خانه | خبر | اخبارافغانستان

آمريکا: در گفت‌وگوهای صلح افغانستان کشورهای ديگر هم شرکت کنند

پنجشنبه, 1391-10-28 19:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سفير آمريکا در افغانستان می‌گويد تاکنون برنامه واقعی صلح با شورشيان در افغانستان شروع نشده اما آمريکا مايل است کشورهای ديگر نيز دراين زمينه نقش داشته باشند.

 

جيمز کانينگهام، سفير آمريکا در افغانستان امروز پنج‌شنبه ۲۸ دی‌ماه در يک نشست خبری در کابل گفت آمريکا بر اين باور است که برای برقراری صلح در افغانستان به يک توافق منطقه‌ای نياز است و ازهمين رو به کشورهايی که علاقمند باشند نقش داده می‌شود.

 

وی گفت: "تاکنون روند صلح با طالبان شروع نشده است و هدف ما شروع يک روند جدی آشتی و مصالحه در زودترين فرصت ممکنه است اما تا حال حاضر اين هدف به‌دست نيامده است."

 

سفير آمريکا در کابل، به‌ويژه در مورد نقش پاکستان در برنامه صلح افغانستان که به‌تازگی ۲۶ زندانی طالبان را آزاد کرده گفت در اين مورد در آمريکا بحث‌هايی صورت گرفته است.

 

با اين حال کانينگهام ضمن بيان اين‌که افغانستان اين اقدام پاکستان را ستوده است تأکيد کرد آمريکا نمی‌داند که طالبان آزاد شده پس از رهايی چه شده‌اند.

 

سفير آمريکا در افغانستان: هدف ما شروع يک روند جدی آشتی و مصالحه در زودترين فرصت ممکنه است اما تا حال حاضر اين هدف به‌دست نيامده است

اين مقام آمريکايی گفت پيش از اين شماری از طالبان پس از آزادی دوباره به صف جنگجويان پيوسته بودند.

 

سفير آمريکا در کابل در حالی از تلاش‌های اين کشور برای شرکت دادن ديگر کشورها به برنامه مصالحه در افغانستان خبر می‌دهد که طی ماه‌های اخير نشست‌هايی در اين زمينه با شرکت نمايندگان دولت افغانستان و گروه‌های شورشی به‌ويژه طالبان در ژاپن، فرانسه و امارات متحده عربی برگزار شده است.

 

قرار است دفتر گروه طالبان به‌خاطر انجام گفت‌وگوهای صلح، در قطر نيز گشوده شود اما دولت افغانستان به‌رغم ابراز آمادگی دولت قطر، شرط‌هايی را برای آن مطرح کرده است.

 

زلمی رسول، وزير امورخارجه افغانستان گفته است اين دفتر تنها برای گفت‌وگوهای صلح راه‌اندازی خواهد شد و تا زمانی که طالبان آمادگی خود را برای صلح با دولت اعلام نکنند، اين دفتر گشوده نخواهد شد.

 

طالبان همواره به درخواست‌های دولت افغانستان برای صلح جواب رد داده‌ و گفته‌اند تا هنگامی که نيروهای خارجی در اين کشور حضور داشته باشند با دولت افغانستان مذاکره نخواهند کرد اما حاضر هستند با آمريکا که فرماندهی نيروهای خارجی مستقر در افغانستان را برعهده دارد، مذاکره کنند.

 

در دی‌ماه سال گذشته آمريکا و طالبان گفت‌وگوهای سری را در قطر آغاز کردند اما طالبان پس از حدود دو ماه اعلام کردند مذاکرات صلح  با آمريکا را به دليل "روشن نبودن" موضع اين کشور، به حالت تعليق در آورده‌اند.

 

اين گروه گفته بود اين مذاکرات تا زمانی که آمريکا موضع مشخص و واضحی را در پيش نگيرد،‌ از سر گرفته نخواهد شد.

 

آزادی برخی از مقام‌های ارشد طالبان که در گوانتانامو زندانی هستند و انتقال آنان به قطر، يکی از پيش‌شرط‌های طالبان برای آغاز دوباره گفت‌وگوها با آمريکا اعلام شده بود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما