خانه | خبر | اخبارافغانستان

"شواهدی بر بدرفتاری نیروهای آمریکایی با مردم افغانستان در دست نیست"

سه شنبه, 1391-12-08 06:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نیروهای بین‌المللی کمک به تأمین امنیت افغانستان، ادعای دولت افغانستان مبنی بر بدرفتاری نیروهای آمریکایی با غیرنظامیان را رد کرد اما از آغاز تحقیقات در این زمینه خبر داد.

 

ایمیل فیضی، سخنگوی رئیس‌جمهور افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت شورای امنیت ملی این کشور گزارش‌هایی در مورد بدرفتاری، شکنجه و حتی قتل غیرنظامیان از سوی  قوای ویژه آمریکایی" در ولایت میدان وردک در جنوب کابل، به‌دست آورده است.

 

فیضی گفت: "وزارت دفاع افغانستان نیز در این مورد تحقیق کرده و مشخص شده که در چارچوب این نیروها، تعدادی از شهروندان افغانستان نیز فعالیت دارند که دست به این‌گونه اعمال می‌زنند."

 

سخنگوی رئیس‌جمهور افغانستان اما گفت به این دلیل شورای امنیت ملی این کشور در نشست فوق‌العاده خود از نیروهای ویژه آمریکایی خواست تا طی دو هفته میدان وردک را ترک کنند.

 

شورای امنیت ملی افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور دستور داد تا شبه‌نظامیان همکار با نیروهای ویژه آمریکایی را بازداشت و مورد پیگرد قانونی قرار دهند

افزون بر این، شورای امنیت ملی افغانستان به نیروهای امنیتی این کشور دستور داد تا شبه‌نظامیان همکار با نیروهای ویژه آمریکایی را بازداشت و مورد پیگرد قانونی قرار دهند.

 

اما در واکنش به این قضیه و موضع‌گیری دولت افغانستان، ژنرال گونتر کاتس، سخنگوی آیساف یا نیروهای بین‌المللی کمک به تأمین امنیت افغانستان که تحت فرمان ناتو است، گفت این سازمان از تصمیم دولت افغانستان آگاه شده است.

 

به گفته وی، تاکنون شواهدی که این اتهام‌ها را ثابت کند ارائه نشده است.

 

اما گاتس افزود: "ما تمامی اتهام‌ها در مورد بدرفتاری را جدی گرفته و تلاش خواهیم کرد تا واقعیت‌های مربوط به این مسئله را مشخص کنیم."

 

ادعای بدرفتاری نیروهای ویژه آمریکایی و شبه‌نظامیان همکار آن‌ها در میدان وردک در حالی مطرح می‌شود که به گفته سخنگوی رئیس‌جمهور افغانستان، آمریکایی‌ها در برخی دیگر از ولایت‌های شرقی و جنوبی افغانستان نیز گروه‌های شبه‌نظامی ایجاد کرده‌اند.

 

به گفته ایمل فیضی، این شبه‌نظامیان که موازی با فعالیت نیروهای امنیتی افغانستان کار می‌کنند، از سوی نیروهای ویژه آمریکایی نأمين مالی شده و حمایت لجستیکی دریافت می‌کنند و در کنترل دولت نیستند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما