خانه | خبر | اخبارافغانستان

حمله انتحاری در قندوز ۱۰ کشته و د‌ه‌ها زخمی برجای گذاشت

شنبه, 1391-11-07 21:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بر اثر حمله انتحاری در شهر قندوز در شمال افغانستان، دست کم ده تن از جمله دو افسر پلیس کشته و ۱۹ تن زخمی شدند.

 

این حمله به وقت محلی حوالی ساعت ۵:۳۰ بعد از ظهر شنبه هفت بهمن ماه از سوی یک مهاجم انتحاری پیاده در مرکز این شهر و در میان یک گروه از نیروهای پلیس رخ داد.

 

عنایت الله خلیق، سخنگوی والی قندوز گفت که در این حمله ده تن ازجمله عبدالله زمری، مدیر مبارزه با تروریسم پلیس قندوز و سید اسلم سادات، مدیر راهنمایی و رانندگی این ولایت کشته شدند. به گفته وی، در این رویداد ۱۹ تن که شمار زیادی از آنان غیر نظامی هستند، نیز زخمی شده‌اند.

 

زخمی‌شدگان این حمله به بیمارستان دولتی این ولایت و بیمارستان دکتران بدون مرز که در شهر قندوز موقعیت دارد منتقل شده‌اند که وضعیت شماری از آنان وخیم خوانده شده است.

 

مسئولان امنیتی قندوز طالبان را مسئول این حمله معرفی کرده‌اند، اما طالبان که همواره مسئولیت حمله‌های مشابه را برعهده می‌گیرند در مورد آن ابراز نظر نکرده‌اند. افغانستان طی دو هفته گذشته شاهد رویداد خشونت‌آمیز ازجمله دو حمله انتحاری در کابل بوده است که طی آن ده‌ها تن که بیشتر آنان غیر نظامیان بوده‌اند، کشته و زخمی شده‌اند.

مسئولان امنیتی قندوز طالبان را مسئول این حمله معرفی کرده‌اند، اما طالبان که همواره مسئولیت حمله‌های مشابه را برعهده می‌گیرند در مورد آن ابراز نظر نکرده‌اند.

 

افغانستان طی دو هفته گذشته شاهد رویداد خشونت‌آمیز ازجمله دو حمله انتحاری در کابل بوده است که طی آن ده‌ها تن که بیشتر آنان غیر نظامیان بوده‌اند، کشته و زخمی شده‌اند.

 

در حال حاضر مسئولیت تامین امنیت ۸۰ درصد از مناطق مختلف افغانستان برعهده نیروهای امنیتی این کشور قرار دارد و   نیروهای بین‌المللی کمک به تامین امنیت افغانستان (آیساف) اعلام کرده است که این روند تا دو ماه دیگر به ۹۰ درصد و تا زمستان ۱۳۹۳ خورشیدی به صد درصد خواهد رسید.

 

قرار است با تکمیل روند سپردن مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای امنیتی افغانستان، نیروهای خارجی که شمار آنان اکنون به صدهزار تن می‌رسد، این کشور را ترک کنند، اما با شتاب گرفتن روند خروج نظامیان خارجی و میزان بالای رویداد‌های خشونت‌آمیز که طالبان همواره مسئولیت آن را برعهده می‌گیرند، سبب افزایش نگرانی مردم این کشور شده است.

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما