خانه | خبر | اخبارافغانستان

نشست سه‌جانبه افغانستان، هندوستان و آمريکا در دهلی نو برگزار می‌شود

دوشنبه, 1391-11-30 10:12
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که دومين نشست مشترک اين کشور با آمريکا و هندوستان در دهلی نو برگزار می‌شود.

 

همزمان پاکستان رقيب ديرينه هندوستان که طی سال‌های اخير روابط پرتنشی با آمريکا داشته است نسبت به افزايش روابط هندوستان با افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

 

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان روز يکشنبه ۲۹ بهمن‌ماه در يک نشست خبری در کابل گفت که اين نشست عليه هيچ کشور ديگری از جمله پاکستان نيست.

 

به گفته وی، دولت افغانستان تاکنون "مسئولانه" عمل کرده است و به اين سياست ادامه خواهد داد اما هرگز اجازه نخواهد داد تهديد و يا خطری روابطش با کشورهای ديگر همسايه‌اش به ويژه پاکستان تيره سازد.

 

موسی زی اما خاطر نشان کرد که دولت افغانستان خواهان عمل متقابل کشورهای همسايه است و اميدوار است که اين کشورها اجازه ندهند تا از خاک و قلمروشان عليه امنيت، آرامش، ثبات و پيشرفت افغانستان سوء استفاده شود.

 

به‌تازگی پاکستان از بريتانيا که ميزبان يک نشست سه‌جانبه با افغانستان بود خواسته است تا نقش هندوستان را در افغانستان محدود کند

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان در مورد روابط اين کشور با هندوستان و آمريکا گفت: "افغانستان در راستای گسترش و تأمين هر چه بيشتر روابط و همکاری‌های خود در تمام ابعاد آن با هند تعهد کامل دارد و با ايالات متحده آمريکا نيز به‌عنوان بزرگ‌ترين متحد استراتژيک بين‌المللی‌اش، روابط و همکاری‌های گسترده‌ای دارد."

 

جانان موسی زی گفت افغانستان اميدوار است همکاری‌های مشترک استراتژيک بين سه کشور بتوانند در راستای تأمين صلح، تقويت امنيت و پيشرفت اقتصادی در افغانستان و منطقه مؤثر باشد.

 

به گفته وی، اين نشست روز سه‌شنبه هفته جاری و در سطح معاونان وزارت امور خارجه برگزار می‌شود و محور اصلی آن مبارزه با تروريسم و همکاری‌های منطقه‌ای است.

 

افغانستان سال گذشته با هندوستان و آمريکا توافق‌نامه همکاری‌های بلندمدت استراتژيک امضا کرد توافق‌نامه‌هايی که نگرانی‌های پاکستان را در پی داشته است.

 

به‌تازگی پاکستان از بريتانيا که ميزبان يک نشست سه‌جانبه با افغانستان بود خواسته است تا نقش هندوستان را در افغانستان محدود کند.

 

پاکستان از سوی آمريکا و دولت افغانستان متهم شده است که از شورشيان طالبان به‌خاطر ادامه جنگ در افغانستان حمايت می‌کند، اتهامی که پاکستان آن را رد کرده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما