خانه | خبر | اخبارافغانستان

نخستين فرماندار زن در افغانستان آغاز به کار کرد

سه شنبه, 1391-11-03 19:50
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سايره شکيب سادات به‌عنوان نخستين زن فرماندار در افغانستان انتخاب شد و نخستين روز کاری خود را پس از سخنرانی در حضور صدها تن از مردم آغاز کرد.

 

سايره شکيب سادات پس از سپری کردن يک مرحله رقابتی که سه ماه را در بر گرفت موفق شد از ميان چندين نامزد پيشی بگيرد و به‌عنوان فرماندار منطقه خواجه دوکوه ولايت جوزجان انتخاب شود.

 

وی که پيشينه عضويت در جنبش ملی به رهبری ژنرال دوستم را دارد، امروز سه‌شنبه سوم بهمن‌ماه از سوی نماينده حکومت محلی به مردم معرفی شد.

 

شکیب سادات در سخنرانی خود در گردهمايی صدها تن از مردم خواجه دوکوه وضعيت اين شهرستان را تأسف‌بار خواند.

 

وی گفت برای ارائه خدمات بهتر به مردم، بر بازسازی امور زيربنايی، آموزش و پرورش و دفاع از حقوق زنان تمرکز خواهد کرد.

 

در حال حاضر افزون بر ده‌ها زن که به نمايندگی از ولايت‌های مختلف در شورای ملی اين کشور حضور دارند، شماری از زنان در سمت‌های اجرايی اين ولايت‌ها نيز کار می‌کنند

سايره شکيب سادات که ۴۸ ساله است گفت ۱۱ سال پيش شوهر خود را در نبرد با طالبان از دست داده است و رنج مردم را به درستی درک می‌کند.

 

شکیب سادات در دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه جوزجان تحصيلات خود را به پايان رسانده، چند سال معلم بوده است و تجربه کار در وزارت امور خارجه و وزارت دولت در امور پارلمانی را دارد.

 

عبدالرحمان محمودی، معاون والی جوزجان در مراسم معرفی خانم سادات گفت طبق قانون افغانستان زنان از حقوق برابر با مردان برخوردارند و شرکت آنان در امور مختلف حياتی است.

 

وی ابراز اميدواری کرد که زنان بتوانند از حقوق خود دفاع کنند و زمينه کاری زنان در اداره‌های مختلف دولتی به‌ويژه در پست‌های مهم توسعه يابد.

 

در بيش از ۱۰ سال پس از سقوط طالبان، فرصت‌های کاری در سطوح مختلف برای زنان فراهم شده است و در حال حاضر افزون بر ده‌ها زن که به نمايندگی از ولايت‌های مختلف در شورای ملی اين کشور حضور دارند، شماری از زنان در سمت‌های اجرايی اين ولايت‌ها نيز کار می‌کنند.

 

در حال حاضر حسن بانو غضنفر و آمنه افضلی دو عضو کابينه دولت افغانستان هستند و حبيبه سرابی و عذرا جعفری نيز به‌عنوان والی باميان و شهردار نيلی مرکز ولايت دايکندی برگزيده شده‌اند.

 

روشنا خالد، سخنگوی والی پروان و ماربا بشير دادستان ولايت هرات، دو بانوی ديگری هستند که در سمت‌های مهم دولتی کار می‌کنند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

فرماندار شدن در کشوری سنتی مثل افغانستان کار دشوار است. خوشبختانه این بانو توانست که جرأت به خرچ دهد و در رقابت شرکت کند و مورد حمایت سیاسی نیز قرار گرفت. گرچند پیش از این قرار بود که یک خانم به عنوان فرماندار منطقه جاغوری تعیین شود. اما بنا به دلایلی این امر صورت نگرفت. در ضمن باید گفت که دولت افغانستان در جمع وزرای شان علاوه از حسن بانو غضنفر و آمنه افضلی که در گزارش بالا از آن نامبرده شده اند. خانم ثریا دلیل وزیر صحت عامه نیز از جمله خانمهای فعال به شمار می رود که درپست وزارت صحت عامه کار می کند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما