خانه | خبر | اخبارایران

۲۵ بهمن، لحظه به لحظه: تیراندازی به راهپیمایان معترض در تهران

دوشنبه, 1389-11-25 13:16
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
26 بهمن، ساعت 1.11 :در جریان راهپیمایی اعتراضی روز دوشنبه 25 بهمن ماه یک نفر  بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست داده و  چندین نفر مجروح شده‌اند.خبرگزاری‌های فارس و مهر با اعلام این خبر شلیک به معترضان را به اعضای سازمان مجاهدین خلق و «اغتشاشگران» نسبت داده‌اند.
 
23:39: سایت کلمه از شنیده شدن فریادهای الله اکبر  و «مرگ بر دیکتاتور» در  برخی محله‌های تهران  همچون قلهک، اکباتان، یوسف‌آباد و کوی دانشگاه تهران خبر می دهد. بر اساس این گزارش تا ساعت 11 شب اخباری مبنی بر ادامه‌  حضور برخی معترضان در خیابان‌ها منعکس شده است.
 

 
23:30: خبرگزاری فارس با تایید تیراندازی در راهپیمایی امروز تهران، عوامل این تیراندازی را افراد وابسته به سازمان مجاهدین خلق دانست. به گزارش  فارس در جریان این تیراندازی‌ها چند نفر مجروح شده‌اند و حال یکی از مجرحان وخیم گزارش شده است. پیش از این اخباری مبنی بر تیراندازی به معترضان در برخی سایت های خبری منتشر شده بود. برخی شاهدان عینی نیز در گفت‌وگو با زمانه مجروح شدن چند نفر از معترضان در اثر شلیک گلوله را تایید کرده بودند.
 
23:00 : به گزارش سایت کلمه تجمع‌های پراکنده مردم در تهران تا ساعت 9 شب نیز گزارش شده است.
 
22:40: ایرانیان مقیم انگلستان، فرانسه، مجارستان و ایتالیا امروز در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران در این کشورها تجمع کردند.
 
22:35: وب سایت ندای سبز مجموعه‌ای از ویدئوهای منتشر شده از تجمعات امروز ایران را گردآوری کرده است.
 
21:57: یک ویدئو مخابره شده از تهران نشان می‌دهد که با وجود تاریک شدن هوا معترضان هنوز در خیابان هستند و سطل‌های زباله را آتش زده‌اند.
 
 21:55: برخی گزارش‌ها حاکی از حمله نیروهای امنیتی به دانشجویان معترض در دانشگاه صنعتی شریف است. ویدئو منتشر شده در اینترنت دانشجویان این دانشگاه را در حال شعار دادن نشان می دهد.
 
21:45: یک شاهد عینی به رادیو زمانه گفت که حدود ساعت 17.30 ،در خیابان قصرالدشت دو پسر جوان تیر خوردند و به بیمارستان منتقل شدند، به گفته وی این گلوله از طر ف نیروهای صد شورش شلیک شد. این خبر هنوز از سوی منابع رسمی تایید نشده است.
 
20:37 به گزارش سایت بامداد خبر،  جمعیت در میدان آزادی لحظه به لحظه بیشتر می‌شود و برخی از معترضان همراه خود لباس گرم و مواد خوراکی برای باقی ماندن در ساعات آتی دارند.
 
20:30: گفته می شود ده‎ها نفر از معترضان شرکت در کننده در تجمعات امروز در شهر اصفهان بازداشت شده‌اند.
 
20:20: ندای سبز آزادی نوشته است که با تاریک شدن هوا شماری از مردم در حال  آمدن به خیابان وپیوستن به معترضان هستند. یک شاهد عینی نیز به رادیو زمانه گفت که از حدود نیم ساعت پیش مردم در حوالی خیابان نواب سطل اشغال ها رو آتش زده‌اند و جمعیت در حال زیاد شدن است.
 
 20:10: وب سایت جرس از محاصره منزل محمد خاتمی،رئیس جمهور سابق ایران و همچنین منزل عبدالله نوری،وزیر کشور دولت اصلاحات  توسط نیروهای امنیتی  خبر داده است.

 
 20:03 گفته می شود برخی از تظاهر کنندگان به سمت منزل میرحسین موسوی برای شکست حصر او در حرکت هستند، این خبر هنوز از سوی منابع موثق تأیید نشده است.
 
 19:57: یک شاهد عینی می‌گوید که شماری از مردم در میدان ونک تهران جمع شده‌اند، اما هنوز زد و خوردی در این منطقه مشاهده نشده، گفته می شود اوضاع خیابان انقلاب نیز به شدت امنیتی است.

 

19:55: شرکت‌کنندگان در  راهپیمایی امروز تهران می‌گویند: «نيروهاي گاردي در چهار شكل مختلف، عده‌اي پليس لباس لاك پشتي پوش، عده‌اي لباس پلنگي، عده‌اي لباس خاكي با هيكل هايي بزرگ و با صورت هاي پوشيده امده بودند.»

 
19:40: یک شاهد عینی در تهران از شلیک گلوله به سمت معترضان خبر داد. این شاهد عینی در گفتگو با زمانه خبر از زخمی شدن یک زن از ناحیه دست و انتقال او به بیمارستان خبر داد. وب سایت جرس و بامداد خبر نیز این خبر را تایید کرده‌اند.
 
یک شاهد عینی دیگر  نیز از شدت گرفتن درگیری بین معترضین و نیروهای لباس شخصی و نظامی در خیابان جیحون خبر داد‬. 
 
19:20: به گزارش تحول سبز در پی راهپیمایی امروز در خیابان های مرکزی شهر تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران، هوادران سبز فعال در شبکه های اجتماعی از مردم درخواست کردند تا همچون شب گذشته راس ساعت ۱۰ در خیابان ها ، پشت بام ها  فریاد الله اکبر سردهند.‬
 
19:01: شاهدان عینی در میدان ولیعصر در تهران به زمانه گفتند دو اتوبوس بزرگ که پرده های آن کشیده شده بود در کنار میدان پارک شده بود و نیروهای امنیتی که در بخش های مختلف میدان بودند باتوم های خود را بالای سرشان تکان می دادند.
 
18:25: یک شاهد عینی دیگر به زمانه گفت در منطقه عباس آباد تهران، سلاح هایی در دست نیروی انتطامی بوده که از بابت بزرگی مایه شگفتی مردم شده بوده است. 
 
18:51: یک شاهد عینی در تماسی به رادیو زمانه گفت بخش عظیمی از میدان آزادی با ماشین های سیاه رنگ نیروهای امنیتی پر شده بوده است و هرکس در حال صحبت با تلفن همراه بوده دستگاه او گرفته می شده است.
 
18:49: آخرین گزارش‌های رسیده از تهران حاکی از  شلیک تیرهوایی و گاز اشک اور در خیابان انقلاب تقاطع شباهنگ است. به گزارش یک شاهد عینی این تقاطع مملو از جمعیت است و برق منطقه پنج دققیه پیش قطع شده است.
 
18:44: وب سایت جرس از درگیری بین دانشجویان و ماموران امنیتی در خیابان 16 آذر خبر داده است. این گزارش همچنین حاکی از وقوع درگیری در خیابان امیر آباد و شلیک گاز اشک آور در بلوار کشاورز است.
 
18:40: به گفته یک شاهد عینی: «مردم با تشکیل زنجیر انسانی اتوبان یادگار امام را بسته اند.»
 
18:04: شاهد عینی از تهران می گوید: « بین امام حسین تا آزادی شلوغ بود، ساعت سه جلوی تئاتر شهر بودیم، . مردم شعار می دادن، و در حال رفت و آمد بودند. پلیس با گازاشک آور مردم را متفرق می کرد. »
 
 
18:02: تلفن‌های همراه شهر تهران با اختلال مواجه شده و امکان تماس تلفنی از طریق موبایل وجود ندارد. سایت های سحام نیوز و کلمه نیز مورد حمله قرار گرفته اند و دسترسی به آنها ممکن نیست.
 
17:50: یک شاهد عینی می‌گوید: «در خیابان شادمان تهران گاز اشک آور شلیک شده است و مردم در خیابان آذرباییجان آتش روشن کرده‌اند، مردم شعار می دهند و پلیس و لباس شخصی ها مردم را کتک می زنند و با موتور سیکلت به میان تجمع کنندگان می ایند. شعار مرگ بر دیکتاتور در خیابان شنیده می شود و هلیکوپترها بر بالای شهر پرواز می کنند.»
 
17:44: گزارش‌های رسیده به زمانه حاکی از قطع موبایل و سرویس پیام کوتاه در اطراف میدان انقلاب است.
 
17:36: یک شاهد عینی از تهران می گوید که لباس شخصی ها با لباس مبدل در بین مردم هستند و  اقدام به بازداشت تجمع کنندگان می کنند. رهانا از بازداشت دست کم ده نفر در تجمع امروز خبر داده بود.
 
17:33: مردم شعار در برخی خیابان‌های تهران شعار می دهند: « نترسید، نترسید، مصر هم همینجوری بود»
 
17:30: ایرانیان مقیم هلند در حال  تظاهرات علیه حکومت ایران در برابر سفارت جمهوری اسلامی در لاهه هستند.
 
7:28: خیابان اسکندری شمالی درگیری مردم و نیروهای ضد شورش گزارش شده است، یک شاهدی عینی به خبرنگار رادیو زمانه گفت نیروهای ضد شورش با پرتاب گاز اشک اور تلاش دارند مردم را متفرق کنند، بنا به این گزارش درگیری زیاد است  و  پلیس و لباس شخصی ها حضور دارند
 
7:21: یک شاهد عینی به زمانه گفت: «جمیعت سر خیابان جمال زاده حدود پنج هزار نفر است، اول سکوت بود، اما بعد از حمله نیروهای ضد شورش برای متفرق کردن مردم شعار مرگ بر دیکتاتور سر داده اند،نیروی ضد شوری اقدام به اعمال خشونت می کند اما کسی را بازداشت نمی کنند و فقط با باطوم و شوکر مردم را می‌زنند.»
 
16:59: برخی گزارش‌های رسیده از تهران حاکی از شلیک گاز اشک‌آور برای پراکنده‌ کردن تجمع‌کنندگان است. یک شاهد عینی نیز می‌گوید که دقائقی پیش صدایی شبیه به شلیک گلوله مشقی شنیده است.
 
16:55 : سایت رهانا از بازداشت حدود 10 نفر در تجمعات امروز تهران خبر داده است.
 
16.50: یک شاهد عینی به رادیو زمانه گفت که نیروهای امنیتی در خیابان طالقانی تمامی تقاطع ها را مسدود کرده‌اند و صدا بوق ممتد ماشین‌ها به گوش می رسد.
 
16:47: خبرنگار ندای سبز آزادی از بسته شدن در ایستگاه‌های مترو در امام حسین، فردوسی، ولیعصر، انقلاب، آزادی و نواب خبر داده است. بنا به این گزارش در حالیکه ماموران قصد داشتند مانع از خروج مردم وپیوستن آنها به تجمع کنندگان شوند، صدای شعار  مردم از درون برخی ایستگاه‌های مترو به گوش می رسید. 
 
16.44: یک شاهد عینی دیگر به رادیو زمانه گفت: «دورتادور میدان آزادي پر از مامور است و و ضلع جنوبي‌‍ میدان  كنار پارك المهدي لباس شخصي ها هستند. در چهارراه کالج ماموران با مردم درگیر شده‌اند و در خیابان انقلاب هم ماموران هرفردی را که در پیاده رو است می زنند.»
 
16.36: به گزارش یک شاهد عینی: «به شدت مردم رو  کتک می زنند، تعداد تجمع کنندگان در حال افزایش است. در خیابان ولیعصر، میدان ولیعصر، چهار راه ولیعصر و  خیابان رشت ماموران امنیتی در  با تجمع کنندگان درگیر شده‌اند و مردم را مورد ضرب و شتم قرار می دهند.»
به گفته وی: «موتور سوارهادر پیاده رو ها به مردم حمله می کنند و شعار مرگ بر دیکتاتور در خیابان شنیده می شود.»  
 
این شاهد عینی می گوید که برخی معترضان مجروح شده‌اند و چند نفر را با سر خونین دیده است.
 به گزارش وی تعداد نیروی انتظامی بسیار زیاد است و در تمام تقاطع ها ایستاده‌اند، در پارک لاله، حدود 200-300 نفر با تجهیزات کامل مستقر شده‌اند.ماشین های نیروی انتظامی، ون های مشکی، و همینطور وانت هایی که قفس های توردار دارند، در خیابان ها هستند.
 
به گفته این شاهد عینی ماموران انتظامی در میادین اصلی مستقر شده‌اند و لباس شخصی ها، پیاده و با موتور، سرِ کوچه ها و داخل کوچه ها هستند و مردم رو در داخل کوچه ها تعقیب می کنند
 
  
16.27: وب سایت فارسی العربیه از حضور میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در میان تظاهرکنندگان خبر داده است. این خبر هنوز از سوی منابع داخلی تایید نشده است.
 
16.24:یک شاهد عینی به زمانه گفت که در شهر شیراز دست کم چهار هزار نفرر به خیابان آمده‌اند و  نیروهای پلیس در چهارراه ملاصدرا در شیراز با تجمع کنندگان درگیر شده‌اند. وی همچنین از بازداشت چند نفر در شیراز خبر داد. 
 
16.18: برخی گزارش‌های تایید نشده حاکی از به خشونت کشیدن تجمع معترضان در برخی نقاط تهران است.
 
16.10: وبلاگ دانشجویان سبز دانشگاه اشرفی اصفهان از شکل گیری تجمعات اعتراضی در شیراز واصفهان خبر داده است. بنا بر این گزارش به نقل از شاهدان عینی، فلکه  نمازی در شیراز شاهد حضور تظاهرکنندگان و سر دادن شعارهای ایشان است و لحظاتی قبل درگیری بین نیروها و مردم آغاز شده است.
 
 
16.00: سحام نیوز از حرکت جمعيت از چهارراه كالج به سمت ميدان آزادي خبر داده است. یک شاهد عيني به سحام نیوز گفت که نيروهاي امنيتي سعي در پراكنده كردن جمعيت به خيابان هاي اطراف دارد.
 
15.57: سایت کلمه از افزایش تعداد تجمع کنندگان در خیابان انقلاب خبر داده است.به گزارش خبرنگار کلمه از خیابان انقلاب : «تعداد مردم در خیابان انقلاب خیلی خیلی زیاد است و تا چشم کار می کند جمعیت است اما نیروهای امنیتی و انتظامی با یورش های مکرر به مردم هر لحظه در تلاش برای ایجاد شکاف در تجمع گسترده مردم هستند.»
 
15.50: سایت کلمه در آخرین خبر  خود نوشت که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد همچنان در تلاش برای خروج از منزل و حضور در تظاهرات امروز مردم از میدان امام حسین تهران به سمت میدان آزادی هستند اما نیروهای امنیتی مانع خروج آنها می شوند. بنا به این گزارش نیروهای امنیتی محافظان میرحسین را تهدید کرده اند که باید  به هر نحوی از خروج آنها از منزل ممانعت کنند.  
 
15.47: یک شاهد عینی از خیابان‌های تهران می‌گوید: «لباس شخصی‌ها به طور نامحسوس برای کنترل اوضاع و نه برخورد با افراد در خیابان دیده می‌شوند.»
 
15.43: سحام نیوز  به  نقل از منابع غیر رسمی از اعلام وصعيت آماده باش 100% به نيروهاي انتظامی خبر داده است. به گفته این منبع آگاه: «احتمالا تمامي نيروهاي انتظامي امشب را نيز در حالت آماده باش كامل به سر مي‌برند.»
 
15.40: بخشی از معترضان از چهار راه کالج به مست میدان آرادی تهران در حال حرکتند
 
15.30 : سایت‌های جرس تحول سبز و کلمه مورد حمله سایبری واقع شدند،دست اندرکاران این سایت‌های متعلق به جنبش سبز در حال باز یابی سایت‌ها هستند.
 
15.20:  عباس‌زاده مشکینی، مدیرکل سیاسی وزارت کشور با رد شایعه صدور مجوز برای تجمع امروز، به سایت تابناک گفت: «هرگونه تجمع در روز ۲۵ بهمن فاقد مجوز بوده و نیروهای انتظامی با آن برخورد می‌کنند.»منابع اینترنتی از قول "آفتاب نیوز" از صدور مجوز وزارت کشور برای راهپیمایی امروز در تهران خبر داده  بودند.
 
15.10: به گزارش رهانا گروه بزرگی از مردم در حال حرکت از میدان فردوسی به سوی میدان انقلاب  تهران هستند.
 
۲۵ بهمن، ۰۵: ۱۵: گزارش‌های رسیده از تهران حاکی از حضور گروه‌های از معترضان در میدان صادقیه است. 
 
۲۵ بهمن، ۰۲: ۱۵: تارنمای شبکه جهانی جام جم (وابسته به دولت ایران) از انتشار هرگونه خبری مربوط به تحولات امروز در تهران خوددداری کرده است
 
۲۵ بهمن، ۰۰: ۱۵: شاهدان عینی از شنیده شدن صدای بالگرد در مناطق مرکزی تهران خبر می‌دهند. 
 
۲۵ بهمن، ۴۰: ۱۴: تارنمای شخصی محمود احمدی‌نژاد از کار افتاده است.
 
۲۵ بهمن، ۳۰: ۱۴: تارنمای تلویزیون دولتی ایران از حدود ساعت دو و نیم بعد از ظهر به وقت محلی از کار افتاده است. 
 
۲۵بهمن، ۰۰: ۱۴: رویترز از بسته شدم ایستگاه مترو در مناطق مرکزی تهران خبر داده است. 
 
۲۵ بهمن، ۳۰: ۱۳: یک شاهد عینی در محدوده خیابان فاطمی در تهران، به «زمانه» گفت: «ماشین‌های سیاه پلیس در حال گشت‌زنی در خیابان هستند و مردم در گروه‌های کوچک و پراکنده منتظر حضور همزمان در خیابان هستند.» 
 
۲۵ بهمن، ۱۵: ۱۳: نیروهای امنیتی با استقرار در برابر منزل میرحسین موسوی از خروج زهرا رهنورد از منزل ممانعت کردند. به گزارش وب سایت کلمه، چهار لباس شخصی هنگام خروج زهرا رهنورد، مانع وی شده و در پاسخ به اعتراض زهرا رهنورد گفته‌اند: «ما ماموریم و معذور» 
 

 ۲۵ بهمن، ۱۰: ۱۳: خبرگزاری رویترز از استقرار ماموران امنیتی در مرکز شهر تهران خبر داده است. بنا به این گزارش در اطراف زندان اوین نیز تعداد زیادی خودوروی پلیس دیده می‌شود. 

Share this
Share/Save/Bookmark

از ميدان امام حسين تا آزادي چه خبر؟

سایت صدا و سیمای جمهوری اسلامی حک شد

این انقلاب را 32 سال پیش بیسوادها از روشنفکران، روستائیان از شهرنشینان و مردان از زنان کردند. حالا ببینیم روشنفکران و شهرنشینان و زنان چه‌ میکنند؟؟؟ آیا میتوان قوانین و مصوباتی را که‌ از چنین بطنی بیرون میآید تحمل کرد؟؟

ميدان بهارستان پر از مامور و اجازه ايستادن نميدهند

طبق خبری صد در صد موثق بخشی از سپاهیان و بسیجیان که از شهرستان به تهران آورده و یا از شهرستانی به شهرستان دیگر آورده شده اند قرار است در چند منطقه ی مشخص در تهران و اصفهان و شیراز و تبریز و...دست به تخریب و آتش سوزی بزنند. و آنرا به گردن تظاهر کنند بیندازند. این خبر صد در صد موثق است. لطفا آنرا بگوش تظاهر کنندگان و افراد مسئول نظم برسانید. آنها از هم اکنون دوربینهاشان را در نزدیکی آن مکانها و حتا پشت بامها برده اند. حواستان جمع باشد.

تو می تونی این دستو بگیری
با یه دست دیگه گره بزنی
یه زنجیره ببافی برسی به میدون
دموکراسی داره میاد
میدونی می تونی تو
می تونی دموکراسی بگی
بشی وطنم- وطن من
تو می تونی این دستو بگیری
برسی به میدون
بسازی از پلاستیک وروزنامه
سقف سقف گفتگو- لذت- زندگی
عشق- رنگ رنگ آزادی
دموکراسی اینه
وقتی خواهر آیینۀ خواهره - دمکراسی اینه
دست ماست برادر معنی برادر- دموکراسی اینه
در میدان - زندگی آبیه
اعدام نیست - دموکراسی اینه
دموکراسی ترانه و شعره که راحت پخشش کنی
قصه وفیلمه که راحت پخشش کنی
دوستی و عشقه که راحت پخشش کنی
دموکراسی می دونه که تو فقط یکبار زنده ایی
آبیه دموکراسی - اعدام نیست
زندگیه دموکراسی
می تونی دستشو بگیری
با یه دست دیگه گره بزنی
بشی وطنم- وطن من
تو می تونی .
مهدی

خیابانهای بالای خیابان آزادی هم بسیاری مردم جمع شده بودند. جوانان سر چهارراهها شعار میدادند و برای گاز اشک آور اتش روشن کرده بودند.

انقلاب مصر مدیون رسانه هاست. صدها میلیون نفر در سرتاسر جهان پای تلویزیونها نشستند و لحظه به لحظه انقلاب مصر رو تعقیب کردند. صدها خبرنگار و عکاس و فیلمبردار وقایع مصر رو لحظه به لحظه به تمام جهان فرستادند. حکومت ایران میداند چطور تظاهرات را خفه کند. به نظر من باید فکری به حال رسانه ها در ایران کرد. مردم باید بدانند که فقط یک تصویر یا ده ثانیه فیلم از تجمعات و شعار میلیون ها بیننده مشتاق خواهد داشت و تاثیرش را روی حکومت نباید دست کم بگیرند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما