزار می‌گردد.

اين جشنواره توسط بنياد سينمايی فارابی و زير نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

جشنواره فجر تا سال ۱۳۷۴ فقط به توليدات سالانه سينمای ايران می‌پرداخت. از سال ۱۳۷۴ جشنواره به صورت بين‌المللی برگزار می‌شود و علاوه بر سينمای ايران، در بخش بين‌الملل به بررسی فيلم‌هايی از سينمای جهان می‌پردازد.

در بخش‌های رقابتی اين جشنواره، شرکت‌کنندگان برای کسب جايزه مخصوص که «سيمرغ بلورين» نام دارد با هم رقابت می‌کنند. ديپلم افتخار و لوح زرين از ديگر جوايز اين جشنواره است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

علی معلم با ارادتی که به شخص شخیص کیمیایی داشت ، فیلم پر از سوتی های پر رنگ و ملموس جرم را به دیگر فلیم هایی که حرفی برای گفتن داشتند ترجیح داد و بیشترین تبعیض را قائل شد .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما